Pawilon na Cmentarzu Żydowskim jeszcze w tym roku

15
Share

Remont ogrodzenia kirkutu na Bródnie doszedł już do Ronda Żaba. Gmina Żydowska zapowiada, że już w tym roku na terenie cmentarza pojawi się pawilon informacyjny dla turystów. 

 

Nasi stali czytelnicy doskonale wiedzą, o jaki remont chodzi. W listopadzie podawaliśmy, że rozpoczęły się prace przy wymianie ogrodzenia cmentarza. Pierwsze przęsła zmieniano przy ul. Horodelskiej, a więc na zapleczu nekropolii. Teraz prace prowadzone są wzdłuż Odrowąża i przy bramie głównej.

Naprawa ogrodzenia polega na zdemontowaniu  metalowego parkanu, rozebraniu podmurówki i ustawieniu nowej. Później wróci na nią stalowe ogrodzenie. Zdjęto też okładziny z bramy głównej, zostały jedynie płaskorzeźby.  Przypomnijmy, że to dzieła Dariusza Kowalskiego, Teresy Pastuszki i Leszka Waszkiewicza. Płaskorzeźba po lewej stronie to scena przekazywania pamięci pokoleniowej, natomiast druga płaskorzeźba przedstawia Żydów modlących się przed egzekucją.

Administrująca od niedawna cmentarzem Gmina Żydowska zdradziła swoje plany. Według artykułu w Gazecie Wyborczej, jeszcze w tym roku ma tu stanąć pawilon z centrum informacyjnym dla turystów oraz wystawą o historii praskich Żydów i kirkutu. Nie wiemy jak dokładnie będzie wyglądał, ale przypominamy że podczas konkursu Futuwawa architektki z Gliwic zaproponowały takie rozwiązanie dla cmentarza na Targówku.

Pawilon Informacyjno Wystawienniczy  zaproponowany na Futuwawa przez grupę 3XeM

Pawilon Informacyjno Wystawienniczy zaproponowany na Futuwawa przez grupę 3XeM

Pawilon razem z remontem ogrodzenia będzie kosztował 3 mln zł. Zapłaci Gmina Wyznaniowa Żydowska. W kolejnych latach macewy leżące na stosach mają zostać zinwentaryzowane i zdigitalizowane. Potem wrócą ma pryzmy jako świadectwo historii.

Więcej o kirkucie i dlaczego macewy leżą na stosach przeczytacie w tym artykule

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx