Okolice Kondratowicza zmienią się w lokalne centrum

11
Share

Pawilony wzdłuż Kondratowicza zostały wybrane do pilotażowego programu organizacji centrów lokalnych. Może wreszcie zostanie ucywilizowane parkowanie w tym miejscu. 

 

Szczególnie nam miło, bo ogarnięcie tego chaosu spod pawilonów, to nasz pomysł sprzed ponad dwóch lat. Opisaliśmy na Targowek.info jak niepostrzeżenie szeroki chodnik pod pawilonami zamienił się w parking i ulicę dojazdową do niego. Piesi zamiast spacerować, muszą co chwila ustępować samochodom.

Nasz pomysł przed wyborami podchwycili politycy. Ci z PO zorganizowali kilka spotkań, sprawę zaczął pilotować też aktywista Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze. Zgłosił Kondratowicza do pilotażowego miejskiego programu na organizację centrów lokalnych.

Wczoraj ratusz i lokalny oddział SARP podały, które lokalizacje zostały zakwalifikowane. Z naszej dzielnicy do dalszego etapu przeszła właśnie ul. Kondratowicza. Okolice Trockiej i tak będą odmienione przez budowę metra i tutaj ratusz już wcześniej zadeklarował, że wyłoży pieniądze. Na liście rezerwowej jest ul. Siarczana. Choć chyba wybierający nie za bardzo wiedzą gdzie to, bo na mapie zaznaczyli ją na polu PGR, a nie na Targówku Fabrycznym.

Wybrane lokalizacje zaznaczono na zielono. Niebieckie (w tym Trocka) będę realizowane niezależnie). Czerwone to lista do dalszych analiz / materiały prasowe

Wybrane lokalizacje zaznaczono na zielono. Niebieckie (w tym Trocka) będę realizowane niezależnie). Czerwone to lista do dalszych analiz / materiały prasowe

Czym właściwie ma być centrum lokalne? Pewnie wszyscy intuicyjnie to czujemy. Miejscem gdzie chętnie chodzimy na zakupy, rodzinne spacery, spotkać się ze znajomymi, gdzie po prostu skupia się życie dzielnicy. Urbaniści i architekci stosują bardziej naukową definicję.

Według ich kryteriów centrum lokalne ma:

  • zawierać element powszechnie dostępnej przestrzeni publicznej
  • być wielofunkcyjne (z możliwością wymienności funkcji w zależności od pory roku czy dnia)
  • znajdować się w niewielkiej odległości od miejsc zamieszkania (10-15 minut spaceru)
  • służyć wymianie handlowej, intelektualnej, społecznej
  • mieć program/ofertę dla różnych grup wiekowych i społecznych
  • łączyć ludzi, budować lokalną wspólnotę
  • mieć przyjemną, ładną formę urbanistyczną
  • mieć swój niepowtarzalny charakter budujący lokalną tożsamość

Jak Waszym zdaniem powinna zmienić się ulica Kondratowicza i pawilony wzdłuż niej, żeby spełniać te kryteria? Zapraszamy do dyskusji.

 

 

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx