Obchody rocznicy Cudu nad Wisłą

0
Share

95 lat temu Targówek był całkiem blisko wydarzeń, które zaważyły nad losami naszej części Europy. I mamy w dzielnicy dwie pamiątki po tamtej Bitwie. 

Główne obchody rocznicy cudu odbywają się oczywiście w Ossowie, ten dzień to także Święto Wojska Polskiego, więc w Al. Ujazdowskich odbywa się duża defilada wojskowa. Ale rocznicę Cudu nad Wisłą można też spędzić na Targówku.

Urząd dzielnicy przygotował trzy oficjalne uroczystości:

  • godz. 12:00 – msza św. w kościele Matki Bożej Różańcowej (ul. Wysockiego 8)
  • godz. 13:00 – uroczystość przy pomniku „Cud nad Wisłą”
  • godz. 18:00 – koncert pieśni w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek (ul. Kondratowicza 20)

Przy okazji przypomnijmy dwie pamiątki po Cudzie nad Wisłą, jakie mamy w dzielnicy. Pierwszy to właśnie pomnik przy Wysockiego. Został postawiony przez mieszkańców Nowego Bródna w 1925 roku dla upamiętnienia walk. W PRL był zdewastowany – podobno przez funkcjonariuszy UB – wyremontowano go dopiero w 1995 roku.

Pomnik Cudu nad Wisłą przy Wysockiego / fot. CC-BY-SA 3.0 Fotopolska.Eu

Pomnik Cudu nad Wisłą przy Wysockiego / fot. CC-BY-SA 3.0 Fotopolska.Eu

Echa Bitwy od Ossowem musiały być w naszej okolicy bardzo silne, skoro swoje wotum wdzięczności  za zwycięstwo postanowili wznieść także mieszkańcy Targówka, który dziś nazywamy Mieszkaniowym. Dobrze wszystkim znany kościół pw. Chrystusa Króla przy Tykocińskiej, powstał właśnie jako takie wotum.

„Bohaterom poległym na polu chwały w obronie Ojczyzny, wznosi Naród Polski ten pomnik, który będzie sławił po wszystkie czasy ich nadludzkie czyny, a jako kościół będzie żywym pomnikiem, głoszącym piękną historię bohaterstwa Żołnierza Polskiego” – czytamy w Odezwie Komitetu Budowy Kościoła do Rodaków.

Kościół ukończono go dopiero po wojnie, ale budowa zaczęła się już w latach 30-tych.  Na budowę kościoła-pomnika wpłacano datki w całej Polsce. W kościele zachowała się księga pamiątkowa ze spisem ofiarodawców. Znajdziemy w niej m.in. takie postaci II RP jak – prezydent Ignacy Mościcki, minister Józef Beck czy prezydent Warszawy Stefan Starzyński.

Kościół_Chrystusa_Króla_w_Warszawie

Kościół Chrystusa Króla

0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx