Nowe przedszkole powstanie w melinie (spokojnie, będzie dobrze)

5
Share

Radni Targówka znaleźli pieniądze na kolejne publiczne przedszkole dla 125 dzieci. Powstanie ono, hmm, w dość nietypowym miejscu – ale dopiero za dwa lata.

 

Ta ostatnia wiadomość nie jest wielkim pocieszeniem dla rodziców 3–latków, którzy dokładnie dzisiaj zaczynają próbować zapisać swoje dzieci do przedszkoli na Targówku. Za dwa lata bowiem ich pociechy (wtedy już 5–letnie) będą przyjmowane do przedszkoli obowiązkowo. A dziś, niestety, szanse na miejsce w publicznym przedszkolu mają tylko iluzoryczne…

Natomiast w 2017 roku na Targówku będzie jedno przedszkole więcej. Na ostatniej sesji rady dzielnicy radni dopisali bowiem do budżetu na rok 2015 nową inwestycję. Jak czytamy w budżetowej autopoprawce:

W istniejącym budynku przy ul. Kunieckiej 8 powstanie przedszkole 5–oddziałowe dla 125 dzieci, rozbudowane o część wejściową, administracyjną, szatnie i kuchnie z zapleczem.

Gdzie leży ulica Kuniecka? To mała uliczka na Targówku w trójkątnej enklawie domków wciśniętych między cmentarze Bródnowski i Żydowski, oraz ul. św. Wincentego. Najłatwiej dojść tutaj od ul. Horodelskiej, ale dzikie przejście jest też od strony ul. Cmentarnej.

A co to za „istniejący budynek”? Cóż… tak o nim pisaliśmy na targowek.info dwa lata temu:

Piętrowy budynek wciśnięty między domy jednorodzinne nie cieszy się dobrą opinią. Mieszkańcy, których o niego pytaliśmy, wspominają że dawniej był  tu hotel robotniczy. Od kiedy wyprowadzili się przodownicy pracy, jest coraz gorzej: wybite szyby, pomazane ściany, nocne awantury. Hotel służy za miejsce spotkań meneli i narkomanów, a mieszkańcy boją się do niego zbliżać.

Nie było w nim ani jednej całej szyby / fot. targowek.info

Zdjęcie z 2013 r.: w budynku na Kunieckiej 8 nie ma ani jednej całej szyby / fot. targowek.info

 

Na początku 2013 roku należąca do miasta opuszczona działka została przekazana Polskiemu Związkowi Głuchych. Nowi gospodarze dostali nieruchomość w użytkowanie wieczyste i mieli wyremontować budynek na swoją siedzibę. Nic takiego się jednak nie stało.

Na początku 2014 r. pustostan przy ul. Kunieckiej 8 wyglądał jeszcze gorzej:

Zdjęcie z 2014 r.: pod pustymi wypalonymi oknami pojawiło się (w sumie całkiem dowcipne) graffiti / fot. targowek.info

 

Na szczęście tym razem miejscy włodarze podjęli lepszą decyzję: opuszczony budynek z rąk PZG trafił do lokalnego samorządu. Według zapisanego w budżecie planu w 2015 roku na jego remont pójdzie 1,15 mln zł, w 2016 r. 3,5 mln zł, zaś w 2017 r. 850 tys. zł. Za te pieniądze budynek będzie gruntownie wyremontowany, na sąsiedniej działce powstanie plac zabaw, zaś cały teren zostanie ogrodzony. Nowe przedszkole na Targówku powinno zacząć działać 1 września 2017 roku.

Przypomnijmy, że to drugie nowe przedszkole w dzielnicy, którego budowę w ostatnich dniach zaplanował lokalny samorząd Targówka. Jak pisaliśmy na targowek.info w zeszłym tygodniu, w nowym budynku komunalnym na Bródnie postanie czterooddziałowe przedszkole oraz czterooddziałowy żłobek. Lecz ta inwestycja będzie zakończona dopiero najwcześniej w 2019 roku.

A skąd na to wszystko nagle znalazły się pieniądze? Przecież jeszcze niedawno byliśmy załamani żałosnym budżetem dla Targówka

Udało się wyciągnąć trochę pieniędzy z miejskiej kasy. I jest szansa na jeszcze więcej. To, co miało iść na Bemowo, teraz ma szansę popłynąć na Targówek

– mówi targowek.info dobrze poinformowana osoba z ratusza na ul. Kondratowicza.

I to, jeśli się potwierdzi, możemy obecnie uznać za zdecydowanie najlepszą wiadomość.

 

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx