Zaczęły się prace na Cmentarzu Żydowskim | | targowek.info

Zaczęły się prace na Cmentarzu Żydowskim

Trwa wymiana ogrodzenia kirkutu, który ma być uporządkowany i udostępniony dla zwiedzających. Prawdopodobnie oznacza to, że nie wróci wygodne dojście do przystanku tramwajowego. 

 

Cmentarz przy ul. św. Wincentego przejęła Gmina Wyznaniowa Żydowska i to ona prowadzi wymianę ogrodzenia. Stalowy płot jest zdejmowany do renowacji, naprawiana jest jego podbudowa, po czym ogrodzenie ma wrócić na miejsce. Na razie prace trwają od strony ul. Horodelskiej.

fot. targowek.info
fot. targowek.info
fot. targowek.info
fot. targowek.info

Prawdopodobnie oznacza to, że nie wróci już dojście pomiędzy cmentarzem Żydowskim a Bródnowskim do przystanku Staniewicka. Mieszkańcy tej części Targówka przez lata korzystali z tej najkrótszej drogi do tramwaju, ale w końcu została ona zagrodzona.

fot. targowek.info
Stąd do przystanku jest może 200 metrów. Po zamknięciu tej drogi trzeba nadkładać ponad kilometr do ronda Żaba / fot. targowek.info

Gmina Żydowska planuje udostępnić cmentarz do zwiedzania. Jak mówili niedawno jej przedstawiciele w mediach, wspólnota stara się o dofinansowanie na budowę pawilonu informacyjno-wystawienniczego w okolicy bramy głównej. Ważnym elementem renowacji ma być też skatalogowanie macew ułożonych na stercie.

Zwiedzanie ma być, tak jak na cmentarzu przy Okopowej, płatne, ale grupy szkolne będą mogły wchodzić za darmo.

PRZECZYTAJ TEŻ:

10 komentarzy na temat “Zaczęły się prace na Cmentarzu Żydowskim

 • 27 listopada 2014 o godz. 16:33

  Wprowadzanie oplat za wejscie na cmentarz jest co najmniej jakims wyrazem braku pewnego poziomu. Bez znaczenia czy robi to ta gmina, ludzie w Londynie, czy robiliby chocby fasz.

  Tym bardziej, ze koszty utrzymania cmentarza sa relatywnie niewielkie i o ile tutaj moze ciezko pokrywac ciaglymi pochowkami. O tyle zasadniczo spokojnie moga sie raczej ubiegac o fundusze wspolnotowe etc. na remont zabytkow.

  W ostatecznosci mogliby uzyskac jakies fundusze z otwarcia tego przejscia i np. jakies infrastruktury dla handlarzy etc.

 • 27 listopada 2014 o godz. 21:17

  To jakiś żarty z tymi opłatami. A co tam oglądać? Powalone macewy i kilkanaście ocalałych? I las?

 • 27 listopada 2014 o godz. 21:24

  Papież Franciszek: „Nie można być prawdziwym chrześcijaninem, jeśli nie uzna się swych żydowskich korzeni. Trzeba zawsze o nich pamiętać. Antysemityzm to grzech”
  Wypowiedź z 27.11.2014

 • 28 listopada 2014 o godz. 09:49

  lepiej by można było zapłacić i wejść niż ma być zamknięte na 4 spusty.

  ‚Przy okazji’ powinni ekshumować szczątki z miejsc poza cmentarzem i przenieść je w miejsca ‚godne’ a nie tam gdzie psy na porannych spacerach załatwiają swoje sprawy… ale jak widać naczelny rabin ma w d…. swoich przodków. Dla niego najważniejsze jest blokowanie przebudowy Św. Wincentego.

 • 28 listopada 2014 o godz. 16:52

  Żyd to nawet na wejściu na cmentarz umie zarobić. A na cmentarz katolicki wchodzi za darmo…hmmm

 • 29 listopada 2014 o godz. 08:26

  Dobrze, że cmentarz będzie uporządkowany, a zabytkowe macewy skatalogowane i ocalone od zapomnienia, inaczej za kilkadziesiąt lat zostałby tylko las

 • 30 listopada 2014 o godz. 01:14

  Ciekawe czy oni płacą miastu. Kawał terenu póki co straszy. Ale na nich nie można złego słowa powiedzieć.

 • 30 listopada 2014 o godz. 21:32

  moja wystawa jest do obejrzenia w klubie Junona do 5.12.2014 r

 • 1 grudnia 2014 o godz. 17:41

  ZA CZYJE PIENIĄDZE?!??!!

 • 1 grudnia 2014 o godz. 17:41

  pamiętam jak w liceum chodzilismy pić alko na ten cmentarz. Pozdro dla XIII ! :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.