Pawilon na Cmentarzu Żydowskim jeszcze w tym roku | | targowek.info

Pawilon na Cmentarzu Żydowskim jeszcze w tym roku

Remont ogrodzenia kirkutu na Bródnie doszedł już do Ronda Żaba. Gmina Żydowska zapowiada, że już w tym roku na terenie cmentarza pojawi się pawilon informacyjny dla turystów. 

 

Nasi stali czytelnicy doskonale wiedzą, o jaki remont chodzi. W listopadzie podawaliśmy, że rozpoczęły się prace przy wymianie ogrodzenia cmentarza. Pierwsze przęsła zmieniano przy ul. Horodelskiej, a więc na zapleczu nekropolii. Teraz prace prowadzone są wzdłuż Odrowąża i przy bramie głównej.

Naprawa ogrodzenia polega na zdemontowaniu  metalowego parkanu, rozebraniu podmurówki i ustawieniu nowej. Później wróci na nią stalowe ogrodzenie. Zdjęto też okładziny z bramy głównej, zostały jedynie płaskorzeźby.  Przypomnijmy, że to dzieła Dariusza Kowalskiego, Teresy Pastuszki i Leszka Waszkiewicza. Płaskorzeźba po lewej stronie to scena przekazywania pamięci pokoleniowej, natomiast druga płaskorzeźba przedstawia Żydów modlących się przed egzekucją.

Administrująca od niedawna cmentarzem Gmina Żydowska zdradziła swoje plany. Według artykułu w Gazecie Wyborczej, jeszcze w tym roku ma tu stanąć pawilon z centrum informacyjnym dla turystów oraz wystawą o historii praskich Żydów i kirkutu. Nie wiemy jak dokładnie będzie wyglądał, ale przypominamy że podczas konkursu Futuwawa architektki z Gliwic zaproponowały takie rozwiązanie dla cmentarza na Targówku.

Pawilon Informacyjno Wystawienniczy zaproponowany na Futuwawa przez grupę 3XeM
Pawilon Informacyjno Wystawienniczy zaproponowany na Futuwawa przez grupę 3XeM

Pawilon razem z remontem ogrodzenia będzie kosztował 3 mln zł. Zapłaci Gmina Wyznaniowa Żydowska. W kolejnych latach macewy leżące na stosach mają zostać zinwentaryzowane i zdigitalizowane. Potem wrócą ma pryzmy jako świadectwo historii.

Więcej o kirkucie i dlaczego macewy leżą na stosach przeczytacie w tym artykule

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Pawilon na Cmentarzu Żydowskim jeszcze w tym roku

 • 31 marca 2015 o godz. 11:02

  Super.

 • 31 marca 2015 o godz. 11:30

  Bardzo jestem zainteresowany poznaniem historii miejsca i Żydów Praskich.

 • 31 marca 2015 o godz. 14:41

  Może nareszcie miejsce to będzie bardziej przystępne dla mieszkańców, chcących lepiej poznać kulturę żydowską, oraz historię tego rejonu.
  Jak na razie, poza zasiedziałymi mieszkańcami dzielnicy, niewielu warszawiaków wie o tym cmentarzu.

 • 31 marca 2015 o godz. 16:16

  W KONCU!

 • 31 marca 2015 o godz. 19:42

  A Kto ? wyłożył środki ?

 • 31 marca 2015 o godz. 22:19

  @Barbarka z kultury Żydowskiej wiem po obejrzeniu Idy, Pokłosia ze Polacy to banda wstrętnych bandytów gorsza nawet od Ukraińców w 1943

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 08:28

  Trol lansowanie nacjonalizmu syjonistycznego klepanie schematów jest śmieszne poczytaj choćby pisarzy Żydowskich obalających te medialne brednie i lansowane tezy, przeczytałeś grossa wypociny i piszesz bzdury Polecam Pamiętniki z Getta kto był bandytą mordercą pisał Żyd !

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 09:43

  @Nie dla kłmastwa
  W XXI wieku wpływ na świadomość społeczną mają filmy, a nie książki. Co z tego że jest jakaś książka jak mało kto ją przeczyta. Nie czytałem Grossa, chociaż on ma większe przebicie niż ci autorzy o których piszesz, nie podałeś nawet ich nazwisk. Podaj tytuły książek i nazwiska autorów. Twierdzisz też że te filmy choć pokazujące fikcyjne postaci nie mówią o prawdziwych wydarzeniach ?

  Twój nick to nie dla kłamstwa, jakie kłamstwo masz na myśli?

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 11:08

  lansowanie incydentów jednostronnie się wyolbrzymia przedstawia się w kontekście całego Narodu i nagonki jak to tu było źle a wszystko po to żeby otrzymywać granty z US czy Wielkiej Brytani od stowarzyszeń i fundacji. Przykład chęci ratowania Żydów Polskich przez AK chodzi o 100 tys Jan Karski posłaniec i odmowa US, GB, mówił o tym nawet Szewach Weiss.
  EMANUEL RINGELBLUM KRONIKA GETTA WARSZAWSKIEGO WRZESIEŃ 1939–STYCZEŃ 1943
  Norman G. Finkelstein PRZEDSIĘBIORSTWO HOLOKAUST
  ludzie obejrzą jedną historię i tak na podstawie tego wyciągają wnioski smutne

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 15:08

  @Czytaj

  Z jakiego powodu by tego nie robili to jednak ich przekaz idzie w świat, a Polacy się jeszcze cieszą że dostali Oskara. Dla mnie jest to dowód że skoro nie protestują to znaczy że zgadzają się z tym w co jest w filmie. Polski prezydent zresztą już przepraszał za zbrodnie narodu Polskiego.

  Norman G. Finkelstein to jest zdaje się antysemita :-)

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 18:46

  antysemita Żyd a może obiektywny ? jego dziadkowie zgineli w Birkenau poczytaj i wyciagniesz wnioski szkoda że syjoniści dziela ludzi i zakłamuja prawde

 • 2 kwietnia 2015 o godz. 17:26

  Bardzo mnie martwi fakt licytacji wiedzy o Żydach,Plakach,Ukraińcach. Miejsce tego cmentarza odwiedzam od lata 70-tych. Dla budowanego w latach 70-tych Targówka Mieszkaniowego kępa zielani porosła na grobach Żydów była mejscem spacerów, pachniało tam lasem.Jaki to wstyd i bezduszność nie dostrzegać tak ważnych faktów odbudowy cmentarza.Miejsce pochówku współgospodarzy Pragi wreszcie się cywilizuje, będzie otwarte dla nas Prażan.Kawał mego życia w Targówku to też historaia tego miejsca tam wykonałem wiele zdjęć terenu pomników i zawsze oczkiwałem na zmianę stanu zaniedbań i zapomnienia tego jakże wymagającego należytej czci i uszanowania miejsca.Budowa Myzeum Żydów Polskich ,Muzeum Pragi i obecna rewiatalizacja kierkutu to najważniejsze fakty naszej wspólnej historii Warszawy wielu narodów.A przy okazji odsyłam do aktualnie opublikowanego Programu Rewitalizacji Pragi na lata do 2022, tam zapisano ambitne zadania cywilizowania Pragi i to następne nasze inwestycje ważne i potrzebne dla nowej postaci odradzającej się Pragi.
  Pozdrawiam

 • 8 kwietnia 2015 o godz. 10:41

  PO co? brakuje szkół, przedszkoli, żłobków, stacji metra. Po co nam budka na cmentarzu, na który nikt nie chodzi i na którym nikogo nie chowają?
  Mam nadzieję, że wycieczki Żydów z New Jorka i Israela zapłacą za zwiedzanie tego lasku. Mam nadzieję, ze pieniądze z biletów wpłyną do kasy Targówka.

 • 8 kwietnia 2015 o godz. 10:59

  a co z budową szkół i przedszkoli? na co ida moje podatki?

 • 15 kwietnia 2015 o godz. 13:35

  Kama, Anna: „Pawilon razem z remontem ogrodzenia będzie kosztował 3 mln zł. Zapłaci Gmina Wyznaniowa Żydowska.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.