Trefne bankomaty na Bródnie. Twoje pieniądze mogą być w Indonezji [AKTUALIZACJA] | | targowek.info

Trefne bankomaty na Bródnie. Twoje pieniądze mogą być w Indonezji [AKTUALIZACJA]

Przynajmniej dwa bankomaty na Bródnie były tak zmodyfikowane przez złodziei, że mogli kopiować kody PIN i wypłacać pieniądze za granicą.

Wiadomość o trefnych bankomatach, którą przekazaliśmy wczoraj na naszym profilu na Facebooku, lotem błyskawicy obiegła Bródno.

 

 

Złodzieje przerobili przynajmniej dwa bankomaty. Policja nie informuje dokładnie które, ale pokrzywdzone osoby powtarzają najczęściej dwa adresy: bankomat w budynku przy Bazyliańskiej (Euronet obok sklepu „Pelcowizna”) oraz przy banku przy ulicy Św. Hieronima (zapewne Pekao S.A.). Jednak „zarażonych” bankomatów na Bródnie mogło być jeszcze więcej.

Pokrzywdzone osoby zgłaszają więcej adresów bankomatów, z których korzystały. Wszystkie je sprawdzamy. Do tej pory otrzymaliśmy zawiadomienia od 12 osób okradzionych w ten sposób. Traciły różne kwoty, od 200-300 złotych, do ponad tysiąca złotych.

– mówi targowek.info mł. asp. Marta Sulowska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI, która obejmuje także Targówek.

Na razie policjanci nie zatrzymali jeszcze w tej sprawie żadnych podejrzanych.

 

Sklep "Pelcowizna" przy ul. Bazylińskiej / fot. archiwum targowek.info
Sklep „Pelcowizna” przy ul. Bazylińskiej / fot. archiwum targowek.info

 

Nakładka na bankomat przygotowana przez złodziei / fot. archiwum policji
Nakładka na bankomat przygotowana przez złodziei / fot. Policja

Zastosowana metoda kradzieży to skimming. Polega na tym, że złodziej montują na bankomacie specjalną nakładkę skanującą kartę i nagrywającą wstukiwany PIN. Mając te dane mogą wypłacą pieniądze zagranicą. W tym przypadku wypłacali w Indonezji, ale równie dobrze może być to dowolny egzotyczny kraj. Banki często oddają pieniądze stracone w taki sposób, ale droga do tego jest kręta i daleka – chyba, że ktoś miał ubezpieczoną kartę.

Policja standardowo radzi zasłaniać wpisywany PIN i baczne oglądanie bankomatu przed transakcją. Tyle, że to już nie te czasy, że modyfikację widać gołym okiem. Wyspecjalizowane w skimmingu gangi perfekcyjnie podrabiają klawiatury bankomatów i przygotowują nakładki z kamerami.

 

Trochę na tem temat można zobaczyć w poniższym materiale wideo:

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

9 komentarzy na temat “Trefne bankomaty na Bródnie. Twoje pieniądze mogą być w Indonezji [AKTUALIZACJA]

 • 18 marca 2015 o godz. 08:07

  Dlatego coraz bardziej przekonuje się do wypłacania pieniędzy z bankomatu za pomocą aplikacji w telefonie. Aplikacja w telefonie jest odporna na tego typu atak.

 • 18 marca 2015 o godz. 08:33

  Oczywista jest,że to nie polak zrobił tylko bułgar,rumun albo ciapaty.A ty kupuj kebaba i osiedlaj araba,może przyjdzie i ci łeb zetnie.Nie trzymajcie pieniędzy w bankach,popierajcie skoki.Babcina skarpeta najlepsza jest.

 • 18 marca 2015 o godz. 08:56

  Za nieprawidłowe działanie bankomatu odpowiedzialność ponosi jego operator, np. bank. Innymi słowy: jeśli ktoś wypłaci moje pieniądze z trefnego bankomatu bank ma mi te pieniądze zwrócić. Nie znam się na bankomatach, a tym bardziej na jakiś listwach, które zainstalował bank lub złodziej. Nie znam budowy bankomatu – nie mam takiego obowiązku.

 • 18 marca 2015 o godz. 09:14

  Policja chyba nic nie wie skoro powyzszy artykul nie podaje zadnych wypowiedzi. Natomiast pytam JAK?. W euronecie jest kamera w bankomacie a w banku nie dość ze w bankomacie to jeszcze wokół sa 2 jak nie 3 kamery bankowe. Wiadomosc z cyklu „Rozdają rowery na placu Czerwonym”.
  Konkrety proszę a nie plotki i sensacja.

 • 18 marca 2015 o godz. 13:03

  ta nakładka wygląda jak oryginał… nie ma szans tego rozpoznac jak widze

 • 18 marca 2015 o godz. 14:13

  A wydaje się, że bankomat w budynku banku powinien być w miarę bezpieczny…

 • 18 marca 2015 o godz. 15:15

  Policja powinna podać do publicznej wiadomości o które bankomaty chodzi. Nawet jeżeli by się mylili (policja) to i tak wpłynęłoby to prewencyjnie na użytkowników bankomatów. Policja nie może zasłaniać się dobrem śledztwa lub dochodzenia, gdyż powszechnie wiadomo, że sprawcy nie wykryją i jak nie zaszkodzą o nie pomogą. Poza tym wydaje mi się logiczne, że pracownicy banków powinni codziennie sprawdzać swoje urządzenia pod kątem poprawności ich działania. Pewnie robią to tylko wtedy jak się coś wydarzy…

 • 18 marca 2015 o godz. 15:17

  oprócz tego co napisałem wcześniej, strona http://www.targowek.info powinna podać taką informację niezwłocznie, a nie umieszczać jej na facebooku. Tak jak ja jest też wielu innych, którzy nie korzystają z facebooka i dowiadują się o sprawie z aktualizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.