Zaprojektuj teren po Zakładach Tłuszczowych – wielki konkurs

31
Share

Władze miasta szukają nowego pomysłu na teren wzdłuż ulicy Radzymińskiej, na którym do niedawna stały silosy i przetwórnia ZT „Kruszwica”. Każdy może zgłosić swoją koncepcję, najlepsza dostanie 100 tys. zł.

 

Miasto stołeczne Warszawa ogłosiło wczoraj otwarty konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego części terenów poprzemysłowych na styku Targówka i Targówka Fabrycznego, w rejonie dawnych Zakładów Tłuszczowych.

To te miejsce po prawej stronie ul. Radzymińskiej (patrząc od Pragi w kierunku Ząbek), gdzie do 2011 roku stały wielkie srebrzyste silosy, zaś do dziś sterczy stary pofabryczny komin. Formalnie całość ma adres Radzymińska 122/124.

 

Pozostałość po dawnych "zetpetach". Potencjalni kupcy działki wciąż nie wiedzą, co mogliby tu zbudować / fot. targowek.info

Tyle zostało po dawnych „zetpetach”. Komin też jest przeznaczony do wyburzenia… ale może w nowym planie ocaleje na pamiątkę?/ fot. archiwum targowek.info

 

W starym planie zagospodarowania przestrzennego wciąż przewiduje się tutaj przede wszystkim skupisko przemysłu i magazynów. Przez chwilę był świetny pomysł, żeby w tym miejscu zrobić Muzeum Cywilizacji, czyli połączne muzeum Techniki, Kolejnictwa oraz Wojska, ale oczywiście nic z tego nie wyszło. Ostatecznie wiosną br. radni postanowili po prostu zmienić plan zagospodarowania przestrzennego z przemysłowego na mieszkalno-biurowy – lecz najwyraźniej uznali, że inni zrobią to lepiej. Więc z pomocą „Kruszwicy” postanowili ogłosić publiczny konkurs.

Konkurs polega na wykonaniu koncepcji zagospodarowania przestrzennego obszaru ograniczonego ul. Radzymińską, gen. Rozwadowskiego oraz torami kolejowymi, które zintegrują Targówek Fabryczny z „Mieszkaniowym” i umożliwią powstanie w tym rejonie lokalnego centrum.

Prace oceni sąd konkursowy. Zwycięska praca, wraz z pracami nagrodzonymi i wyróżnionymi, stanie się bazą merytoryczną do sporządzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej okolicy. Zdobywca I nagrody otrzyma 100 tys. złotych, II nagrody – 60 tys. zł, a III – 30 tys. złotych. Pula na ewentualne wyróżnienia wynosi 60 tys. złotych. Nagrody pieniężne fundują Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica”.

Zgodnie z regulaminem konkursu, uczestniczyć w nim mogą wszyscy: osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, przy czym mogą zgłaszać się samodzielnie lub wspólnie.

Organizator zostawia uczestnikom „wolną rękę”, ale sugeruje też kilka rozwiązań, m.in. zaplanowanie kilku dominant (wieżowców) oraz powstanie drogi lokalnej wzdłuż Radzymińskiej, z możliwością przejazdu pod wiaduktem gen. Rozwadowskiego, aż do połączenia z Kraśnicką.

Jest też kilka miejsc wyłączonych z konkursu: m.in. zabytkowa hala huty szkła z lat 20. XX wieku (powstanie w niej, o czym już pisaliśmy na targowek.info, supermarket-dyskont), a także rejony ul. Rajgrodzkiej, które w planach są już przeznaczone pod sporą ilość mieszkań komunalnych (wkrótce napiszemy o tym więcej).

 

Rejon objęty konkursem / mat. organizatora

Rejon objęty konkursem / mat. organizatora

 

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 19 grudnia 2014 r., na przygotowanie szczegółowych prac będzie czas do końcówki lutego 2015 r. Cały regulamin i wszelkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: http://www.architektura.um.warszawa.pl/konkurstargowek. Wyniki mają być znane w pierwszej połowie marca 2015 roku.

A skrócone pomysły na zagospodarowanie dawnych „zetpetów”, bez nagród, można już teraz wpisywać pod tym artykułem :)

31
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx