Remont torów na Bródnie. Jak się jeździ? Czekamy na Wasze opinie

15
Share

Bródno już bez tramwajów, a dokładniej tylko z jedną linią jeżdżącą spod cmentarza na Odrowąża. Jak dajecie sobie radę? Czekamy na Wasze opinie i sugestie, co można poprawić. 

 

Formalnie remont zaczął się wczoraj, ale dziś mamy pierwszy prawdziwy test nowej organizacji ruchu. W niedzielę tramwajarze zbudowali na Budowlanej Matki Teresy z Kalkuty rozjazd do zawracania tramwajów dwukierunkowych.  To tu od dziś do 20 września dojeżdżają tramwaje linii 1. Zabierają pasażerów i wracają do Śródmieścia. A więc to już fakt: dalsza część Bródna na dwa miesiące zostaje odcięta od tramwajów.

W tym miejscu będą zawracały tramwaje linii 1 / fot. targowek.info

W tym miejscu będą zawracały tramwaje linii 1 / fot. targowek.info

W zamian kursują autobusowe linie zastępcze. Jeździły już w niedzielę i trzeba przyznać, że działały poprawnie. Więcej niż poprawnie. Jeździły tak często, że jedno Z3 nie odjechało z przystanku na Rembielińskiej, a już podjeżdżało kolejne. Lini nie obsługują jakieś stare wozy z demobilu, ale normalne, nowoczesne autobusy z klimatyzacją. Spotkaliśmy nawet jednego Mercedesa Conecto.

Jak będzie dzisiaj? Nie wiadomo. Bardzo jesteśmy ciekawi Waszych opinii, jak to wszystko działa. Piszcie w komentarzach o swojej drodze do pracy, czekamy też na maile na redakcja@targowek.info. Wiemy, że nasz serwis śledzą w Tramwajach Warszawskich, więc wszystkie uwagi są cenne.


 

A dla tych, którzy dopiero wrócili z wakacji przypominamy, jak będzie wyglądał remont. Prace podzielone są na trzy etapy.

Od niedzieli zawieszone jest kursowanie linii 3, 4, 25. Jedyny tramwaj, jaki jeździ, to „jedynka”. Od 31 sierpnia linia 1 obsługiwana jest tramwajami dwukierunkowymi i kursuje na skróconej na trasie:

BUDOWLANA – Odrowąża – Starzyńskiego – most Gdański – Okopowa – Towarowa – Grójecka – BANACHA.

Tramwaje w godzinach szczytu podjeżdżają na przystanki co cztery minuty, pomiędzy godzinami szczytu co sześć minut, a w weekendy co około 7 – 8 minut.

Są za to trzy autobusowe linie zastępcze: Z-3, Z-4 i Z-5. Autobusy jadą trasami:

Z-3 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Odrowąża – Starzyńskiego – Jagiellońska – DW. WILEŃSKI

Z-4 SUWALSKA – Łabiszyńska – Łojewska – Chodecka – Kondratowicza  – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Św. Wincentego – Trocka – Radzymińska – DW. WILEŃSKI.

Z-5 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – MATKI TERESY Z KALKUTY  (BUDOWLANA)

Autobusy w teorii podjeżdżają na przystanki co cztery minuty w godzinach szczytu oraz co pięć minut pomiędzy godzinami szczytu i w weekendy. Uwaga, linia Z-4 kursuje tylko w godzinach szczytu, czyli od godziny 6:00 do 10:00 i od godziny 14:30 do 20:00, i zatrzymuje się tylko na wybranych przystankach.

Co ciekawe, ZTM z powodu remontu na Bródnie zaplanował jeszcze dwie tramwajowe linie uzupełniające, linie 73 i 74. Jednak… nawet nie zbliżą się one to naszej dzielnicy i pojadą trasami:

73 BANACHA  – Grójecka – Al. Jerozolimskie – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Wolska – Młynarska – Obozowa – Powstańców Śląskich – NOWE BEMOWO,

74 GOCŁAWEK – Grochowska – Targowa – al. Solidarności – Marszałkowska – Puławska – WYŚCIGI

 

tramwaje_zamkniecie_brodna

 

Ale to nie koniec utrudnień!

Z powodu remontu zamknięty jest także przejazd samochodów przez tory tramwajowe.

Do 13 września zamknięte zostanie skrzyżowanie między Rembielińską i Bartniczą . Bartnicza z tego powodu stanie się ślepa, ale Wyszogrodzką da się dojechać do Rembielińskiej.

Zamknięta dla ruchu jest też południowa jezdnia ul. Bazyliańskiej na skrzyżowaniu z Rembielińską – ale ruch samochodów w obydwu kierunkach zostanie skierowany na północną jezdnię i da się przejechać.

To oznacza, że zamieszanie na torach spowoduje też wielkie zmiany w „zwykłych” liniach autobusowych, które przejeżdżają w okolicach inwestycji. Oto szczegóły:

Od niedzieli 30 sierpnia na trasy objazdowe zostały skierowane linie 114, 126, 204, 414, N14 i N64. Autobusy linii dziennych jadą:

114 MŁOCINY-UKSW – … – Toruńska – Wysockiego – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Wyszogrodzka – … – BRÓDNO-PODGRODZIE

126  NOWODWORY – … – Marywilska – Wysockiego – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Wyszogrodzka – … – CH TARGÓWEK

204 PKP PRAGA – Pożarowa – Odrowąża – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Kondratowicza – … – OS. DERBY

414 SZCZĘŚLIWICE – … – Toruńska – Wysockiego – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Wyszogrodzka – … – BRÓDNO-PODGRODZIE

 

 

Autobusy linii nocnych N14 i N64:

N14 DW. CENTRALNY – … – Targowa – Wileńska – Inżynierska – Stalowa – … – Odrowąża – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Wyszogrodzka – …  – OLESIN

N64 DW. CENTRALNY – … – Targowa – Wileńska – Inżynierska – Stalowa – …– Odrowąża – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Wyszogrodzka – … – CHOSZCZÓWKA

Dodatkowo od wtorku 1 września, od początku kursowania, wydłużona zostanie trasa linii 356:

WITEBSKA – … – św. Wincentego – Kondratowicza – Łabiszyńska – Łojewska – BRÓDNO-PODGRODZIE (powrót: Łojewska – Kondratowicza

Ten etap zmian obowiązywać będzie do 20 września. Potem remont torów „rozkręci się” i będzie jeszcze gorzej….

 

 

Ciężko? Potem będzie jeszcze ciężej. To, co napisaliśmy powyżej, będzie funkcjonować tylko przez trzy tygodnie.

Potem zacznie się drugi etap remotnu torów tramwajowych. Od 21 września do 23 października przestanie jeździć także dwukierunkowa „jedynka” i na miesiąc tramwaje całkowicie znikną z Bródna!

Na razie nie zapowiada się, żeby w miejsce całkowicie wycofanych tramwajów linii 1 miały pojawić się jakieś dodatkowe autobusy zastępcze…

Normalny ruch tramwajów zostanie przywrócony dopiero na Wszystkich Świętych – od 24 października. Po tym święcie (od 2–3 listopada do 15 listopada) będzie miał miejsce trzeci etap remontu, na szczęście dla nas już praktycznie nieuciążliwy: remont pętli Annopol. Tramwaje będą wtedy jeździły do pętli Żerań Wschodni.

Wg najnowszych informacji roboty będą kosztowały 65 mln zł, z czego ponad 31 mln zł dofinansuje Unia Europejska.

 

 

 

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx