Remont torów na Bródnie. Jak się jeździ? Czekamy na Wasze opinie | | targowek.info

Remont torów na Bródnie. Jak się jeździ? Czekamy na Wasze opinie

Bródno już bez tramwajów, a dokładniej tylko z jedną linią jeżdżącą spod cmentarza na Odrowąża. Jak dajecie sobie radę? Czekamy na Wasze opinie i sugestie, co można poprawić. 

 

Formalnie remont zaczął się wczoraj, ale dziś mamy pierwszy prawdziwy test nowej organizacji ruchu. W niedzielę tramwajarze zbudowali na Budowlanej Matki Teresy z Kalkuty rozjazd do zawracania tramwajów dwukierunkowych.  To tu od dziś do 20 września dojeżdżają tramwaje linii 1. Zabierają pasażerów i wracają do Śródmieścia. A więc to już fakt: dalsza część Bródna na dwa miesiące zostaje odcięta od tramwajów.

W tym miejscu będą zawracały tramwaje linii 1 / fot. targowek.info
W tym miejscu będą zawracały tramwaje linii 1 / fot. targowek.info

W zamian kursują autobusowe linie zastępcze. Jeździły już w niedzielę i trzeba przyznać, że działały poprawnie. Więcej niż poprawnie. Jeździły tak często, że jedno Z3 nie odjechało z przystanku na Rembielińskiej, a już podjeżdżało kolejne. Lini nie obsługują jakieś stare wozy z demobilu, ale normalne, nowoczesne autobusy z klimatyzacją. Spotkaliśmy nawet jednego Mercedesa Conecto.

Jak będzie dzisiaj? Nie wiadomo. Bardzo jesteśmy ciekawi Waszych opinii, jak to wszystko działa. Piszcie w komentarzach o swojej drodze do pracy, czekamy też na maile na redakcja@targowek.info. Wiemy, że nasz serwis śledzą w Tramwajach Warszawskich, więc wszystkie uwagi są cenne.


 

A dla tych, którzy dopiero wrócili z wakacji przypominamy, jak będzie wyglądał remont. Prace podzielone są na trzy etapy.

Od niedzieli zawieszone jest kursowanie linii 3, 4, 25. Jedyny tramwaj, jaki jeździ, to „jedynka”. Od 31 sierpnia linia 1 obsługiwana jest tramwajami dwukierunkowymi i kursuje na skróconej na trasie:

BUDOWLANA – Odrowąża – Starzyńskiego – most Gdański – Okopowa – Towarowa – Grójecka – BANACHA.

Tramwaje w godzinach szczytu podjeżdżają na przystanki co cztery minuty, pomiędzy godzinami szczytu co sześć minut, a w weekendy co około 7 – 8 minut.

Są za to trzy autobusowe linie zastępcze: Z-3, Z-4 i Z-5. Autobusy jadą trasami:

Z-3 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Odrowąża – Starzyńskiego – Jagiellońska – DW. WILEŃSKI

Z-4 SUWALSKA – Łabiszyńska – Łojewska – Chodecka – Kondratowicza  – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Św. Wincentego – Trocka – Radzymińska – DW. WILEŃSKI.

Z-5 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – MATKI TERESY Z KALKUTY  (BUDOWLANA)

Autobusy w teorii podjeżdżają na przystanki co cztery minuty w godzinach szczytu oraz co pięć minut pomiędzy godzinami szczytu i w weekendy. Uwaga, linia Z-4 kursuje tylko w godzinach szczytu, czyli od godziny 6:00 do 10:00 i od godziny 14:30 do 20:00, i zatrzymuje się tylko na wybranych przystankach.

Co ciekawe, ZTM z powodu remontu na Bródnie zaplanował jeszcze dwie tramwajowe linie uzupełniające, linie 73 i 74. Jednak… nawet nie zbliżą się one to naszej dzielnicy i pojadą trasami:

73 BANACHA  – Grójecka – Al. Jerozolimskie – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Wolska – Młynarska – Obozowa – Powstańców Śląskich – NOWE BEMOWO,

74 GOCŁAWEK – Grochowska – Targowa – al. Solidarności – Marszałkowska – Puławska – WYŚCIGI

 

tramwaje_zamkniecie_brodna

 

Ale to nie koniec utrudnień!

Z powodu remontu zamknięty jest także przejazd samochodów przez tory tramwajowe.

Do 13 września zamknięte zostanie skrzyżowanie między Rembielińską i Bartniczą . Bartnicza z tego powodu stanie się ślepa, ale Wyszogrodzką da się dojechać do Rembielińskiej.

Zamknięta dla ruchu jest też południowa jezdnia ul. Bazyliańskiej na skrzyżowaniu z Rembielińską – ale ruch samochodów w obydwu kierunkach zostanie skierowany na północną jezdnię i da się przejechać.

To oznacza, że zamieszanie na torach spowoduje też wielkie zmiany w „zwykłych” liniach autobusowych, które przejeżdżają w okolicach inwestycji. Oto szczegóły:

Od niedzieli 30 sierpnia na trasy objazdowe zostały skierowane linie 114, 126, 204, 414, N14 i N64. Autobusy linii dziennych jadą:

114 MŁOCINY-UKSW – … – Toruńska – Wysockiego – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Wyszogrodzka – … – BRÓDNO-PODGRODZIE

126  NOWODWORY – … – Marywilska – Wysockiego – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Wyszogrodzka – … – CH TARGÓWEK

204 PKP PRAGA – Pożarowa – Odrowąża – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Kondratowicza – … – OS. DERBY

414 SZCZĘŚLIWICE – … – Toruńska – Wysockiego – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Wyszogrodzka – … – BRÓDNO-PODGRODZIE

 

 

Autobusy linii nocnych N14 i N64:

N14 DW. CENTRALNY – … – Targowa – Wileńska – Inżynierska – Stalowa – … – Odrowąża – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Wyszogrodzka – …  – OLESIN

N64 DW. CENTRALNY – … – Targowa – Wileńska – Inżynierska – Stalowa – …– Odrowąża – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Wyszogrodzka – … – CHOSZCZÓWKA

Dodatkowo od wtorku 1 września, od początku kursowania, wydłużona zostanie trasa linii 356:

WITEBSKA – … – św. Wincentego – Kondratowicza – Łabiszyńska – Łojewska – BRÓDNO-PODGRODZIE (powrót: Łojewska – Kondratowicza

Ten etap zmian obowiązywać będzie do 20 września. Potem remont torów „rozkręci się” i będzie jeszcze gorzej….

 

 

Ciężko? Potem będzie jeszcze ciężej. To, co napisaliśmy powyżej, będzie funkcjonować tylko przez trzy tygodnie.

Potem zacznie się drugi etap remotnu torów tramwajowych. Od 21 września do 23 października przestanie jeździć także dwukierunkowa „jedynka” i na miesiąc tramwaje całkowicie znikną z Bródna!

Na razie nie zapowiada się, żeby w miejsce całkowicie wycofanych tramwajów linii 1 miały pojawić się jakieś dodatkowe autobusy zastępcze…

Normalny ruch tramwajów zostanie przywrócony dopiero na Wszystkich Świętych – od 24 października. Po tym święcie (od 2–3 listopada do 15 listopada) będzie miał miejsce trzeci etap remontu, na szczęście dla nas już praktycznie nieuciążliwy: remont pętli Annopol. Tramwaje będą wtedy jeździły do pętli Żerań Wschodni.

Wg najnowszych informacji roboty będą kosztowały 65 mln zł, z czego ponad 31 mln zł dofinansuje Unia Europejska.

 

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Remont torów na Bródnie. Jak się jeździ? Czekamy na Wasze opinie

 • 31 sierpnia 2015 o godz. 07:34

  jest pozytywna zmiana. na 169 sa dlugie autobusy!! tak powinno byc zawsze. a z4 puste bo ma dlugi czas przejazdu. i dlaczego z4 wraca inna trasa? w strone brodna dla wielu ludzi ta linia nie bedzie miala zastosowania.

 • 31 sierpnia 2015 o godz. 07:41

  „Cieszę się”, że Bemowo skończyło remont torowiska w wakacje … a my jako prawa strona wisły doczekaliśmy się teraz …

 • 31 sierpnia 2015 o godz. 08:22

  Jak na razie jestem pozytywnie zaskoczona częstotliwością kursowania autobusów Z.
  Przy Rondzie Żaba tworzą się korki, ale nie większe niż zazwyczaj.
  Na razie jeszcze można jechać tramwajem 1, ale co będzie po 3 tygodniach, jak 1 przestanie jeździź…aż się boję pomyśleć:)

 • 31 sierpnia 2015 o godz. 08:56

  Coil coś chyba źle przeczytałeś. Z-4 wraca tą samą trasą na Bródno.

 • 31 sierpnia 2015 o godz. 09:24

  Póki co nie da się powiedzieć złego słowa. Jednak ja z osądami się wstrzymam do
  a) srody kiedy ruszą szkoły
  b) czasu w którym zamkną całkowicie tramwaje

 • 31 sierpnia 2015 o godz. 20:28

  Zaskoczenie to brak przystanku Julianowska dla zastępczej linii, skoro autobus jest za tramwaj to powinien stawać na tych samych przystankach.
  Dziś rano jedynka była bez tłoku, ale wiadomo ze dopiero w środę będzie główny test zastępczej komunikacji.
  Niestety wracając od Wileńskiego autobus stanął w korku przed Rondem Starzynskiego (miał tempo pieszego). Zreszta czas oczekiwania na autobus Z3 był dłuższy niż 4 minuty (zgodnie z rozkładem jazdy) bo te jadące do Wileńskiego tez stały w korku od pl Hallera.

 • 31 sierpnia 2015 o godz. 23:42

  Jak na razie z Państwa komentarzy wynika, że jakoś można się obejść bez tramwaju na Bródno czy tym bardziej na Targówek.

 • 2 września 2015 o godz. 10:19

  połączenie do wileńskiego zajmuje w szczycie ok 20 minut dłużej. biorąc pod uwagę że normalnie było to dla mnie 15 minut, przejazd ten wydłużył się o 133%. czy mogę w tej sytuacji nie płacić za tak cudowne połączenie?

 • 3 września 2015 o godz. 08:30

  Na Wileńskim ciężko jest odnaleźć przystanek, z którego odjeżdżają autobusy zastępcze na Bródno….

 • 3 września 2015 o godz. 07:10

  Przejazd z przystanku Rembielinska do dworca Wilenski ego to jeden wielki koszmar!Linia Z3 w szczycie trwa to 45-50 minut.Pomysl kierowania tej linii na rondo Starzyńskiego do bani. Trzeba było jeszcze dorzucić dworzec gdański:/

 • 3 września 2015 o godz. 11:36

  Chodza plotki, ze maja zmienic nam nazwe Brodna na Korrek…

 • 3 września 2015 o godz. 14:31

  Szkoda, że Z4 nie zatrzymuje się na Borzymowskiej.

 • 4 września 2015 o godz. 17:42

  Jest do d..y. Sorki, ale jeśli jadąc Z-3 do Wileńskiego widzę mijające mnie 4 tramwaje linii 1, ze względu na koszmarny korek na Odrowąża, to muszę jednoznacznie powiedzieć – do chrzanu tarcia! Bródno jest i tak jedną z najbardziej odciętych od reszty miasta dzielnic. Kiedy wszystko działa, do reszty miasta można się przedostać jedynie 3-ma drogami:
  1. Rondo Żaba – korki jak diabli – z wyjątkiem tramwajów!
  2.Trasa Toruńska – w trakcie przebudowy korki nieziemskie, po iej może troszkę mniejsze
  3. Zacisze i Radzymińska – korki koszmarne, bez szans na zmniejszenie
  Bródno to kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, którzy mają wyłącznie te trzy miejsca do dostania się do reszty miasta. Do tego dodajmy Tarchomin i błyskawicznie rozrastającą się Białołękę, które mają jeszcze tylko dodatkowo most Skłodowskiej (choć to raczej tylko Tarchomin). Z takiego ogromnego obszaru powinny być liczne wyjazdy torowe (bo tylko one mało stoją w korkach). Tymczasem z Bródna jest tylko 1 (Rondo Żaba) wyjazd torowy, chyba że się kolejowe tory doliczy, wtedy 2. Bez co najmniej 3 wyjazdów tramwajowych (plus te pociągi) Bródno będzie wiecznie zakorkowane. Pomogłaby 2 linia metra (też tory!), ale to pieśń dalekiej przyszłości, może moje wnuki doczekają… Na dzień dzisiejszy do pracy na Ochotę dojeżdżam najszybciej (ponad 70 minut od wyjścia z domu, w dodatku stoję całą drogę z bolącym kręgosłupem) jedynką (remont ją wyklucza), następnie rowerem (50-60 minut), o autobusach i samochodzie (półtorej godziny jak obszył, zwykle więcej) zapomniałem już kilka lat temu.
  Wiem, że Warszawa jest komunikacyjnym koszmarem. Ale druga co do liczby zaludnienia dzielnica miasta (po Ursynowie), wraz z błyskawicznie rosnącymi Tarchominem i Białołęką – prawdopodobnie niedługo razem prześcigną Ursynów – powinna mieć priorytet komunikacyjny.
  Nie chcę być tylko narzekaczem, więc powiem, że:
  1. przebudowa Trasy Toruńskiej na pewno pomoże – dziękuję, gratuluję Czechom sprawności!
  2. Plany metra do nas są naprawdę OK, choć bardzo odległe, więc mało mnie kręcą… :-( Chciałbym przed emeryturą się z Kondratowicza metrem przejechać… (Tak na marginesie, chciałbym spytać czy Tarchomin będzie miał kiedykolwiek metro? Powinien, może razem z Łomiankami?)
  3. Plany mostu Krasińskiego – bardzo dobre, choć też kapinkę zbyt odległe, szkoda, że ze dwadzieścia lat temu nikt o tym nie pomyślał… Popatrzcie na Wrocław i jego kilkadziesiąt przepraw…
  Tak czy siak – bez poważnej rozbudowy komunikacji tramwajowej (oraz metra!, które choć dużo lepsze to jeszcze bardziej drogie :-( ) łączącej północną prawobrzeżną Warszawę z resztą miasta będzie kaszana i wieczne korki.
  Biedna stolico, projektowana przez komuchów, którzy starannie dbali o to, żeby nikt się aż tak nie dorobił, by ludziska mieli tyle samochodów co teraz…
  castor

 • 10 września 2015 o godz. 14:49

  Bródno jest tak skonstruowane komunikacyjnie, że TYLKO I WYŁĄCZNIE można przedostać się tramwajem.
  Kto tu mieszka, to wie, że Odrowąża i Budowlaną nie jeździ ani jeden autobus. I OK do monentu gdy przytrafi się awaria tramwaju- wtedy nie ma żadnej alternatywy.
  Co do remontu- ZTM – pochwała za częstotliwośc kursowania linii ZASTĘPCZYCH- Jeżdzą naprawdę bardzo często! :-) Niestety, co nam z tego jeśli już na początku Odrowąża stajemy w gigantycznym korku a potem stoimy 40 min na Jagiellońskiej!! :-( Ktoś, kto potrzebuje dostać się do Wileniaka lepiej niech weżmie urlop na czas remontu!!
  Poprosimy o BUS PAS wyłączny na tym odcinku. Inaczej lepiej jeżdzić rowerem.
  Kolejny koszmarek to końcówka trasy linii zastępczej… z Jagiellońskiej autobus skręca w Cyryla i Metodego i zamiast wysadzać ludzi pod cerkwią stoi 15 min na odcinku 50 metrów a poyem na światłach bo przystanek jest dopiero pod pocztą..Bez sensu. Prosze podać dokładną datę powrotu tramwajów na tej trasie. Informacje są rozbieżne. Piszecie że do 20 września a w innym miejscu że do połowy listopada.

 • 17 września 2015 o godz. 13:08

  totalna porażka!!! Linia Z-3 rzeczywiście kursuje często. Ale za to stoi w korku już na skrzyżowaniu z bartniczą. Wszyscy przesiadają się do tramwaju nr1, ponieważ Z-3 zaczyna korkować się od początku Odrowąża do ronada żaby. Do jedynki trudno się dostać. Dzisiaj np. był tak załadowany że ludzi blokowali drzwi i tramwaj stanął!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.