Zobacz nowych radnych Targówka. I (zapewne) nowego burmistrza

50
Share

PKW wreszcie ogłosiła oficjalne wyniki wyborów do rady dzielnicy. Zobaczcie, kto będzie nami rządził przez następne 4 lata.

Trwało to zdecydowanie dłużej niż w XXI wieku powinno, ale w końcu się udało. Wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza podała wreszcie nazwiska osób, które wybraliśmy na radnych Targówka na lata 2014-2018. (Choć kto dokładnie ile dostał głosów, wciąż nie wiadomo).

Wybory na Targówku wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 11 mandatów. Platforma Obywatelska uzyskała 9 mandatów, „Mieszkańcy Bródna – Targówka- Zacisza” (de facto Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno) 4 mandaty, zaś Sojusz Lewicy Demokratycznej 1 mandat.

Oto nasi nowi radni w całej (niemal) okazałości:

Źródła zdjęć: Urząd dzielnicy Targówek, SM Bródno, Facebook

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników rozpoczęły się negocjacje pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami. Do większości w 25-osobowej radzie Targówka potrzeba minimum 13 głosów. Ponieważ nikt tylu mandatów nie zdobył, nietrudno zgadnąć, że  „języczkiem u wagi” jest Spółdzielnia Bródno, którą chcą przeciągnąć na swoją stronę zarówno PiS, jak i PO.

I wygląda na to, że PO zaoferowała spółdzielcom więcej. Jak informuje „Gazeta Stołeczna”, Platforma ponoć zgodziła się oddać mniejszym koalicjantom stanowisko burmistrza – ma nim znów zostać Sławomir Antonik, prywatnie przewodniczący rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno. Pozostałymi posadami we władzach Targówka oba ugrupowania mają podzielić się po równo. Jeśli tak się stanie, PiS, mimo wygrania dzielnicowych wyborów, znów znajdzie się w opozycji.

Przypomnijmy jednak, że koalicja PO-Spółdzielnia władała już Targówkiem na początku poprzedniej kadencji samorządowej. Ale wiosną 2013 r. z PO odeszło kilkoro radnych i ekipa rządząca straciła większość – a Spódzielnia dogadała się z PiS i stworzyła z nią własną koalicję, na której czele stanął właśnie Sławomir Antonik. Nowy układ przetrwał jednak niewiele ponad rok – latem 2014 r. po kolejnej „zmianie barw” kilkorga radnych PO odzyskała władzę w dzielnicy, a PiS i Spółdzielnia przeszły do opozycji.

Teraz, jeśli potwierdzą się nieoficjalne wieści, będziemy mieli małe déjà vu. I znów, cytując popularną piosenkę, „będzie zabawa, będzie się działo”…

 

Ratusz Targówka i siedziba Rady Targówka /fot. targowek.info

W ratuszu Targówka więcej dramatycznych zmian akcji niż w niejednej brazylijskiej telenoweli /fot. archiwum targowek.info

 

Kto z Targówka został wybrany do (ważniejszej) Rady Warszawy – przeczytaj tutaj

50
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx