Czy Polak potrafi? Trwa zbiórka pieniędzy na dwa projekty w dzielnicy | | targowek.info

Czy Polak potrafi? Trwa zbiórka pieniędzy na dwa projekty w dzielnicy

Do sfinansowania artystycznego albumu o Bródnie brakuje już niewiele – ale i zostało bardzo mało czasu. Więcej czasu jest na zebranie funduszy na darmowe lekcje pływania dla dzieci z Targówka.

 

“Bródno. Generacja: PRL”

O zbiórce na wydanie kolekcjonerskiego albumu, który pokazałby Bródno okresu PRL-u, już pisaliśmy kilka tygodni temu. Album ma zawierać zdjęcia z Bródna wraz z opisem miejsca i skojarzeń, jakie wiązali z nim mieszkańcy. Będzie to więc zarazem artystyczny album dokumentujący życie w PRL-u, jak i księga miejsc magicznych na Bródnie, które związane są dla każdego z ważnymi indywidualnymi przeżyciami i wspomnieniami.

Do wydania albumu w minimalnym wariancie potrzeba 2000 zł. Na razie w serwisie polakpotrafi.pl wpłacono ok. 1,5 tys zł, ale twórcy dostaną pieniądze tylko pod warunkiem, że uda się zebrać całą kwotę do końca tego tygodnia, dokładnie do godz. 10:00 w niedzielę 15 lutego.

*** AKTUALIZACJA: w kilka godzin po publikacji naszego artykułu suma wpłat na artystyczny album o Bródnie przekroczyła 2 tys zł! Projekt zostanie więc na pewno ufundowany – a jeśli wpłynie jeszcze więcej pieniędzy, być może w rozszerzonej wersji ***

Szczegóły dotyczące albumu “Bródno. Generacja: PRL”, a także instrukcja jak wpłacić pieniądze, znajdują się tutaj.

 

„I ty możesz pływać”

To drugi pomysł dotyczący naszej dzielnicy, na który w tej chwili trwa zbiórka pieniędzy w serwisie polakpotrafi.pl. Projekt zakłada zebranie funduszy pozwalających na zorganizowanie dla dzieci z rodzin wielodzietnych lub zagrożonych ubóstwem darmowych kursów nauki pływania, a także lekcji edukacji ekologicznej. W początkowej fazie projektu działania twórców są skierowane dla dzieci zamieszkałych na terenie dzielnicy Targówek. W przyszłości, w miarę możliwości, działania mają być rozszerzone na kolejne dzielnice prawobrzeżnej Warszawy.

Do ufundowania projektu w wersji minimum (zajęcia z nauki pływania dla 15 dzieci, plus 5 zajęć edukacyjnych w szkołach) potrzeba 3750 zł. W tej chwili zebranych jest ok. 1,6 tys zł, ale czasu na uzbieranie całości zostało jeszcze sporo – aż do 12 marca.

Szczegóły dotyczące albumu “I ty możesz pływać”, a także instrukcja jak wpłacić pieniądze, znajdują się tutaj.

 

Pieniądze
Gotówka poszukiwana na Targówku /fot. Pixabay/e-gabi

 

To nie pierwsze zbiórki dotyczące Targówka prowadzone w przez internet. Kilka miesięcy temu w ten sam sposób ponad 15 tys. zł zebrali dwaj akrobaci z klubu DKS Targówek – którzy za uzyskane fundusze mogli sfinansować wyjazd na mistrzostwa świata w akrobatyce sportowej w Paryżu. Zajęli na nich 9. miejsce.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

17 komentarzy na temat “Czy Polak potrafi? Trwa zbiórka pieniędzy na dwa projekty w dzielnicy

 • 11 lutego 2015 o godz. 20:57

  Trochę mnie to dziwi, szkoły zlokalizowane w pobliżu basenów powinny mieć WF na basenie i z tego co widziałam tak właśnie jest. Placówki zlokalizowane dalej też pewnie by mogły korzystać z basenów tylko transport by miasto musiało zapewnić, np 2 busy dla każdej szkoły:)co po naszej stronie Wisły jest raczej nie realne.
  Gratuluję akrobatom zaradności, wygracie w życiu nie tylko mistrzostwa sportowe

 • 12 lutego 2015 o godz. 11:54

  Kiedyś w 2 klasie podstawówki basen był dla wszystkich uczniów. Nie ma już tego?

 • 12 lutego 2015 o godz. 13:33

  ZMIT. Nauka na pływalni w 2 klasie się odbywa. Jednak wspomniany projekt zakłada dodatkowe zajęcia.
  ABAABA. Szkoła nigdy nie zapewni dojazdy, jako rodzice składaliśmy się po ponad 100 zł na autokar!!!

 • 12 lutego 2015 o godz. 13:43

  Dzieci z rodzin o wystarczających dochodach mają szansę – znajdą zajęcia sportowe, które polubią i rodzice zapewnią im dostateczną ilość ruchu, a także edukację „dookoła” tego ruchu – o bezpieczeństwie, ostrożności itd. Dzieci mające trudny start będą siedzieć dalej na trzepaku, pluć, kląć i śmiecić. Ten projekt jest po to, żeby czymś je zająć, czegoś nauczyć, może znaleźć jakiś talent. A co do zajęć basenowych w SP – pamiętam, za moich czasów też były. A PŁYWAĆ uczę dopiero jako osoba dorosła. Dwa autokary dzieci na basenie! Jak Wy to sobie wyobrażacie? Przy takiej liczbie nikt się niczego nie nauczy. I ratownik/instruktor będzie musiał siać postrach, aby opanować taką czeredę, przez co tylko zniechęci.
  Zajęcia w ramach projektu będą obejmowały nie tylko samo pływanie, ale i edukację ekologiczną dla całych klas, naukę pierwszej pomocy, a przede wszystkim ROZSĄDKU nad wodą. Uwierzcie, że żaden dzieciak po zajęciach Małego Pływaka nie będzie skakał na główkę w nieznanym miejscu, drąc do tego ryja i płosząc okoliczną zwierzynę. Będzie znał zarówno wszystkie pozytywy, jakie daje pływanie, i negatywy.
  Popieram i wpłaciłam. Serio, można przejść 3 przystanki piechotą albo nie zeżreć pączka, a za to wpłacić złotówkę czy dwie. Od tego się nie zbiednieje, a można komuś podarować radość, cel w życiu, albo w ogóle to życie.

 • 12 lutego 2015 o godz. 13:45

  Przepraszam, w pośpiechu zrobiłam błąd. Pływać uczę SIĘ dopiero jako osoba dorosła.

 • 12 lutego 2015 o godz. 14:00

  Ja właśnie jestem po zajęciach z nauki pływania dla dzieci w szkole i otworzyły mi się oczy. Po pierwsze faktycznie my jako rodzice musieliśmy wynająć autokar, którym dzieci jeździły i składaliśmy się po 160 zł. Ok 1/3 dzieci nie jeździła na te zajęcia, bo rodziców nie było stać na autokar. I tak jak można pominąć w klasie wpłatę za 1-2 dzieci, tak nie jest to realne aby zapłacić za 10, bo to już 1600 zł. Oznacza to, że jeździły dzieci tylko tych zamożniejszych rodziców.
  A co nam dały te zajęcia? Jednorazowo trwały 45 min, ale dzieci spędzały w wodzie jedynie 30 min, z czego 15 min bawiły się w brodziku. A jak już były na dużym basenie, to „pływały” na jednym torze po 20 osób, a instruktor specjalnie nie był zainteresowany efektami. Co oznacza, że dzieci, które nie potrafiły pływać pozostały na tym samym etapie rozwoju na którym zaczynały. Ja byłam z klasą na wszystkich zajęciach i na każdych widziałam 3 dzieci, które nigdy nie weszły do wody. Cały czas przestraszone stały obok basenu. A na koniec zajęć rodzice wystąpili o kartę pływacką tych dzieci i instruktor ją wypisał bez protestu, choć dobrze wiedział, że dzieci nawet w wodzie nie były. Ale kasa się liczy. I co teraz? Czy te dzieci nie zrobią sobie krzywdy żyjąc w przekonaniu, że przecież potrafią pływać, jak to 8 letnie dziecko. I tak wygląda nauka pływania w szkole. Pomyślcie o tym rodzice, bo sam fakt, że dzieci idą na szkolny basen nie znaczy jednak, że dziecko cokolwiek potrafi.

  A to jest cudowna inicjatywa, którą ja wspieram i mam nadzieję, że ten projekt się uda. Życzę powodzenia organizatorom ;)

 • 12 lutego 2015 o godz. 15:10

  Ja też wsparłam projekt kilka dni temu, gdy zobaczyłam plakat w szkole mojej wnusi. Też jeździłam jako opiekun z dzieciakami na basen na Balkonową i byłam przerażona co się tam dzieje. W szatni dzieci nawet nie miały jak się przebrać, taki był tłum. I ciągle coś dzieciakom ginęło przez tą sytuację. Jak jeden dzieciak skoczył Izie na głowę, to przestaliśmy chodzić. Córka zapisaliśmy ją właśnie do Pani Ani z Małego Pływaka na naukę i już 2 rok tam się uczy. W tym roku nawet startuje w zawodach dzielnicowych, a dopiero co tak się bała wejść do wody.
  A projekt jest bardzo fajną inicjatywą cudownych ludzi. Ja popieram i polecam.

 • 12 lutego 2015 o godz. 15:56

  Heh, super!!!! Wreszcie Targówek nie gęś i swoje projekty ma… Super ludziska. Extra, ze chce się komuś chcieć.
  Przejrzałem te projekty i mam nadzieję, że uda się uzbierać kasę na te zajęcia pływackie.
  Ciekawe, że jednym ze wspierających jest mój idol z lat młodzieńczych czyli Pan Andrzej Marek Grabowski czyli Pan Tik-Tak i prof. Ciekawski. Swoją drogą ciekawe jak dotarli do Pana Tik-Taka.
  Jak twórcy projektu czytają to proszę o odp. ;-)

 • 13 lutego 2015 o godz. 12:36

  Super, ze dajecie szansę tym dzieciakom. Szkoda że instytucje powołane do pomocy mają to w d…pie

 • 13 lutego 2015 o godz. 17:19

  Nareszcie jacyś normalni!!!!1 a nie zakopywanie potłuczonych śmieci czy pseudo plac zabaw z palet euro.
  Super.

 • 14 lutego 2015 o godz. 09:07

  Fajne są takie oddolne inicjatywy. Dziękuję autorowi za podanie linków do tych akcji, zrobiłem już przelew na dzieciaki, zaraz zrobię na album.

 • 15 lutego 2015 o godz. 19:42

  @Rafał.
  Oczywiście, że fajne, szkoda tylko, że urzędasy w dzielnicy nie pomagają. Sprawdziłam na fb, jeden człowiek z teamu wysyłał powiadomienia na tablice i urzędu dzielnicy i ops-u. Jak narazie bez odzewu. :-(

 • 16 lutego 2015 o godz. 17:46

  Bo to lenie w tym Urzędzie. Chodzą tylko z kawki na kawkę a pomóc ludziom to się d….y nie chce ruszyć.
  Wrrrr

 • 17 lutego 2015 o godz. 10:36

  taaa a i inny cisza

 • 18 lutego 2015 o godz. 16:05

  Na album już zebrali a na naukę pływania dla dzieciaków z biednych rodzin brakuje połowa. Hej ziomale podzielcie się.

 • 23 lutego 2015 o godz. 09:11

  Kochani. Brak jeszcze 1684zł.
  Pomożecie dozbierać na naukę pływania dla dzieci?

 • 23 lutego 2015 o godz. 09:12

  Może Redakcja weźmie pod skrzydła? ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.