Wkrótce 100 lat Targówka i Bródna w Warszawie

12
Share

W kwietniu 2016 będziemy obchodzić całkiem okrągłą rocznicę. Jak ją świętować? 

 

Tak, to już od stu lat mieszkańcy naszej dzielnicy płacą podatki w Warszawie. 8 kwietnia 1916 roku generał–gubernator Hans von Beseler rozszerzył granice administracyjne miasta ponad trzykrotnie zwiększając powierzchnię miasta.

Tego dnia przyłączono do stolicy m.in. Mokotów, Grochów, Targówek i Bródno. Oczywiście te osiedla istniały już wcześniej, ale od 1916 roku ich mieszkańcy formalnie zostali warszawiakami.

Z naszych okolic do miasta przyłączono dzisiejszy Targówek „Mieszkaniowy”, Targówek Fabryczny („Przemysłowy”) oraz kolejowe Nowe Bródno. Granica przebiegała m.in. wzdłuż dzisiejszej ul. Trockiej, wzdłuż muru Cmentarza Bródnowskiego i dalej mniej więcej wzdłuż obecnej ulicy Rembielińskiej.

Pamiątką po takim podziale administracyjnym jest np. nazwa ulicy Zamiejskiej, która znajduje się tuż poza dawną granicą miasta.

 

Granica Warszawy z 1916 roku zaznaczona jest zieloną linią / mapa UM

Granica Warszawy z 1916 roku zaznaczona jest zieloną linią / mapa UM

Do obchodów włączenia do Warszawy zostało jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz warto się zastanowić, jak je świętować. Dzielnica Praga Południe (do Warszawy w 1916 włączono także Grochów, Gocław i Saską Kępę) zapytała mieszkańców, jak chcieliby uczcić jubileusz. A jak powinno być u nas?

Macie jakieś pomysły? Na Targówku powinien odbyć się festyn, koncert, a może stanąć pomnik? Zapraszamy do zgłaszania propozycji w komentarzach.

 

zdjęcie na górze: fragment starej mapy Warszawy – z zaznaczoną granicą miasta z 1916 roku

12
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx