Nowa pętla 512 coraz bliżej

18
Share

Już widać, jak będzie wyglądała nowa pętla autobusowa w dzielnicy. Wkrótce będzie się na niej zatrzymywał autobus 512.

 

Nowa pętla dla autobusu 512 była wyczekiwana na Zaciszu od końca 2012 roku. Przypomijmy, że prawie 3 lata temu prywatny właściciel działki przy ul. Blokowej, na której działała stara nawrotka, niemal z dnia na dzień wyrzucił ZTM. Miejscy transportowcy awaryjnie skierowali „bezdomny” autobus po jednokierunkowej pętli dookoła Zacisza, aż przez Bródno. I, jak to z prowizorkami bywa, taka sytuacja trwa do dziś.

Budowę pętli przy ulicy Gilarskiej, na skraju pola PGR, Zarząd Transportu Miejskiego nieoficjalnie zapowiedział już na początku 2014 roku – a w zasadzie nie tyle zapowiedział, co na mapkach przedstawiających zmiany w komunikacji po otwarciu II linii metra po prostu namalował start 512 już z ul. Gilarskiej.

Z nowej pętli jednak długo nic nie wychodziło. Wiosną 2015 r. pisaliśmy, że budowa nawrotki kosztuje 700 tys. zł i ZTM zastanawia się, czy da się to zrobić taniej. Najwyraźniej dało się i pod koniec września budowa wreszcie ruszyła.

 

Rozpoczęła się budowa nowej pętli autobusowej przy Gilarskiej.

Posted by Targówek Info on 21 września 2015

 

 

Dziś widać już wyraźnie, jak nawrotka będzie wyglądała.

Przede wszystkim: będzie „jednokierunkowa” – wjechać w nią będą mogły tylko autobusy jadące od strony Zacisza i po zawrotce będą mogły wyjechać też tylko w stronę Zacisza (do ul. Rolanda). Budowana nowa jezdnia jest wąska – raczej są małe szanse, żeby na pętli zatrzymywały się autobusy jeszcze innych linii niż 512.

 

 

Wielkim minusem nowej zawrotki jest to, że… znajduje się daleko od wszystkiego. W bezpośrednim sąsiedztwie ma tylko pole, nieużytki i stadninę koni, najbliższe bloki Bródna położone są w odległości kilkaset metrów, a samo Zacisze – jeszcze dalej. Oczywiście to się zmieni, gdy pole PGR zostanie zabudowane, lecz to jeszcze wciąż kwestia co najmniej paru lat.

ZTM nie ujawnia jeszcze daty otwarcia nowej pętli i zmiany trasy 512, ale patrząc na szybki postep prac możemy być pewni, że będzie to jeszcze w tym roku.

Ciekawostką będzie sama nazwa krańca – prawdopodobnie utrzymana zostanie tradycyjna dla 512-tki nazwa „Zacisze”, choć de facto nowa pętla znajduje się już poza tym osiedlem, na pograniczu Bródna i Targówka.

 

18
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx