Tramwaje pojadą częściej… czyli rzadziej | | targowek.info

Tramwaje pojadą częściej… czyli rzadziej

Od 1 maja wielkie zmiany w rozkładach tramwajów. W teorii mają jeździć lepiej – w praktyce nie zawsze to się udaje. Przyjrzeliśmy się zmianom, które dotyczą Bródna.

Krócej poczekamy na tramwaj. Od 1 maja pasażerów komunikacji miejskiej czeka prawdziwa rewolucja. Zmienią się rozkłady jazdy wszystkich linii tramwajowych. Składy będą podjeżdżać na przystanki częściej, dzięki czemu szybciej i łatwiej będzie można dotrzeć do celu.

– informuje Zarząd Transportu Miejskiego na swojej stronie internetowej. O co chodzi?

Otóż trasy się nie zmieniły, ale za to zmienia się częstotliwość kursów. ZTM podzielił tramwaje w Warszawie na trzy kategorie.

W najwyżyszej „magistralnej” – w godzinach szczytu od 1 maja (choć de facto od poniedziałku 4 maja) – tramwaje przyjeżdżają w szczycie co 4 minuty. Pojazdy drugiej kategorii, „główne”, kursują w szczycie co 6 minut. Zaś najliczniejsza grupa tramwajów, „linie podstawowe”, na przystanki podjadą w szczycie co 8 minut.

Pięknie? Może i pięknie. Ale nie zawsze.

Tramwaj na Bródnie /fot. archiwum targowek.info
Tramwaj linii 1 na Bródnie /fot. archiwum targowek.info

Na Bródnie faktycznie ciut częściej pojadą tramwaje 3, 4, 25 i 41, które zostały zaliczone przez ZTM do „linii podstawowych”.  Do tej pory w szczycie jeździły co 8-10 minut, a od maja pojadą równo co 8.

Niestety, to samo szczęście nie spotkało najpopularniejszego tramwaju w naszej dzielnicy: linii nr 1, która została zaliczona do „linii głównych”. To oznacza degradację, bo linie główne będą jeździć w szczycie co 6 minut, a więc 10 razy na godzinę. Podczas gdy do tej pory w szczycie „jedynka” jeździła częściej – co 5 minut, czyli aż 12 składów na godzinę!

Do najszybszej kategorii „magistralnej” nie załapał się niestety żaden tramwaj jeżdżący przez Bródno…

Na pocieszenie linia 1 będzie jeździć częściej pomiędzy szczytami. A po godz. 7 rano w dni powszednie na jej trasę wyjadą z pętli Annopol dwa dodatkowe tramwaje – które jednak na placu Narutowicza zmienią się w linię 18. Dzięki temu w „mikroszczycie” po godzinie siódmej rano także „jedynek” będzie na Bródnie ciut więcej.

Choć w drodze powrotnej, po południu, takich udogodnień nie przewidziano.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

6 komentarzy na temat “Tramwaje pojadą częściej… czyli rzadziej

 • 30 kwietnia 2015 o godz. 14:24

  Wspomnijcie jeszcze proszę o tym, że powrót np. 4 ze starego miasta będzie możliwy jedynie do 23.15 a nie jak do tej pory do 23.30… Zabrali dziady ostatnie połączenie. Pozostaje podróż z dreszczykiem nocnymi

 • 30 kwietnia 2015 o godz. 16:12

  Może zmniejszą się korki na Międzyparkowej jak 18 i 6 będą częściej włączać czerwone na Słomińskiego w kierunku Targówka.

 • 30 kwietnia 2015 o godz. 21:50

  daliby lepiej jakas szybka linie do metra a nie slimacze tramwaje

 • 1 maja 2015 o godz. 10:31

  Wlasnie, wlasnie. Tramwaje beda jezdzic krocej! 1ka ostatnia tez bedzie wczesniej niz teraz. :/

 • 2 maja 2015 o godz. 22:01

  Dziękuje HGW że macie tramwaje na Bródnie. Nie wiem co po co tam jeszcze metro

 • 2 maja 2015 o godz. 22:32

  łojej.
  ale co to za propaganda PO-munistów?
  Za 1,5 miesiaca przez rok nie bedzie tramwajów na Bródno!!!!! Remont!!!!!!

  Moje chasło:

  BRONKOBUSY NA TORY!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.