Las Bródnowski zmniejszony w brutalny sposób | | targowek.info

Las Bródnowski zmniejszony w brutalny sposób

Ogromna wycinka ma miejsce od strony ogródków działkowych. Wykarczowano duży kawał lasu.

 

Wycinka trwa już od jakiegoś czasu, teraz zrobiliśmy jej zdjęcia. Czasami ścinanie drzew jest uzasadnione ich kiepskim stanem. W tym przypadku pod piłę idą wiekowe topole, które zapewne już dorosły swoich lat. Ale po topór idą też całkiem zdrowe drzewa. Nie ma selekcji: drwale po prostu zrównali z ziemią kilkaset metrów kwadratowych lasu. Po ściętych i przygotowanych do wywózki balach widać, że były wśród nich zdrowe drzewa, którym niczego nie brakowało.

Wycinka prowadzona jest w najmniej uczęszczanej części lasu od strony ogródków działkowych.

PRZECZYTAJ TEŻ:

18 komentarzy na temat “Las Bródnowski zmniejszony w brutalny sposób

 • 23 marca 2015 o godz. 08:01

  Będą stawiać bloki dla weków, które chwile potem zagoszczą tutaj podnosząc larum:
  Ratunku dzik mnie goni …!

 • 23 marca 2015 o godz. 08:48

  Na żywo -jeszcze gorzej. Przejeżdżaliśmy obok wczoraj- wygląda jak po przejściu huraganu, zwłaszcza że drewna jeszcze nie usunięto. Szkoda, to jedne z najstarszych drzew w tym sztucznym w sumie kompleksie.

 • 23 marca 2015 o godz. 09:13

  to ze las zostal posadzony po wojnie, to nie znaczy ze jest sztuczny. Ty tez sie urodziles zapewne po wojnie. a ja ciebie nie nazywam plastikiem.

 • 23 marca 2015 o godz. 09:21

  Do HANS:
  dobry komentarz, aż się uśmiałam :) a tak na serio kiedyś słyszałam że w planach było połączenie Parku Handlowego na Markach z Centrum Handlowym Atrium. Plany te miały zagarnąć całą przestrzeń między nimi czyli 2 ogrody działkowe, część lasku i całe to puste pole wzdłuż Toruńskiej. Ale czy te plany są aktualne to nie mam pojęcia…

 • 23 marca 2015 o godz. 09:50

  ale fajnie! moze zrobia tam parking? najlepiej jakby caly las wycieli i zrobili ogromniasty darmowy parking. nowe grodzone osiedle by sie tez przydalo.

 • 23 marca 2015 o godz. 10:10

  Trzeba trochę poczytać o gospodarce leśnej to się zrozumie pewne sprawy. Ten las został posadzony,nie jest to naturalny kompleks.Przez wiele lat polski ludowej właściwie nikt nie interesował się nim,dlatego został tak zapuszczony.Dopiero lata 90-te wniosły trochę ładu w jego wyglądzie.Topola to kruche drzewo a te przy ogrodach działkowych,były po prostu stare a dodatkowo zaatakowane zostały przez „hubę”. W innych miejscach,gdzie starych i chorych drzew było więcej,wycięte zostały również zdrowe sztuki.W ten sposób przygotowuje się widne polany na nowe nasadzenia.Utrapieniem tego lasu są dziki,które niestety upodobały sobie korzonki młodych sadzonek.

 • 23 marca 2015 o godz. 10:59

  Do GAJOWY:
  Wreszcie jakiś rozsądny głos w tej dyskusji.

  Najlepiej wyśmiać,skrytykować i to nic nie wiedząc na dany temat. Żałość!

 • 23 marca 2015 o godz. 11:05

  Do GAJOWY:

  „Utrapieniem tego lasu są dziki,które niestety upodobały sobie korzonki młodych sadzonek.”. No właśnie. Niedługo będą wykopywać drzewa z korzeniami. Kiedyś ryły ściółkę. Teraz już zabierają się za drzewa. Są istną plagą również w tym lasku.

 • 23 marca 2015 o godz. 11:18

  Plagą, to są ludzie śmiecący w tym lesie i brudzący na maksa. Od dzików wara!

 • 23 marca 2015 o godz. 13:39

  Kiedy te pseudo spece od ekologi przestaną czepiać się normalnych zjawisk gospodarki leśnej?! Na tych konferencjach gdzie podawany jest humus i woda z odseparowanego moczu zamiast kawy i ciastek, wciskają im do głowy, że każde drzewo jest wartościowe i trzeba je chronić nawet oddając za nie życie (szkoda, że tego nie robią – błąd ewolucji) Nie biorą pod uwagę nowych nasadzeń, zglebienia, chorób i najważniejszego – bezpieczeństwa lokalnego ludzi i ekosystemu (w tej kolejności)

  Tyle ile razy czytam artykuły o tym jak przy wysokich budynkach usuwa się drzewa i wielcy ekoPoje… bronią ich, że sa ostoją ptaków i zieleni.
  Ok. są. Tylko w czasie pożaru budynku, żadna drabina strażacka nie przebije się przez gałęzie. I co w tedy?! Tragedia ludzka. Bo można temu zapobiec w prosty sposób i ekoPoje… już nie szczerzy zębów do kamery tylko płacząca kobita i pół bloku staje się głównym obiektem ujęcia bo stracili dorobek i niekiedy życie przez debila.

  Chcesz być Eko to kupuj rozsądnie. Na tyle i ile ci akurat potrzeba. Nic na zapas. Mniej zmarnujesz zasobów ziemi – tylko tyle.

 • 23 marca 2015 o godz. 14:01

  Bo dzik jest dziki.
  Dzik jest zly.
  Dzik ma bardzo ostre kly.

 • 23 marca 2015 o godz. 14:30

  straz pozarna i tak nie bedzie interweniowac w razie pozaru bo drogi pozarowe sa zastanswione przez samochody. a strazy nie wolno ich ani usunac ani uszkodzic.

 • 23 marca 2015 o godz. 15:41

  Do EmilP

  A propos nowych nasadzeń w miejsce wycinanych drzew. Były nowe nasadzenia właśnie przy wspomnianych ogródkach działkowych kilka lat temu, kiedy miały miejsce wycinki. Wycinki te odbywają się regularnie, zdaje się szybciej niż las odrasta. Chyba z tych nasadzeń nic nie wyszło, bo teraz rosną tam jakieś dzikie krzaki nie przypominające drzew. Albo służby niech dbają o ten lasek kompleksowo (nie tylko wycinki), albo niech dadzą mu rosnąć „po swojemu”. Natury poprawiać aż tak bardzo nie trzeba. A dziki same się wyniosą kiedy nie będą miały jedzenia. Łagodna zima sprawiła, że teraz jest ich więcej.

 • 23 marca 2015 o godz. 18:30

  Nie było by głsoów lametu gdy ktos tłumaczył co robi dlaczego a tak to jaka to demokracja ludzie gderaja bo bronią się juz nas te przekręty nauczyły że urzędas albo cos robi zeby robić głupi bo głupio albo ktoś prywatny go przekonał ;)

 • 23 marca 2015 o godz. 20:41

  podobno maja wybudowac parking dla gajowego na bronkobusy. Jest ich 16, 15 jezdzi bez Bronka, ale ze mu wszystko opada, to mają puścic jeszcze 50 bronkobusów i nie maja gdzi ich składować.

 • 24 marca 2015 o godz. 08:47

  Panowie drwale!Nie wycinajcie już lasu!Bo gdzie sztywny Tomuś będzie się włóczyć,gdzie będzie ze swoim lovelaskiem chodzić na schadzki???
  ROTF! :)

 • 24 marca 2015 o godz. 11:20

  Hmmmm więc jako osoba najbardziej zaangażowana w to co sie stało, to może kilka słów. Wycięte zostały 2 miejsca pod odnowienia, wycinane były z różnych środków (GFOŚ i środki miasta) więc na jednej zostaną drzewa ktore zostały wycięte (warunek dofinansowania), a druga została cała oczyszczona. Podsadzenia zaczynamy w dniu jutrzejszym, olszą i wiązem. I do tych co to szkoda im „wiekowych, cudownych topoli”…. wiek rębności dla topoli to w naszych warunkach 70-80 lat. Drzewa te, ten wiek prawie osiągnęły i zaczął sie powoli czas ich zamierania, niestety…
  A co do autora tego artykułu, to rzetelność dziennikarska wymaga aby poznać zdanie obydwu stron….

 • 26 marca 2015 o godz. 11:59

  Pewnie krewni i znajomi naszych radnych nie mają czym palić w kominkach i trzeba im zapewnić drewno…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.