Zmieniają trasę metra przez mostek na kanałku

26
Share

Dla większości przyszłych pasażerów to drobna korekta, ale mieszkańcy Zacisza powinni te zmiany śledzić uważnie.

 

W najbliższy czwartek radni Warszawy dadzą zielone światło do tworzenia dwóch planów miejscowych w naszej dzielnicy: przy Ratuszu i przy ul. Łokietka na Zaciszu. Niby nic niezwykłego, ale… przecież plan dla Zacisza powstał ledwie kilka lat temu, więc dlaczego ma być zmieniany?

Korekty wymagają zapisy dotyczące przebiegu metra. Podczas projektowania stacji okazało się, że tunele będą kolidować z mostkiem nad Kanałem Bródnowskim przy ul. Kondratowicza. To ten obok skweru Ciechowskiego. Mostek ma wyjątkowo głębokie fundamenty, które stoją na planowanej trasie przebiegu metra.

Stacja Kondratowicza miała biec równolegle pod ulicą. W tej wersji tunele przecinają mostek (dokładnie pod literą A)

Stacja Kondratowicza miała biec równolegle pod ulicą. W tej wersji tunele przecinają mostek (dokładnie pod literą A)

Projektanci uznali, że najłatwiej ominąć mostek wyginając nieco stację przy ratuszu. Nadal będzie ona pod ulicą Kondratowicza, ale już nie równolegle (jak to opisaliśmy tutaj), ale jeden koniec peronu zostanie nieco przesunięty na południe. A że metro nie autobus, nie skręca w miejscu. Zmiana przy ratuszu, powoduje także zmiany przy bazarku na Trockiej i przy ul. Łokietka. Przez minimalnie inne ułożenie stacji Kondratowicza zmieni się cały promień łuku skrętu podziemnej kolejki. Dlatego nowy plan okolicy ul. Łokietka uwzględni inny przebieg torów.

Dla większości przyszłych użytkowników metra nie oznacza to dużej zmiany. Najwyżej planowane zejścia do stacji przesuną się o kilkadziesiąt metrów. Ale mieszkańcy tej części Zacisza powinni śledzić tworzenie planów z uwagą. Po zmianie promienia skrętu tory pobiegną pod innymi domami niż wcześniej zakładano.

 

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx