Atmosfera wokół tematu uchodźców nieco przycichła – więc może to jest moment na spokojną rozmowę? Dom Kultury Zacisze zaprasza na debatę o cudzoziemcach, Domoteka na wystawę zdjęć… byłego premiera.
Temat ten na Targówku wzbudza szczególne emocje, bo działa u nas jedyny w Warszawie ośrodek dla uchodźców. Wiele osób dowiedziało się o nim dopiero niedawno, ale uchodźcy mieszkają u nas od wielu lat i do tej pory nie było z nimi problemów.
O tym ośrodku, położonym przy ulicy Księżnej Anny na Targówku Fabrycznym (obecnie przeznaczonym tylko dla kobiet z dziećmi) pisaliśmy już trzy lata temu.
Piątkowe spotkanie pt. „Uchodźcy – pytania, obawy, nadzieje” w DK Zacisze odbędzie się w cyklu „Debaty na ważne tematy”. Dyskusję otworzy Wojciech Dziedziak (podróżnik i wykładowca akademicki).
Dom Kultury Zacisze w zaproszeniu zapewnia, że w debacie dopuszczane są wszelkie poglądy, ale powinno się unikać polityczno-partyjnej argumentacji i z rozmawiać z szacunkiem dla odmiennych przekonań.
Wydawcy zaprezentują publikacje związane z tematem spotkania. Na zakończenie odbędzie się koncert dedykowany Uchodźcom – Julian Latos (tenor). W repertuarze m.in.pieśni J.S. Bacha, R. Wagnera, Ch. Gounoda.
Debata odbędzie się w piątek (9 października) o godz. 11 – 13. Ul. Blokowa 1.
*****
O tą samą tematykę zahacza wystawa zdjęć „Następne pokolenie / Next Generation”, na którą zaprasza Domoteka w Parku Handlowym Targówek.
Autorem zdjęć migrantów z odległych zakątków świata jest Grzegorz Kołodko – dawniej wicepremier i minister finansów, a dziś podróżnik. Unikatowe fotografie jego autorstwa powstały podczas podróży do różnych krajów Afryki, Ameryki Południowej oraz Bliskiego Wschodu
Wystawę można oglądać we wnętrzach Domoteki przy ul. Malborskiej 51 (obok IKEA) przez cały październik w godzinach otwarcia centrum (pn.- sb.: 10.00-21.00, nd.: 10.00-19.00).
„ale uchodźcy mieszkają u nas od wielu lat i do tej pory nie było z nimi problemów.” Oj, dość dyskusyjne. Nie wiem czy to byli uchodźcy, nie byli to w każdym razie nasi rodacy, ale zdarzało się, że policja wypytywała na osiedlu (Zacisze, okolice kanałku) na przykład z czego oni się utrzymują, jak się zachowują w nocy… Były liczne na nich skargi – zakłócali spokój mieszkańcom, być może jakieś drobne kradzieże. Inna kultura, inny temperament, inne poczucie estetyki i pojmowanie zasad współżycia społecznego. Kiedyś, jakieś 20 lat temu, funkcjonowało spore dzikie koczowisko przyjezdnych (niekoniecznie uchodźców) nad Wisłą (przy moście Toruńskim… Czytaj więcej »
Niby nikt nie narzeka i problemów brak, ale proszę tylko spojrzeć na miejsce w rankingu szkoly na Mieszka, gdzie uczęszczają młodzi uchodźcy…
Pojedyncze rodziny uchodźców, czy obcokrajowców mieszkające pomiędzy , rdzennymi mieszkańcami,szybciej się asymilują niż duże , grupy .Nie należy tworzyć gett, ani „dzielnic narodowościowych”, bo one nie pozwolą uchodźcom wejść w nowe środowisko, poznać i zaakceptować inną kulturę. Na początku rzeczywiście trzeba ich sprawdzić, zapoznać ze zwyczajami kraju i ludności wśród której przebywają, nauczyć podstaw języka.Temu służą większe ośrodki.Co ważne dobrze przyjąć, ale nie rozpieszczać. Pomóc w znalezieniu pracy,domu, ale równocześnie być bezkompromisowym w sytuacji gdy dochodzi do łamania prawa, czy naruszania spokoju innych mieszkańców. Prawo, pozwalające na wydalenie z kraju np. w przypadku wielokrotnego lub poważnego naruszania obowiązujących przepisów, byłoby… Czytaj więcej »
@abc – Mylisz uchodźców z Romami, którzy mieszkają w Polsce od setek lat. Gratulacje :)
@heheszki – A która w rankingu była szkoła na Mieszka przed założeniem ośrodka? Dołowała dokładnie tak samo jak teraz. Więc to raczej wina białej, katolickiej większości mieszkańców, a nie tych kilkorga uciekinierów z piekła.
w Warszawie juz jest masa uchdozcow. z lubulskiego, podlaskiego, swietokrzyskiego itd.
Rozumiem, że zdjęcie tytułowe przedstawia uchodźców na barce płynącej Kanałem Bródnowskim, która podąża do portu przy Skwerze z Kotwicą. Grodzisko było wielkim portem przeładunkowym.
Pamiętam, jako małe bobo widziałem Titanica wchodzącego do portu przez śluzę przy Malborskiej. To były piękne czasy. Potem oczywiście wszystko zniszczyli wyklęci obecnie komuniści, ale tradycja na Bródnie została – ludzie morza mają to do siebie, że często odbijają (od innych).
PS
Proponuję, żeby w repertuarze następnego koncertu dla uchodźców były szanty. Efekt będzie zbliżony, a mo(rz)że więcej publiczności przyjdzie.
„Debata odbędzie się w piątek (9 października) o godz. 11 – 13. Ul. Blokowa ”
Noż, ku…a dla kogo ta debata? Bezrobotnych, emerytów i matek na wychowawczym? Temat ciekawy, ale w tych godzinach to sorry ale ja pracuję!
ja jestem uchodzca.
tylko nie uchodzca w polsce, a polakiem na zachodzie.
kiedys uchodzcow inaczej traktowano….a teraz wulkan wybuchl i krew zalewa swiat.