Metro zostaje na Bródnie. Nie pojedzie na Białołękę

29
Share

Rok trwał sen Białołęki o metrze. Władze Warszawy po cichu zrezygnowały z rozgałęziania linii na stacji Zacisze.

 

Wiosną zeszłego roku radni Białołęki zaczęli głośno domagać się metra i ratusz częściowo im ustąpił. Zapowiedziano, że nasza nitka kolejki będzie rozgałęziała się na stacji Zacisze. Jeden tunel pójdzie zgodnie z pierwotnym planem na Bródno, a drugi – w przyszłości – na Białołękę w okolice Grodziska. Jednak stacja Zacisze od razu miała być zaprojektowana tak, żeby było możliwe rozgałęzienie. To oznaczało, że na Zaciszu powstanie stacja tak duża, jak ta przy Stadionie Narodowym. Tam też jest drugi peron dla odgałęzienia na Gocław.

Teraz ratusz wycofał się z tego wymogu. Jak donosi fachowy serwis transport-publiczny.pl, wycofano właśnie wymóg projektowania odnogi metra z trwającego konkursu na koncepcje nowych stacji. W serwisie czytamy:

– Pierwszym powodem wydaje się, że stacja jest najmniej przygotowana i adekwatna dla takiego odgałęzienia. Jest w gęstej zabudowie – wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik Urzędu Miasta w rozmowie z transport-publiczny.pl. Przystanek zlokalizowany jest w sąsiedztwie domów jednorodzinnych w rejonie wąskiego pasa drogowego i realizacja przedstawionego w konkursie wymogu mogłaby oznaczać konieczność wyburzenia wielu nieruchomości prywatnych.

Właściciele domów na Zaciszu mogą więc odetchnąć. Druga zmiana w konkursie jest taka, że ratusz rezygnuje z wymogu, żeby stacje na Bródnie i Zaciszu nawiązywały do motylków znanych z centralnego odcinka metra i do rysunków Wojciecha Fangora. Pisaliśmy o tym pod koniec zeszłego roku, przygotowaliśmy dla was nawet specjalną wizualizację, ale teraz to nieaktualne. Z konkursu wykreślono także ten zapis, więc projektanci mają wolną rękę w projektowaniu stacji.

Metro przy Kondratowicza / fot. materiał prasowe i targowek.info

Metro przy Kondratowicza / fot. materiał prasowe i targowek.info

A więc podsumujmy, jak wyglądają deklarowane obecnie terminy budowy naszego kawałka metra:

rok 2019 – gotowe stacje Szwedzka, Targówek, Trocka

rok 2022 – gotowe stacje Zacisze, Kondratowicza, Bródno (przy Rembielińskiej)

Trzymamy kciuki, żeby te terminy zostały dotrzymane.

29
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx