Ponad miliard dla Pragi i Targówka. Na co wydadzą tyle pieniędzy? | | targowek.info

Ponad miliard dla Pragi i Targówka. Na co wydadzą tyle pieniędzy?

Aż się chce powiedzieć: lepiej późno niż wcale. Ratusz ogłosił duży program rewitalizacji dla najbardziej zaniedbanego regionu Warszawy. Dotyczy Pragi, ale też Targówka: Mieszkaniowego i Fabrycznego. 

 

To nie jest żart na prima aprilis! Władze Warszawy zapowiedziały właśnie, że zamierzają w naszej części miasta do 2022 roku wydać prawie miliard złotych. Razem z inwestycjami miejskich spółek i z pieniędzmi z funduszu dopłat na rewitalizację uzbiera się 1,4 mld zł. Jej program ma ponad 200 stron, dlatego przygotowaliśmy dla was informacje w pigułce.

Pieniądze mają być wydane w trzech dzielnicach: na obu Pragach i Targówku. Ale nie na całym. Do rewitalizacji wybrano podobszary. U nas to fragment Targówka Mieszkaniowego i Fabrycznego.

rewitalizacja
Mapa rewitalizacji / materiały urzędu miasta

 

Poniżej wymieniamy tylko te rzeczy, które dotyczą Targówka.

Porządkowanie przestrzeni

Rewitalizacja zakłada m.in. poprawienie jakości przestrzeni publicznej. Jak? Ma to dotyczyć: porządkowania terenów zieleni, poprawy oświetlenia ulicznego, poprawy bezpieczeństwa mieszkańców poprzez montaż kamer monitoringu, poprawy zagospodarowania otoczenia budynków, przygotowania przyjaznych i bezpiecznych miejsc zabaw dla dzieci oraz atrakcyjnych miejsc integracji, a także porządkowania miejsc parkingowych.

Te działania prowadzone będą głównie na tych obszarach:

 • Kwartał SIARCZANA – Siarczana – Naczelnikowska –Ziemowita – Dziewanny
 • Kwartał ŚWIĘCIAŃSKA – Radzymińska – Barkocińska – Święciańska – Handlowa
 • Kwartał RAJGRODZKA – Radzymińska – Bieżuńska – Rajgrodzka – Radzymińska

Transport

Tu nie ma niespodzianek. Program zakłada budowę metra oraz „dokończenie” Obwodnicy Śródmiejskiej i Trasy Świętokrzyskiej. „Dokończenie” wzięliśmy w cudzysłów, bo jeszcze nie zaczęli ich budowy.

Lokalne centrum ma powstać w miejscu bazaru przy Trockiej
Lokalne centrum ma powstać w miejscu bazaru przy Trockiej / fot. targowek.info

Centrum lokalne Trocka

Dokładnie nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądało. W opisie czytamy: „Budowa nowej stacji II linii metra u zbiegu ul. Trockiej i Pratulińskiej daje możliwość redefinicji funkcji i roli tego miejsca dla Targówka Mieszkaniowego. Projekt zakłada pozostawienie w tym miejscu funkcji handlowych z jednoczesnym uporządkowaniem przestrzeni nad stacją metra”

Wcześniej podawano, że możliwa jest budowa parkingu piętrowego w miejscu strzeżonego przy Zamiejskiej lub Askenazego. W jego parterze miałyby powstać pawilony dla kupców z bazarku, który na czas budowy metra przenosi się na Radzymińską.

Centrum aktywności lokalnej na Siarczanej 6

W dawnej willi fabrykanta Kijewskiego na Targówku Fabrycznym ma powstać centrum, którym czas będą mogli spędzać mieszkańcy m.in. w podeszłym wieku i dzieci. Podobne centrum działa przy ul. Paca na Grochowie i zbiera dobre opinie.

Podniesienie standardu budynków i lokali

Czyli m.in. budowa centralnego ogrzewania w starych kamienicach zamiast pieców opalanych węglem. Dokładnej listy budynków nie podano, ale według rysunku znajdują się na niej także domy poza obszarem rewitalizacji – w okolicach ul. św. Wincentego. Tu możecie sprawdzić, czy na mapce jest wasza kamienica:

co

 

Remonty i podniesienie standardów lokali

W zakres prac remontowo-modernizacyjnych wchodzić będą m.in.: remont dachów, stropów, elewacji wraz ociepleniem ścian, wzmocnienie fundamentów i wykonanie izolacji przeciwwodnej, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, remont balkonów, klatek schodowych, wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnych i gazowych oraz doposażenie lokali mieszkalnych w węzły sanitarne.

W naszej dzielnicy wyremontowanych będzie 47 budynków (684 lokale).

Targówek Fabryczny – 19 budynków – 200 lokali

 • Ziemowita I (od ul. Naczelnikowskiej do ul. Trojanowskiej) – 149 lokali
 • Ziemowita II (od ul. Wszeborskiej do ul. Klementowickiej) – 28 lokali
 • Siarczana – 23 lokale

Targówek Mieszkaniowy – 28 budynków – 484 lokale

 • Radzymińska – Święciańska – 284 lokale
 • Radzymińska – Rajgrodzka – 163 lokale
 • Tykocińska – 37 lokali

Nowe budynki komunalne i TBS-y

Przybędzie mieszkań dla najuboższych i dla tych, którzy nie dostaną komercyjnego kredytu, ale też nie zarabiają na tyle mało, żeby dostać mieszkanie komunalne. Dla nich powstaną budynki w ramach TBS.

Na Targówku planowane są w tych lokalizacjach:

 • Radzymińska róg Handlowej
 • Złotopolska / Chyrowska
 • Korzona 93-101
 • Birżańska
 • Dziewanny 1-7
 • Odrowąża róg Budwolanej (o tym budynku już pisaliśmy)

Sport

W ramach rewitalizacji planowana jest:

 • modernizacja pływalni przy ul. Namysłowskiej (to już Praga, ale tuż koło nas)
 • budowę nowej hali sportowej przy ul. Remiszewskiej
 • przebudowę boiska przy ul. Trockiej 4

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

19 komentarzy na temat “Ponad miliard dla Pragi i Targówka. Na co wydadzą tyle pieniędzy?

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 08:32

  A co z komunikacją ?????????????????????????

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 08:37

  bedzie sie czym dzielić

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 08:39

  ” “Dokończenie” wzięliśmy w cudzysłów, bo jeszcze nie zaczęli ich budowy.”

  Jak to nie? Obwodnica śródmiejska w zasadzie istnieje w większej części i brakuje dwóch, trzech odcinków, m.in. na Targówku.
  Trasa Świętokrzyska tez jest realizowana od lat (etapami). Most Świętokrzyski czy niedawno oddany fragment od mostu do stacji metro stadion to co?

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 09:35

  Szkoda, że większość kasy z poprzedniego programu dla Targówka trafiło do SM. Bródno, reszta dzielnicy dostała resztki

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 10:40

  tak do wyborów obietnice, a później zmiana planów – jak zawsze jak to powiedział klasyk – h.. d..a i kamieni kupa

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 10:56

  Taaa…,
  podobno wszystkie pieniądze pójdą jednak w kamienicę państwa Waltz i Komorowskich

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 11:01

  Czy to są te pieniądze, za zasypanie dzielnicy rakotwórczymi popiołami ze spalrni ZUSOK Gwarków, Spalarnii Kawęczyn i innych zakładów zbierających złom, śmieci i odpady szkodliwe na Targówku Przemysłowym… Sama rozbudowa Gwarków to siedem razy więcej dioksyn w powietrzu… Cudownie !!!

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 11:19

  Czy już wyjaśnił ktoś sprawę spalania zużytych sorbentów (z dioksynami) w spalarni śmieci na Gwarków na Targówku?

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 12:39

  Rejon Święciańska miał już swoje projekty partycypacyjne (w ramach RE-Blok). NIC z tego nie zostało oprócz pijakow na paletach. NIE WARTO TAM ŁADOWAĆ KOLEJNEJ KASY! Siedlisko narkomanów i samotnych matek zapychających miejsca w przedszkolach.

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 13:00

  A co z Nowotrocką?

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 14:04

  Nie będzie Nowotrockiej! Będzie Chór! :)))

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 14:13

  WISZĄCE PRANIE NA SZNURKACH NA PODWÓRKACH… BIELIZNA, UBRANIA, WSZYSTKO…- RO ZDECYDOWANIE OBNIŻA STANDARD A NAWET PRETIŻ DZIELNICY. TAK NIEWIELE TRZEBA- ZMIANA MENTALNOŚCI NIEKTÓRYCH MIESZKAŃCÓW :).. TAM GDZIE BRAK BALKONÓW, PIWNIC- MOŻNA ZAGOSPODAROWAĆ NA SUSZARNIE HYDROFORNIE – ADMINISTRACJE POWINNY SIĘ TYM ZAJĄĆ.CHCIAŁAM SPRZEDAĆ MIESZKANIE- KLIENCI WYSZLI NA BALKON A TAM NA PODWÓRKU MIĘDZY DRZEWAMI, TRZEPAKAMI SZNÓRÓW Z GACIAMI, RĘCZNIKAMI I SZMATAMI CO NIE MIARA.. SPOJRZELI SIĘ NA SIEBIE I JUŻ NIE WRÓCILI. TAKIE ” DROBNOSTKI” TEŻ BUDUJĄ STANDARD I CHARAKTER DZIELNICY ORAZ JEJ MIESZKAŃCÓW..

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 14:16

  POWINNO SIĘ WPROWADZIĆ ZAKAZ ROZWIESZANIA PRANIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH !!!

 • 1 kwietnia 2015 o godz. 14:32

  hehe SZNURÓW :P Inteligenci Drodzy :)

 • 2 kwietnia 2015 o godz. 17:24

  „Rewitalizacja”- warto przejrzeć dokładnie program- zakłada wyburzenie wielu starych budynków. Pewnie i wycinkę starych topoli, starych drzew. Wszystkie te programy kończą się rozwalaniem kasy przez osoby obsługujące te programy i na jakieś bohomazy dziwnych fundacji.

 • 12 kwietnia 2015 o godz. 21:01

  Buntownik napisał(a):

  1 kwi 2015

  09:35

  Szkoda, że większość kasy z poprzedniego programu dla Targówka trafiło do SM. Bródno, reszta dzielnicy dostała resztki.
  I DLATEGO MIESZKAŃCY BRÓDNA WYGŁOSOWALI BURMISTRZA Z BRÓDNA ABY DALEJ BRÓDNO KWITŁO I POCHŁANIAŁO CAŁOŚĆ KASY NA REWITALIZACJĘ.
  .TARGÓWEK TO NIE BRÓDNO TYLKO ZACOFANA ZANIEDBANA POŁAĆ NA KTÓREJ WSZYSCY MIESZKAŃCY OCZEKUJĄ ABY IM WYBUDOWAĆ AUTOSTRADĘ ŚRÓDMIWEJSKA , NOWE ZAKŁADY RECYKLINGU ROZBUDOWAĆ SPALARNIĘ NA GWARKÓW TAK ABY MOŻNA BYŁO SPALAĆ SZKODLIWE ODPADY NIE TYLKO Z POLSKI ALE I Z EUROPY.TAKA CZEKA NAS PRZYSZŁOŚĆ W TARGÓWKU KTÓRY TAK WŁAŚNIE MA BYĆ REWITALIZOWANY.MIASTO ULEGA CIĄGŁEJ DEGRADACJI A TARGÓWEK W TYM PONOSIĆ MA NAJWIĘKSZE KOSZTY.CIEKAWE DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE KTO PODEJMUJE TAKIE DECYZJE JAKA JEST MOŻLIWOŚĆ PRZECIWSTAWIENIA SIĘ TEJ EKSPANSJI ZNISZCZENIA DZIELNICY TARGÓWKA.

 • 18 kwietnia 2015 o godz. 16:31

  Na Brodnie brakuje ławek, zieleni, przestrzeni do wypoczynku. Wciska sie nowe bloki na naszych podwórkach. Kasa z czynszów zamuliła mózgi. Starczy tych domów/blokw. Zamurowuje się nasze podwórka i trawniki – na parkingi. Jest coraz więcej starszych ludzi (25%) i to będzie postępować jak w całej Europie. Śmierdzi benzyna i spaliny – ze starych samochodowych gratów. Śmierdzą spaliny z Trasy Torunskiej, a tu wstawia sie coraz wiecej parkingów między blokami i przybywa samochodowych gratów na naszych dawnych trawnikach i alejkach spacerowych. Władza ma to gdzieś! PRECZ z taka władzą! My chcemy powietrza! DOSC samochodów, dosc zabierania nam trawników na przybudówki i na samochody! Generalnie stare osiedle potrzebuje remontów domów, balkonów bo odpadają, połamanych chodników, rewitalizacji miejsc zielonych, tworzenia rabatów, parków, poprawy estetyki osiedla,budowy boisk dla młodzieży

 • 18 kwietnia 2015 o godz. 16:37

  W planach wstawiali sobie remonty 2 kościołów. Zgroza. W starej dzielnicy jest tyle potrzeb rewitalizacji budynków mieszkaniowych i dróg i podwórek i zieleni i pozostałej infrastruktury, , ze sama taka mysl jest szkodliwa. Kosciół ma tak wielkie pieniądze ze możne remontować się sam, Watykan pomoze. A koscioły wstawiali sobie do tzw zabytków aby dostać kasę na zabytki. Koscioły z XX w nie są zabytkami ale sposob na kasę jest sprytny. Moze Bródno wstawić na listę zabytków i wtedy znajdzie sie kasa na remonty

 • 19 stycznia 2020 o godz. 22:04

  Kiedy będzie podłączone centralne ogrzewanie i ciepła woda na święcańskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.