Zamieszkała w Parku Bródnowskim. To nie bezdomna, to artystka

53
Share

Kolejny artystyczny projekt w Parku Rzeźby nie jest rzeźbą.

 

Honorata Martin w Parku Bródnowskim / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Honorata Martin w Parku Bródnowskim / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

 

Honorata Martin jest malarką i performerką z Gdańska. Jej prace artystyczne czasem mogą budzić zdziwienie. W przeszłości m.in. zwisała z balkonu bloku mieszkalnego, zanurzała się zimą w brudnej rzece, pozwoliła nieznajomym wejść do swojego mieszkania i zabrać osobiste przedmioty.

Teraz artystka dotarła na Targówek. Jej akcja pt. „Zadomowienie” jest głównym elementem projektu „Park Rzeźby na Bródnie: Rozdział VII”. Honorata Martin od kilku dni koczuje w Parku Bródnowskim, wykorzystując go jako tymczasowy dom. W weekend spacerowicze mogli już ją spotkać – a także porozstawiane tu i ówdzie jej prace.

 

Honorata Martin w Parku Bródnowskim / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej/facebook

 

Sens projektu próbuje wyjaśnić organizujące wydarzenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej:

Idea zamieszkania w miejskim parku przywołuje nieodwołalnie kwestie wydomowienia, jak i konieczności wypracowania nowych form komunikacji, w świecie którego polityczne i ekonomiczne fundamenty drżą w posadach. Sztuka Honoraty Martin rozgrywa się w czasie rzeczywistym, w skali 1:1. Logika wydarzenia ustępuje w jej pracach wobec potrzeby ciągłości i (prze)trwania.

Wydarzenie organizuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ale 23 tys. zł dorzuciła do niego też dzielnica Targówek. Kwota ta obejmuje wynagrodzenie artystki oraz organizację imprezy towarzyszącej, która odbędzie się na koniec projektu – spotkanie z Honoratą Martin po realizacji performansu planowane jest na 5 lipca.

 

W ramach projektu „Park Rzeźby na Bródnie: Rozdział VII” zaplanowano też inne wydarzenia:

* Rysunkowy namiot duchów – 23 czerwca (wtorek, czyli dzisiaj!), godz. 20.00

Podczas Nocy Świętojańskiej (z 23 na 24 czerwca) odbędzie się, inicjowane przez Pawła Althamera i Rafała Żwirka, wydarzenie „Rysunkowy namiot duchów”. Jest to kontynuacja formatu tzw. „kongresu rysowników”, mającego na celu tworzenie tymczasowych przestrzeni do komunikacji za pomocą najprostszej formy wypowiedzi plastycznej, jaką jest rysunek.

* Prawdziwa sztuka, prawdziwe więzienie – 27 czerwca (sobota)

Otwarcie filii Parku w… Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów. Organizowany przez Fundację Dom Kultury projekt to swoisty negatyw wystawy na Bródnie: zamiast otwartej przestrzeni publicznej, dostępnej przez całą dobę, mamy do czynienia z zamkniętą instytucją. Na terenie aresztu powstaną rzeźby, instalacje oraz aranżacje roślinne.

* Zakończenie projektu Honoraty Martin – 5 lipca (niedziela)

15:00-20:00 – Domek Herbaciany: spotkanie z Honoratą Martin, warsztaty japonistyczne dla dzieci, projekcja filmu dokumentalnego z otwarcia filii Parku Rzeźby w areszcie Warszawa-Grochów.
18:00 – Oprowadzanie po Parku Rzeźby.
Tego dnia spod Muzeum Sztuki Nowoczesnej do Parku Rzeźby będzie kursował Złoty Autobus (trasa Muzeum/Emilia–Park Bródnowski/Toguna godz. 14:00; trasa Park Bródnowski/Toguna–Muzeum/Emilia godz. 20:00)

 

WYJAŚNIENIE (24.06 godz. 13:00)

Dwie godziny temu na facebooku urzędu dzielnicy pojawiła się informacja (bezpośrednio do nas ona nie dotarła), w której urząd twierdzi, iż, cytujemy, „nieprawdą jest, że z budżetu Urzędu Dzielnicy wydane zostały jakiekolwiek środki przeznaczone na pobyt artystki Honoraty Martin w Parku Bródnowskim”.

Żeby nie łapać się za słówka uściślamy więc, że wg oficjalnych informacji, Urząd Dzielnicy Targówek jest współorganizatorem performansu Honoraty Martin – a Rada Dzielnicy Targówek w kwocie dokładnie 22 400 zł dofinansowała przygotowanie wystawy prac pani Martin oraz imprezę towarzyszącą zakończeniu jej projektu 5 lipca br. – zaś samo wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Dziwna sytuacja w sprawie naszego artykułu opublikowanego na stronie www.targowek.info o performansie Honoraty Martin,…

Posted by Targówek Info on 25 czerwca 2015

53
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx