Tak dla Mostu Krasińskiego – Targówek walczy o ważną przeprawę

4
Share

Ważą się losy Mostu Krasińskiego. Czy kilka tysięcy mieszkańców Żoliborza zablokuje trasę ważną dla stu tysięcy warszawiaków?

 

Most Krasińskiego na planie Warszawy z 1935 roku

Most Krasińskiego na planie Warszawy z 1935 r.

Most Krasińskiego – pomiędzy placem Wilsona na Żoliborzu i ulicą Budowlaną na Bródnie – planował już legendarny prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Przeprawę można zobaczyć już na warszawskich mapach z 1935 roku. Na mapie z 1938 roku na przyszłym moście Krasińskiego jest już zaplanowana linia tramwajowa.

Prezydent Starzyński chciał przed wojną, żeby Warszawa była wielka. Ale gdy wreszcie przyszedł czas na realizację jednego z elementów jego wizji, to dziś część mieszkańców Żoliborza nie myśli o Warszawie, tylko o koniuszku własnego nosa.

Przeciwko budowie mostu mnożą się naciągane argumenty, petycje, agresywne strony internetowe, artykuły i komentarze. W środę żoliborscy radni po histerycznej sesji jednogłośnie przegłosowali uchwałę, w której żądają całkowitego zaprzestania budowy mostu. Zauważcie: im nie chodzi o propozycje zmian w projekcie, kompromisu, sugestii poprawek – co miałoby sens, bo projekt mostu sprzed 10 lat nie jest doskonały i możnaby go ulepszyć (co wciąż jest możliwe). Ale na Żoliborzu po prostu stanęli okoniem pod hasłem „nie, bo nie”.

Na szczęście Targówek jednoczy się także. Kilka dni temu z inicjatywy radnych dzielnicy ruszyła strona „Tak dla Mostu Krasińskiego” (kliknij tutaj), działa też internetowa petycja (kliknij tutaj), a od przyszłego tygodnia w różnych punktach dzielnicy będzie rozkręcana akcja zbierania podpisów mieszkańców Warszawy popierających budowę Trasy Krasińskiego.

Będziemy na targowek.info regularnie pisać na ten temat. Już wkrótce przeczytacie u nas, które argumenty protestujących są naciągane, a które kompletnie nie mają sensu. Napiszemy dlaczego most jest potrzebny i ważny dla całego miasta – nie tylko dla mieszkańców Targówka, ale też i mieszkańców Żoliborza. Oraz dlaczego Targówek, nie po latach, ale po dekadach podrzędnego traktowania, wreszcie zasłużył by być pełnoprawną dzielnicą Warszawy.

 

grafika na górze strony: wizualizacja mostu Krasińskiego sprzed kilku lat /mat.prasowe

 

PRZECZYTAJ INNE NASZE ARTYKUŁY O MOŚCIE KRASIŃSKIEGO

 

4
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx