Wielkimi kroka zbliża się setna rocznica przyłączenia naszej dzielnicy do Warszawy. Z tej okazji jeden z najbardziej znanych artystów z Bródna zaprojektował specjalny plakat.
8 kwietnia 1916 roku generał–gubernator Hans von Beseler rozszerzył granice administracyjne Warszawy, ponad trzykrotnie zwiększając powierzchnię miasta. Z naszych okolic do stolicy przyłączono dzisiejszy Targówek “Mieszkaniowy”, Targówek Fabryczny (“Przemysłowy”) oraz kolejowe Nowe Bródno.
Z tej okazji znany artysta, grafik i projektant Paweł Sky zaprojektował autorski plakat pt. „BRD 100”:
Oficjalna premiera plakatu nastapi już jutro, w sobotę 5 grudnia podczas Targów Plakatów w klubie 1500m2 przy ul. Emili Plater (szczegóły wydarzenia – kliknij tutaj).
Bliżej naszej dzielnicy plakat będzie do obejrzenia (i kupienia) za tydzień, 12 grudnia, podczas Targów Prezentów Artystycznych w Dzikiej Stronie Wisły na Placu Hallera (szczegóły wydarzenia – kliknij tutaj).
A już dziś elektroniczną wersję plakatu można pobrać – za darmo – ze strony Pawła Sky www.pawelsky.pl. Wersja cyfrowa jest nawet w pewnym sensie lepsza, bo choć tutaj plakat nie jest wydrukowany na papierze, to za to jest wzbogacony o „drugą stronę” na której opisano historię Bródna, którą napisał Bartosz Wieczorek.
Targowek.info jest patronem medialnym wydania plakatu.
***
To nie wszystko. Plakat Pawła Sky’a ma szansę zostać umieszczony w artystycznem albumie o Bródnie „BRD 100”. To wspólny projekt Sky’a i Bartosza Wieczorka, będący swoistą kontynuacją albumu „Bródno. Generacja PRL”.
Tym razem w „BRD 100”, planowanym także z okazji stulecia dzielnicy w Warszawie, autorzy chcą umieścić równo 100 zdjęć Bródna, przesłanych przez jego mieszkańców. Akcja zbierania pieniędzy na jego wydanie ruszyła właśnie na platformie polakpotrafi.pl (chcesz go wesprzeć – kliknij tutaj).
To jest ten plakat?! To chyba jakiś żart!
Kiepskim żartem to jest Twój koment. Jak masz lepszy projekt to się nim pochwal… Czekam… A jak nie masz co pokazać, to patrz, podziwiaj i nic nie mów!
Bartas ma rację. Plakat wygląda jak PRL-owski talon na klocki albo meble. Wstydziłbym się coś takiego w domu powiesić.
Panie lub Pani anty-hejter, krytyka jest jak najbardziej na miejscu, krytycy filmowi czy teatralni reżyserami być nie muszą, nie muszą też umieć nakręcić czegoś lepszego. Więc to właśnie Twój komentarz jest jakimś kiepskim żartem.
Talon na balon.
Ależ skojarzenie z prlowskim talonem na klocki jest jak najbardziej trafne. Bo Bródno wciążcw najwiekszym stopniu tworzą klocki/bloki wybudowane w kulminacyjnych latach Polski Ludowej. A domek ze spadzistym dachem akcentuje nieliczne zachowane historyczne elementy.
Ile będzie kosztować ten plakat? Chętnie kupię :)
Szkoda, że plakat, jak i album będą dotyczyć tylko Bródna, a nie całego Targówka… One też będą miały 100 lat! Byłoby więcej i ciekawiej.