Pół miliona zł dzielnica zapłaciła SM Bródno | | targowek.info

Pół miliona zł dzielnica zapłaciła SM Bródno

Sławomir Antonik jako burmistrz dzielnicy płaci ogromne sumy Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno… w której jest prezesem rady nadzorczej. 

 

Sławomir Antonik (Spółdzielnia Bródno)
Sławomir Antonik / fot. SM Bródno

Proceder trwa już od przynajmniej dwóch lat, ale dopiero teraz opisuje go „Gazeta Wyborcza”, którą o sprawie poinformował Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Chodzi o odszkodowania, które dzielnica płaci spółdzielni za brak mieszkań socjalnych do eksmisji dłużników. W 2012 r. z budżetu dzielnicy wypłacono SM Bródno ok. 318 tys. zł, w 2013 r. – już ponad pół miliona złotych. Wiceburmistrzem, a później burmistrzem Targówka był w tym czasie Sławomir Antonik, jednocześnie przewodniczący rady nadzorczej SM „Bródno”.

 

Sprawę komentuje m.in. były burmistrz Grzegorz Zawistowski:

Sławomir Antonik jako burmistrz musi dbać o interesy dzielnicy, a jako przewodniczący rady nadzorczej spółdzielni o interesy tejże. Przy czym interesy dzielnicy i spółdzielni są różne.

 

Gazeta podaje wymowny przykład:

Rada dzielnicy w czerwcu odwołała ze stanowiska burmistrza Antonika, a powołała jego [Zawistowskiego – red.]. Kilka dni później SM „Bródno” zerwała porozumienie z dzielnicą i zażądała zapłaty ok. 3 mln zł odszkodowania za niedostarczenie lokali socjalnych. Sprawy toczą się w sądach.

 

Jednak Sławomir Antonik odpiera zarzuty:

Ci, którzy zarzucają mi konflikt interesów, nie są prawnikami. W spółdzielni nie mam uprawnień zarządczych, a jedynie nadzorcze. Gdybym był jednocześnie prezesem spółdzielni i burmistrzem, to co innego. Wtedy, owszem, byłby konflikt. Poza tym nie ma zakazu łączenia funkcji publicznej i członka rady nadzorczej. Nie czuję żadnej moralnej kolizji w związku z moimi obowiązkami.

 

Inne dzielnice też wypłacają takie odszkodowania, ale wszędzie poza Śródmieściem są one znacznie mniejsze niż na Targówku. Na przykład w tym roku we Włochach wypłacono 29 tys. zł, na Bemowie – 200 tys. zł, na Białołęce – 50 tys. zł w 2013 r.

Przypomnijmy, że Sławomir Antonik w czwartek wieczorem ponownie został burmistrzem Targówka. Popiera go Platforma Obywatelska oraz radni Spółdzielni występujący pod szyldem „Mieszkańcy Bródna-Targówka-Zacisza”

 

Przeczytaj cały artykuł na stronie Gazety

PRZECZYTAJ TEŻ:

35 komentarzy na temat “Pół miliona zł dzielnica zapłaciła SM Bródno

 • 7 grudnia 2014 o godz. 17:13

  SM Bródno nieźle zarabia – pieniądze z UD Targówek, sprzedaż starych lokali, sprzedaż nowych mieszkań (Różopol itd), członkostwo SM, a czynsze wysokie i nic się nie robi w blokach (np. stare windy) i na podwórkach.

 • 7 grudnia 2014 o godz. 18:28

  Podobno koszt budowy mieszkania(zwyklego, rynkowego), takiego z kilkadziesiat metrow kwadratowych(wspolczesne minimum 2 pokoje) to maks. ~100 tysiecy PLN, a typowe 1 mieszkanie sprzedane na rynku zwraca koszt budowy 3 (i to po doliczeniu zwyczajowych rabatow od ceny).

  Biorac pod uwage, ze mieszkania socjalne powinny zapewniac minimum, gdzie kilkanascie m2 na osobe jest juz pewnym luksusem(wieksze chocby drozej ogrzac etc.), to gdyby budowali je chetni(ale nie w sensie PRLowskim) studenci i absolwenci(by zdobyc doswiadczenie) to zasadniczo daloby sie stosunkowo tanio rozwiazac problem ich braku. Tymczasem jak spojrzycie na wiekszosc mieszkan ktore sa budowane jako socjalne to sa one nawet czasem lepiej wykonane, spore, a zdecydowanie niemalze jak rynkowe, choc jest ich(prawdopodobnie dlatego) bardzo niewiele.

  Inna sprawa jest, ze spoldzielnia na Brodnie jest jedna z najwiekszych bodajze i to takze wplywa na liczbe wnioskow.

 • 7 grudnia 2014 o godz. 20:54

  jak pisałem, że to mafia to sie ze mnie śmiali :) macie lemingi

 • 7 grudnia 2014 o godz. 20:59

  No cóż wały wały wały eknomicznie debilne ale ludzie nic cisza hhmmmm

 • 7 grudnia 2014 o godz. 21:19

  Zawsze agitowałam członków spółdzielni do brania udziału w Walnych Zebraniach SM Bródno. Niestety przychodzą tylko leśne dziadki, wszyscy narzekają ale do działania nikt nie chce przystąpić. Ja tylko zadawałam nie wygodne pytania na walnym , ale zawsze P. Antonik odbierał mi głos. Trzeba się koniecznie zjednoczyć inaczej będzie tak że SM bródno będzie wpływać na decyzje w dzielnicy i odwrotnie. Ludzie jescze jest czas

 • 7 grudnia 2014 o godz. 21:53

  Nie Lepiej jest w RSM Praga ustawianie promowanie potylnych usłużnych biernych i miernych spółdzielnia jak w Alternatywach traktuje spółdzielców ja pentaków śmiących coś chcieć. Otaczaja się ludzmi delikatnie mówiąc bez wyszktałcenia wiedzy zasd podstwa ekonomi, socjologi, prawa, logicznego myślenia cieszą się ze moga przyjśc raz na miesiąc i siedziec w cieple czując się lepsi bo są w radzie i tak klepią bezmyśłnie co im podsuną, oni nic nie ustalają ! oni głosuja za bezmyślnie. Główne postylaty kierunki narzuca Prezio i Kierownicy więc nie jest to spółdzielnia tylko dyktat wspierany przez leśne dziadki i babcie którzy sie czują dowartościowani i potrezbni ! PORA CHYBA PRZEKAZAĆ ZARZĄDZANIE SPECJALNYM FIRMOM i pożegnać posocjalistyczne twory z ich argoancją wałami na stanowisku. Rozliczyć ustawiane tematy łapówki ! krycie sitwy opiswanej w gazetach !

 • 7 grudnia 2014 o godz. 22:04

  A jakie niewygodne pytania zadawała Pani i na której części Walnego Zebrania. Nie pamiętam, abym odbierał komukolwiek głos na Walnym Zebraniu.

 • 7 grudnia 2014 o godz. 22:31

  Rzetelność artykułu pozostawia wiele do życzenia. Czemu nie ma nigdzie zestawienia ilości eksmisji, wielkości spółdzielni i innych znaczących parametrów. Równie dobrze można napisać, że USA to kraj morderców zestawiając liczbę zabójstw w USA i Polsce. Czemu większość dziennikarzy to sprzedawczyki, które działają na zlecenie? Ale głupi naród to kupuje i to nawet na kredyt.

 • 7 grudnia 2014 o godz. 22:50

  Nikt nam nie pomoże jeśli nie pomożemy sobie sami. KAŻDĄ ZŁOTÓWKĘ WYDAWAJMY NA TARGÓWKU. BUŁECZKI, GAZETA, KWIATY DLA ŻONY, BILET ITP. ZOBACZCIE NA ODNOWIONĄ BUDĘ NA MALBORSKIEJ. JAKA PIĘKNA ‚PIEKARNIA” I JAKIE TAM KOLEJKI. ŻADEN URZĄD O NAS SIĘ TAK NIE ZATROSZCZY JAK MY SAMI O SIEBIE.

  SZANOWNY PANIE BURMISTRZU. PROSZĘ PANA – PRZYWIĄŻE PAN WAGĘ DO OBRONY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ NA TARGÓWKU. LINIA 527 ZREDUKOWANA O POŁOWĘ I NOWA LINIA E Z BIAŁOŁĘKI KTÓRA NIE ZATRZYMA SIĘ NA TARGÓWKU TO NAJLEPSZE PODSUMOWANIE RZĄDÓW BURMISTRZA ZAWISTOWSKIEGO. MAM NADZIEJĘ ŻE PAN NAS NIE ZOSTAWI.

 • 7 grudnia 2014 o godz. 23:10

  Deklaruję, że Targówek był, jest i będzie priorytetem. Jeśli wszyscy mieszkańcy, zamiast mnożyć podziały i oczerniać się wzajemnie, Rada Dzielnicy i jej Zarząd będą dbać o sprawy „Naszej Małej Ojczyzny”, to z pewnością uda nam się rozwiązać nie tylko sprawy poruszone w powyższym wpisie, ale wiele innych, kluczowych dla Targówka. Przy podziałach i kłótniach tracimy energię i dajemy fory innym i osłabiamy swoją pozycję. Mniej szyderstwa a więcej krytycznego myślenia przyda nam się w najbliższym czasie.

 • 7 grudnia 2014 o godz. 23:20

  spoko, nasza nowa pani prezydent P I G I zapewne przeprowadzi audyt i Pan Antonik zostanie przeniesiony na stanowisko burmistrza Wilanowa, a burmistrzem Targówka zostanie Radosław Sikorski Junior.

 • 8 grudnia 2014 o godz. 08:00

  Coś czuję, że po powyższym artykule skończy się burmistrzowanie pana Sławomira A. :)

 • 8 grudnia 2014 o godz. 08:41

  Raczej na dobre zacznie i bardzo dobrze bo po Panu Zawistowskim zostały wieloletnie zaniedbania. A artykuł ewidentnie napisany na siłę bez przytaczania wszystkich faktów. Pytanie do portalu – kto jest sponsorem artykułu – Zawistowski czy Bittel ?

 • 8 grudnia 2014 o godz. 08:57

  Przecież w międzyczasie kadencji p. Zawistowskiego rządził już p. Antonik i też była afera – tablety :)

  P. Sławomirze co się ostatecznie z tymi tabletami stało ? Bo rozumiem, że środki wydane na oprogramowanie dla nich to zostały wpisane w straty ?

 • 8 grudnia 2014 o godz. 12:00

  też mi afera te tablety, nie róbmy z igieł wideł. Tylko Pan Antonik miał pomysł co zrobić z tabletami jak radni ich nie chcieli więc niech się poprzednia rada z Poczesnym na czele tłumaczy z tych tabletów a nie burmistrz.
  strasznie Cię Elizabeth boli, że Antonik jest burmistrzem, jesteś z opozycji czy po prostu nie dostałaś premii w urzędzie?

 • 8 grudnia 2014 o godz. 12:05

  Artykuł powstał przecież w gazecie wyborczej,która nie jest polską gazetą.Tam powstają artykuły na zamówienie określonych środowisk.Tutaj artykuł został tylko przytoczony a dziennikarze portalu są obiektywni.Ale miło,że ktoś (brawo Qwerty!) zauważył o co chodzi.Podobnie jak ktoś wcześniej pisał o tym,że wulgarne komentarze na forum pisane są głownie przez jedną osobę i również na czyjeś zamówienie.Tylko mądry człowiek nie da sobą manipulować,a głupi będzie czytał to i wierzył,że takie są opinie mieszkańców Targówka.Ach,jak byłoby przyjemnie zaglądać na stronę portalu,gdyby komentowanie artykułów zostało wyłączone na stałe.
  P.S.Panie Burmistrzu,proszę nie dać się wciągnąć w dyskusję z tymi chorymi na głowę ludźmi!!!

 • 8 grudnia 2014 o godz. 12:28

  Dzięki operatywności platfusów z PO mamy operatywnego burmistrza, który jest też wybitnym działaczem SM Bródno. Trzeba być i operatywnym i wybitnym żeby będąc przewodniczącym Rady Nadzorczej SM Bródno dostać w wyborach aż 289 głosów na 18509 t.j 1,5% uprawnionych do głosowania. Te 18509 osób to rodziny spółdzielców!!!. Jakie ten burmistrz ma zaplecze wśród mieszkańców? jaką legitymację do gospodarowania ich majątkiem? Wszyscy trzej radni(w tym p.burmistrz)przedstawiciele SM Bródno, zdobyli(1099) tylko 28 głosów więcej niż jeden radny Skłodowski(1071) z PiS. Cwaniactwo z spółdzielni przeniosło się na samorząd terytorialny. Kwintesencja rządów PO.

 • 8 grudnia 2014 o godz. 13:28

  do Anna z 7 gru 2014 23:20 proszę się nie podszywać pode mnie,ostrzegam po raz ostatni!Żarty się skończyły!

 • 8 grudnia 2014 o godz. 13:53

  Jeśli OLO ma racje to statystyka przemawia za tym ze nie ma Demokracji, zgoda że artykuł ogólnikowy bez statystyki to inna para kaloszy powinny się pojawić żeby można się odnieść merytorycznie ! co do gazety wyborczej jest ona stronnicza, o ile wylewana żale są pisane łatwo zamieszczać merytoryczne dane a wtedy rozmowa zejdzie na poziom logiki i faktów wtedy łatwiej się będzie bronić i atakować a rozum zagości w dyspucie.

 • 8 grudnia 2014 o godz. 14:06

  Ci co należą do SM Bródno to już dawno się poznali na „władzach” SM, więc na pewno na nich nie głosowali. Każdy normalny wie, że tym ze Spółdzielni to zależy tylko na korycie.

 • 8 grudnia 2014 o godz. 15:11

  A niby partie to bardzo dbają u zwykłego obywatela, koryta unikają i walczą by żyło się lepiej. Elizabeth, dno i wodorosty przewijają się w Twoich komentarzach. Mimo całego szacunku Warszawa to głównie ludność napływowa, nie głosuje na ludzi, tylko na partię. Czemu nie można dorównać do poziomu świadomości mieszkańców Wrocławia, Grodziska i innych miast gdzie z powodzeniem rządzą ekipy bezpartyjne.

 • 8 grudnia 2014 o godz. 15:37

  qwerty pracuje w GW

 • 8 grudnia 2014 o godz. 16:21

  Niestety Janie nie trafiłeś, bo branża z goła inna.

 • 8 grudnia 2014 o godz. 16:24

  Takie artykuły na życzenie świadczą tylko o autorze. Zero konkretów tylko luźno rzucone kwoty. Może jakaś rodzina zrozpaczonego Zawistowskiego macza w tym palce?

 • 8 grudnia 2014 o godz. 17:41

  A swoją drogą, nie dziwi Was, że na stronach tego wspaniałego portalu, który jest wyjątkowo mocno uprzedzony do SM reklamuje się tylu deweloperów. Wystarczy spojrzeć ile kosztuje mieszkanie w SM, a ile u dewelopera po sąsiedzku i mamy drugie dno.

 • 8 grudnia 2014 o godz. 18:34

  Przeczytałam artykuł oraz wszystkie powyższe komentarze i nasuwa mi się na myśl kilka uwag:
  1. Gdzie jest ta sprzeczność interesów o której tak wymownie wypowiada się Pan Zawistowski? Prawnie wszystko jest jak należy, a dodatkowo każdy burmistrz ślubuje dochowania wierności prawu, a powierzony urząd sprawować tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców dzielnicy! Może dla Pana Zawistowskiego były to tylko puste słowa niczym nie poparte ponieważ On akurat zadbał o interes, ale SWÓJ!
  2. Aktywista Targówka Pan Mencwel jest chyba też aktywistą Śródmieścia, bo na Twiterze i fb można znaleźć kilka różnych wpisów – chwaląc się, że owy artykuł powstał na podstawie jego prywatnego śledztwa. Pytanie jakie śledztwo i po co? Może na czyje zlecenie?:)))) I tak jak napisał Qwerty należy najpierw zestawić dane, a dopiero później sporządzić rzetelny artykuł. Dziwię się Panu Karpieszuk, że coś takiego napisał, ale jak to w GW bywa trzeba pisać dużo niekoniecznie merytorycznie :)
  3. Dajmy szansę, aby nowy Burmistrz się wykazał, bo jego krótka poprzednia kadencja pokazała, że to bardzo kompetentny, myślący, otwarty na nowe pomysły, umiejący słuchać i przede wszystkim wymagający nie tylko od innych, ale również od siebie człowiek!

 • 8 grudnia 2014 o godz. 21:12

  Brawo OLO,
  może to zestawienie coś ludziom uświadomi, bo czasem mam wrażenie, że większość naszych mieszkańców zachowuje się jak dzieci we mgle….. :(
  Pamiętajmy jeszcze jaką politykę kampani wyborczej prowadzi spoldzielnia od lat. Jak na zakaz urozpowszechniania na „swoim” terenie materiałów wyborczych osób niezwiązanych ze spółdzielnia ich wynik wygląda jeszcze bardziej groteskowo.
  Jak to się stało, że mimo braku poparcia wśród mieszkańców ci ludzie maja zarządzać dzielnica przez nastepne 4 lata….. -TRAGEDIA I ŻENADA.
  Po prostu brak mi słów na ta całą farsę :(

 • 8 grudnia 2014 o godz. 21:15

  Po znikajacych silowniach Zawistoskiego nastal czas „ciekawych” poczynan Antonika.
  Trafilismy z deszczu pod rynne !

 • 9 grudnia 2014 o godz. 22:42

  Tragedią jest, że PO nie dojdzie do porozumienia z PIS – dla dobra dzielnicy powinni to zrobić niestety. Spółdzielcy dbają o dobro Spółdzielni i swoich rodzin, znajomych. Dobrym przykładem jest kariera synowej pana Gapysa

 • 10 grudnia 2014 o godz. 18:33

  Nareszcie ktoś napisał prawdę – Detox
  szkoda,że po wyborach.

 • 10 grudnia 2014 o godz. 21:22

  Może zamiast krytykować spróbujecie w kolejnych wyborach wystartować? wtedy jest szansa na realne działania, a nie pierdu pierdu w komentarzach.

 • 28 grudnia 2015 o godz. 10:14

  Masakra jakaś z tą spółdzielnią podwyżki w tym roku sięgają zenitu. Remontowe wzrosło na maxa a u mnie klatka nie remontowana od 30 lat…

 • 12 marca 2018 o godz. 21:23

  Tak to jest w spółdzielniach… ludzie płacą do jednego wora, a niewiele za to mają dla swoich budynków,mieszkań. Taki socjalizm z miniaturze. Trzeba wypowiedzieć zarządzanie budynkiem spółdzielni powołać wspólnotę mieszkaniową i dbać o swoje bez pośredników…

 • 29 października 2020 o godz. 02:26

  100mg viagra viagra for sale buy viagra online

 • 30 października 2020 o godz. 03:42

  how much does viagra cost sildenafil when will viagra be generic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.