Ukazało się chyba pierwsze wydawnictwo ze zdjęciami starego Bródna. Dokumentuje spory kawałek historii naszego osiedla.
To nie jest zwykły album. Po pierwsze dlatego, że powstał dzięki funduszom zebranym na polakpotrafi.pl, po drugie dlatego, że publikowane fotografie udostępnili sami mieszkańcy Bródna.
Nas ujął już sam wstęp, w którym Bartosz Wieczorek, Jacek Białek i Paweł Sky piszą o blokowisku, ale bez tak powszechnego w mediach narzekania na budownictwo z okresu PRL. Zauważają, że może bloki były szare i ponure, ale to jednak świat naszego dzieciństwa, które przecież było pogodne i kolorowe.
Dla mnie Bródno nie było szare. Miało imiona kolegów, smak wody sodowej z warzywniaka, radość pierwszego fikołka na trzepaku,. Takie Bródno pamiętam i chcę pamiętać
– pisze Wieczorek i trudno się z nim nie zgodzić.
Oczywiście młodsi czytelnicy nie będą mieli tego sentymentu. Dla nich już na pierwszej stronie wyjaśniony jest skrót PRL, na wypadek gdyby mieli problemy z jego odszyfrowaniem. Ale widok na wschodzące słońce nad wiejskimi zabudowaniami sfotografowany z bloku przy Chodeckiej 1o przemówi do wszystkich. Zdjęcie z 1972 roku z kolekcji pana Czesława Blicharskiego pokazuje, jak Bródno stopniowo zmieniało się z wsi w miasto.
Dalej jest jeszcze ciekawiej. Oglądamy na fotografiach, jak rosną bloki, jeszcze ładne, czyste i starannie rozplanowane przez urbanistów. Z przestrzeniami pomiędzy budynkami i miejscem na funkcje publiczne. Dzisiejsze osiedla mogą tylko pomarzyć o takim planowaniu.
Naszą uwagę przykuło też inne zdjęcia. Jak to z festynu w Domu Kultury Świt pod koniec lat 80-tych. Młodzi ludzie siedzą w skupieniu za wielkimi monitorami pierwszych komputerów. Albo zbuntowani punkowcy na ławce przy Krasnobrodzkiej. Wtedy nastolatkowie, dziś już ludzie w średnim wieku.
—————–
Album nie jest może imponujących rozmiarów, ale nie jest też drogi. Za 25 zł. można go kupić już w tą niedzielę (31 maja) podczas Sąsiedzkiego Festiwalu Ciast na Targówku, który odbędzie przy Domu Herbacianym.
Na co dzień możecie go dostać w tych punktach:
– kiosk „U Pani Ani” Suwalska 11
– Cafe Świt, Wysockiego 11
– Kredens Smaku, Rembielińska 20
Na tym nie koniec. Na 13 czerwca autorzy zapraszają na spacer po miejscach uwiecznionych w katalogu. Będziemy mogli zobaczyć, jak zmieniło się nasze osiedle przez te kilkadziesiąt lat. Szczegóły spacery na Facebooku
Czy album będzie dostępny w internecie?
zbierane były pieniądze na ten album , a teraz okazuje się że to inwestycja typowo komercyjna zyski zabiera autor. Czy to uczciwe
Przepraszam BBBBBB zanim wydasz wyrok, dobrze najpierw przeprowadzić śledztwo… To nie jest tak, że zysk zabiera autor, bo zbyt długo poświęcam swój prywatny czas i prywatne pieniądze na rzecz Bródna, aby ktoś i to jeszcze anonimowo, zarzucał mi nieczyste intencje. Ani ja, ani Bartosz, ani wszystkie inne osoby, które działają na rzecz lokalnej społeczności nie zasługują na takie impertynencje. Za nim odpowiem na Twój zarzut, to zapytam – czy Ty wpłaciłeś choćby jedną złotówkę na rzecz wydanie albumu "Bródno. Generacja: PRL"? A teraz odpowiem: 1. Nigdy nie mówiliśmy, że katalog będzie darmowy 2. Wszystkie ewentualne zyski są przeznaczone na działania… Czytaj więcej »
Do: Kino na B(l)oku
A ja ponawiam pytanie: czy album będzie dostępny w sieci? Przecież wszystkim nam zależy na krzewieniu wśród młodych ludzi zainteresowania historią miejsc, w których się wychowywali. Wiadomo, młody człowiek nie dysponuje wielkimi kwotami. Jeśli już ma te 20 zł, to zapewne wyda na coś innego. Czy na te zdjęcia, które udostępnili różni ludzie, są już nałożone jakieś prawa autorskie uniemożliwiające ich szerszą publikację, właśnie np. w sieci?
Oczywiście, że album jest dostępny w sieci, nawet można powiedzieć, że w wersji rozszerzonej. Na Facebook'owy stronach Bródno https://www.facebook.com/pages/Bródno/1512099689065131?fref=ts oraz Targówek – bloki pełne historii https://www.facebook.com/TargowekHistoria?fref=ts są zamieszczone setki zdjęć, również te, które są prezentowane w katalogu. A samo wydawnictwo w wersji oryginalnej jest trudne do zaprezentowania w sieci, ponieważ czyta/ogląda się go w dwóch płaszczyznach – pionowej i poziomej. Polecamy również odwiedzenie strony http://www.starebrodno.pl gdzie jest do pobrania (free) wirtualny spacer po Bródnie z 1938 roku. Chciałbym zaznaczyć, że sam katalog nie jest tortem, tylko wiśienką na nim :) Prezentacja archiwalnych zdjęć Bródna i Targówka w internecje jest ogromna… Czytaj więcej »
Wpłaciłem pewną kwotę w ramach wsparcia i przekazałem zdjęcia, które zostały wykorzystane w albumie. Niniejszym chciałbym podziękować pomysłodawcom i autorom albumu „Bródno. Generacja PRL”.Uważam, że działalność Państwa zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek. Państwo nie jest zbyt hojne i niezbyt chętnie wspiera takie inicjatywy, a jestem przekonany, że są one niezbędne. Niezbędne do zachowania pamięci tego co było dla tych, którzy nadejdą.Większość z nas ma świadomość potrzeby realizacji takich działań ale nie ma czasu. Tym większy szacunek należy się tym, którzy poświęcają swój czas wolny po to by o tę pamięć dbać. W związku z powyższym proponuję Państwu twórcom i… Czytaj więcej »
Z wielką radością informujemy, że katalog jest już dostępny do wypożyczenia w biblotekach https://katalog.multibiblioteka.waw.pl/ini.php?dol=0&gora=0&przod=0&wstecz=0&katalog=980&indeks=2&opis_ile=10&szukaj=Br%F3dno
Szkoda tylko,że panowie Czesiu i jego koledzy dają zdjęcia z ulicy chodeckiej ,a mowa jest o STARYM BRÓDNIE !A TO JEDNAK NIE TO SAMO!!! Stare Bródno to pozostała ulica Ostródzie od numeru 1 do 52 !!! Proszę o zdjęcia udać się do mieszkających tam jeszcze ludzi,którzy są tam od zawsze,wieków