Trefne bankomaty na Bródnie. Twoje pieniądze mogą być w Indonezji [AKTUALIZACJA]

9
Share

Przynajmniej dwa bankomaty na Bródnie były tak zmodyfikowane przez złodziei, że mogli kopiować kody PIN i wypłacać pieniądze za granicą.

Wiadomość o trefnych bankomatach, którą przekazaliśmy wczoraj na naszym profilu na Facebooku, lotem błyskawicy obiegła Bródno.

 

 

Złodzieje przerobili przynajmniej dwa bankomaty. Policja nie informuje dokładnie które, ale pokrzywdzone osoby powtarzają najczęściej dwa adresy: bankomat w budynku przy Bazyliańskiej (Euronet obok sklepu „Pelcowizna”) oraz przy banku przy ulicy Św. Hieronima (zapewne Pekao S.A.). Jednak „zarażonych” bankomatów na Bródnie mogło być jeszcze więcej.

Pokrzywdzone osoby zgłaszają więcej adresów bankomatów, z których korzystały. Wszystkie je sprawdzamy. Do tej pory otrzymaliśmy zawiadomienia od 12 osób okradzionych w ten sposób. Traciły różne kwoty, od 200-300 złotych, do ponad tysiąca złotych.

– mówi targowek.info mł. asp. Marta Sulowska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI, która obejmuje także Targówek.

Na razie policjanci nie zatrzymali jeszcze w tej sprawie żadnych podejrzanych.

 

Sklep "Pelcowizna" przy ul. Bazylińskiej / fot. archiwum targowek.info

Sklep „Pelcowizna” przy ul. Bazylińskiej / fot. archiwum targowek.info

 

Nakładka na bankomat przygotowana przez złodziei / fot. archiwum policji

Nakładka na bankomat przygotowana przez złodziei / fot. Policja

Zastosowana metoda kradzieży to skimming. Polega na tym, że złodziej montują na bankomacie specjalną nakładkę skanującą kartę i nagrywającą wstukiwany PIN. Mając te dane mogą wypłacą pieniądze zagranicą. W tym przypadku wypłacali w Indonezji, ale równie dobrze może być to dowolny egzotyczny kraj. Banki często oddają pieniądze stracone w taki sposób, ale droga do tego jest kręta i daleka – chyba, że ktoś miał ubezpieczoną kartę.

Policja standardowo radzi zasłaniać wpisywany PIN i baczne oglądanie bankomatu przed transakcją. Tyle, że to już nie te czasy, że modyfikację widać gołym okiem. Wyspecjalizowane w skimmingu gangi perfekcyjnie podrabiają klawiatury bankomatów i przygotowują nakładki z kamerami.

 

Trochę na tem temat można zobaczyć w poniższym materiale wideo:

 

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx