Kościół na ul. Wysockiego będzie sanktuarium

17
Share

Dzięki drewnianej figurze oraz kardynałowi Wyszyńskiemu świątynia Matki Bożej Różańcowej na Bródnie zostanie specjalnie wyróżniona.

 

Najstarsza parafia na Bródnie dopiero co przestała obchodzić 100-lecie istnienia, a już szykuje kolejną uroczystość. 25 marca 2015 r. kościół przy ulicy Wysockiego zostanie wyniesiony do godności sanktuarium.

Sanktuarium oznacza miejsce przechowywania przedmiotów kultów lub relikwii. Takim przedmiotem w parafii Matki Bożej Różańcowej jest drewniana figura Matki Bożej Fatimskiej.

Jej historię na stronie urzędu dzielnicy opisuje proboszcz Stanisław Wołosiewicz (przytaczamy ją z małymi skrótami):

sanktuarium-matki-bozej-fatimskiej-wysockiego

Figura Matki Bożej Fatimskiej / fot. UD Targówek

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej będzie pierwszym Sanktuarium na terenie Targówka. 25 marca figura Matki Bożej Fatimskiej, ufundowana w latach 60-tych przez rodaków pozostających na emigracji w Hiszpanii i Portugalii, zostanie powtórnie ukoronowana przez arcybiskupa.

Z figurą łączy się ciekawa historia. Została ona wyrzeźbiona dla Prymasa Polski – Stefana Wyszyńskiego. Emigranci przekazali ją Prymasowi jako wyraz wdzięczności za wytrwałość i niezłomność, którą wykazał się podczas przesłuchań w Urzędzie Bezpieczeństwa.

Figurę wyrzeźbiono z jednego kawałka drewna. Kiedy posąg był gotowy kilka osób z opozycji przetransportowało ją do Polski. Prymas Wyszyński początkowo umieścił ją we własnej kaplicy. Szybko jednak stwierdził, że tak wspaniałe dzieło musi służyć wiernym. Chciał, aby figura trafiła do świątyni poświęconej kultowi Maryjnemu.

Ksiądz prymas urodził się w miejscowości Zuzela. Znajduje się ona na wschodzie. Po wojnie wiele osób z tamtych terenów przeniosło się do Warszawy. Traf chciał, że właśnie wtedy trwała też budowa naszego kościoła. Sentyment do rodzinnych stron spowodował, że Figura Matki Bożej trafiła na Targówek.

Wyniesienie kościoła Matki Bożej Różańcowej do godności sanktuarium nastąpi w środę 25 marca o godzinie 18:00. Uroczystość celebrował będzie arcybiskup Henryk Hoser. Zagra też orkiestra wojskowa Garnizonu Warszawa.

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej na ul. Wysockiego /fot. archiwum targowek.info

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej na ul. Wysockiego /fot. archiwum targowek.info

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx