Zaczęły się prace na Cmentarzu Żydowskim

10
Share

Trwa wymiana ogrodzenia kirkutu, który ma być uporządkowany i udostępniony dla zwiedzających. Prawdopodobnie oznacza to, że nie wróci wygodne dojście do przystanku tramwajowego. 

 

Cmentarz przy ul. św. Wincentego przejęła Gmina Wyznaniowa Żydowska i to ona prowadzi wymianę ogrodzenia. Stalowy płot jest zdejmowany do renowacji, naprawiana jest jego podbudowa, po czym ogrodzenie ma wrócić na miejsce. Na razie prace trwają od strony ul. Horodelskiej.

fot. targowek.info

fot. targowek.info

fot. targowek.info

fot. targowek.info

Prawdopodobnie oznacza to, że nie wróci już dojście pomiędzy cmentarzem Żydowskim a Bródnowskim do przystanku Staniewicka. Mieszkańcy tej części Targówka przez lata korzystali z tej najkrótszej drogi do tramwaju, ale w końcu została ona zagrodzona.

fot. targowek.info

Stąd do przystanku jest może 200 metrów. Po zamknięciu tej drogi trzeba nadkładać ponad kilometr do ronda Żaba / fot. targowek.info

Gmina Żydowska planuje udostępnić cmentarz do zwiedzania. Jak mówili niedawno jej przedstawiciele w mediach, wspólnota stara się o dofinansowanie na budowę pawilonu informacyjno-wystawienniczego w okolicy bramy głównej. Ważnym elementem renowacji ma być też skatalogowanie macew ułożonych na stercie.

Zwiedzanie ma być, tak jak na cmentarzu przy Okopowej, płatne, ale grupy szkolne będą mogły wchodzić za darmo.

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx