Wybory na Targówku: wiadomo, że nic nie wiadomo

40
Share

Chyba wygrał PiS, lecz być może PO ze Spółdzielnią utrzymają władzę. A może o wszystkim zadecyduje SLD…

Gigantyczne kłopoty z systemem informatycznym Państwowej Komisji Wyborczej spowodowały, że w Warszawie jeszcze długo poczekamy na oficjalne wyniki wyborów samorządowych. O targówkowskich wynikach wyborów do sejmiku Mazowsza, na prezydenta Warszawy i do rady miasta na razie możemy zapomnieć. Jedyne informacje jakie są  – nieoficjalne i wstępne – dotyczą rady dzielnicy. Co daje wyobrażenie o rezultatach wyborów – ale pewności nie daje.

 

Na takich kartach głosowali mieszkańcy Zacisza, Targówka Przemysłowego i małego kawałka Bródna /fot. targowek.info

Na takich kartach głosowali mieszkańcy Zacisza, Targówka Fabryczny i małego kawałka Bródna /fot. targowek.info

 

Nie ma wątpliwości, że w wyborach na Targówku liczyły się tylko trzy siły: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska oraz komitet „Mieszkańcy Bródna-Targówka-Zacisza” (de facto Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno). Prawdopodobnie podzielą one między sobą wszystkie 25 mandatów w radzie dzielnicy.

No, chyba że jeden mandat przechwyci Sojusz Lewicy Demokratycznej i wtedy zrobi się naprawdę ciekawie.

Taki scenariusz wróżą ręka w rękę portale tvnwarszawa.pl i gazeta.pl, wg informacji których PiS zdobył na całym Targówku 12 mandatów, PO 8, Spółdzielnia 4, zaś SLD 1.

Jeśli te informacje się potwierdzą, w Radzie Targówka może być ciekawie: Platforma może się dogadać ze Spółdzielnią oraz samotnym radnym Lewicy i mimo (zapewne) wysokiego zwycięstwa PiS znów będzie w opozycji. Ale też PiS może dać lepszą ofertę zawsze chętnym na stołki spółdzielcom i taka koalicja będzie miała w radzie miażdżącą przewagę. Albo PO wprawdzie dogada się ze Spółdzielnią, ale nie dogada z SLD – i będziemy mieli w dzielnicy pat (bo chyba w koalicję PiS-SLD nikt nie wierzy…)

Wg obliczeń strony zacisze.info radnymi Targówka z zaciszańskiego okręgu nr 1 zostaną Urszula Suzdalcew i Marcin Skłodowski z PiS (i warto zauważyć, że pan Skłodowski – nr 2 na liście – zdobył najpewniej dwa razy więcej głosów niż pani Suzdalcew, nr 1), Jędrzej Kunowski i Dorota Kozielska z PO, oraz Zbigniew Poczesny, czyli nowy nabytek Spółdzielni Bródno (do połowy zeszłej kadencji był jeszcze w PO). Czyli sami „starzy znajomi” – z tej piątki tylko Dorota Kozielska nie była radną w poprzedeniej kadencji, ale za to od kilku miesięcy jest wiceburmistrzem dzielnicy.

Z kolei strona tustolica.pl w okręgu nr 2 (Targówek „Mieszkaniowy”) typuje na zwycięzców Bartosza Szajkowskiego i Jacka Rybaka z PO, oraz Miłosza Stanisławskiego i Andrzej Bittela z PiS. Jeśli SLD przekroczy w całej Warszawie próg wyborczy, być może mandat dostanie z tego okręgu także Witold Harasim z SLD.

W okręgu nr 3 (Nowe Bródno) PO prawdopodobnie poniosła wielką klęskę. Mandat z tej partii dostanie tu zapewne tylko Krzysztof Miszewski, obecny przewodniczący rady dzielnicy. PiS ma realne sznase aż na trzy miejsca, które zajmą Maciej Jankiewicz, Grzegorz Golec i Marek Waszczak. Spółdzielnia Bródno ma szanse na jeden mandat – jeszcze do końca nie wiadomo dla kogo, choć zapewne będzie to eks-krótkotrwały-burmistrz i sam prezes rady nadzorczej „SM Bródno” Sławomir Antonik.

W okregu nr 4 (Bródno Płn.) szykuje się remis największych – mandaty trafią zapewne do Michała Jamińskiego i Katarzyny Górskiej-Manczenko z PO, oraz Janusza Marczyka i Andrzeja Dąbrowskiego z PiS, a także jeden do Andrzeja Gapysa ze spółdzielni.

Wreszcie w okręgu nr 5 (Bródno Płd.) nieoficjalnie jeden mandat dla PO wywalczyła Joanna Mroczek, ale tu prawdopodobnie trzy razy więcej powodów do zadowolenia ma PiS: do mandatów typowani są Agnieszka Kaczmarska, Tomasz Cichocki, oraz Cezary Wąsik. Ostatni mandat w radzie Targówka trafi zapewne do Jacka Duczmana ze spółdzielni.

Wygląda na to, że klęskę na Targówku poniosły komitety miejskich aktywistów (silne m.in. w Śródmieściu Warszawy), ale też mini-partia „Nasz Targówek”, czyli aktualny koalicjant PO, do której aktualnie należy burmistrz Grzegorz Zawistowski i który zapewne już pakuje się w swoim gabinecie w urzędzie na ul. Kondratowicza – po raz drugi w ciągu półtora roku.

Ale czy tak będzie na pewno?

Państwowa Komisja Wyborcza właśnie przerwała pracę – do jutra rano. Potem system informatyczny ma już zacząć porządnie działać. Oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2014 będą zapewne znane jutro lub nawet w środę…

40
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx