Co tak śmierdzi? To dym… znad Ukrainy. I nie tylko

5
Share

Co to za zapach? Czym nas trują? – pytają zaniepokojeni mieszkańcy Targówka. Wyjaśnia to Inspektor Ochrony Środowiska.

 

Ni to spalenizna, ni zgnilizna. Albo i coś gorszego. Dziwny nieprzyjemny zapach od kilku dni czuć się nie tylko na Targówku, ale w całej Warszawie.

Czym nas trują? Od poniedziałku w każdy poranek czuć zapach spalenizny, idąc na przystanek przy ratuszu rozglądam się za dymem, ale nigdzie nie widać. Ten zapach unosi się w powietrzu. Znajomi mieszkają przy Rolanda i też twierdzą że jakiś gryzący zapach czuć od wczesnych godzin porannych. Co to jest? Czym nas trują? – pyta w komentarzach na stronie targowek.info jeden z czytelników.

Żeby tylko było czuć spaleniznę. Fetorek unosi się 24h na dobę. – odpowiada mu inny.

Pierwsze podejrzenia kierują się – jak zwykle – w kierunku niektórych działkowiczów i mieszkańców Zacisza, palących w swoich ogródkach najróżniejsze śmieci. Ale tym razem to nie to.

Jak się okazuje, brzydki zapach nie jest specyfiką tylko naszej dzielnicy – lecz sprawa dotyczy całej Warszawy, a nawet całego Mazowsza. I jest na tyle dotkliwa, że nieprzyjemnym smrodkiem zainteresował się nawet Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

W oficjalnym komunikacie inspektor Adam Ludwikowski uspokaja:

Od kilku dni mieszkańcy województwa mazowieckiego zgłaszają do WIOŚ w Warszawie  swoje zaniepokojenie nieprzyjemnym zapachem ,,spalenizny’’ który wyczuwają w powietrzu. Przyczyną takiej sytuacji może być kumulacja wielu niekorzystnych zdarzeń:

  • 13 sierpnia 2015 r. w Rykach w województwie lubelskim miał miejsce pożar składowiska opon. Spłonęło 1200 ton opon;
  • od wielu dni na Białorusi i Ukrainie płoną lasy i torfowiska;
  • na obszarze województwa mazowieckiego miało miejsce wiele lokalnych pożarów np. 19 sierpnia paliło się ok. 2 ha lasu i łąk w otulinie Puszczy Kampinoskiej;
  • od wielu dni gorące kontynentalne masy powietrza napływają ze wschodu niosąc ze sobą zanieczyszczenia.

Stacje pomiarowe WIOŚ w Warszawie rozmieszczone na obszarze województwa mazowieckiego nie notują przekraczania norm wskaźników objętych pomiarami. Stężenia pyłów kształtują się obecnie na poziomie od  1/3 -1/2 normy.

Dodatkowym dowodem są bieżące wyniki pomiarów powietrza, umieszczone na stronie internetowej WIOŚ. Dziś rano (21.08 o godz. 9:00) jakość powietrza na Targówku oceniono jako dobrą.

 

źródło: wios.warszawa.pl, zdjęcie na górze: archiwum targowek.info

 

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx