„Bezdomna” artystka z Parku Bródnowskiego nominowana do Paszportu „Polityki”

7
Share

Performance Honoraty Martin w Parku Rzeźby był jednym z najgorętszych tematów ostatniego lata. I właśnie za to artystka została nominowana do jednej z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce.

 

Wczoraj wieczorem tygodnik „Polityka” ogłosił nominacje do Paszportów „Polityki”. To już 23. edycja tego cenionego konkursu, wyróżniającego – według opisu samego czasopisma – utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie

Zdarzało się już nieraz, że laureaci „Polityki” mieli spore związki z naszą dzielnicą (np. zeszłoroczny laureat w kategorii Literatura – Zygmunt Miłoszewski). I w tym roku jest podobnie.

W kategorii Sztuki wizualne do Paszportów „Polityki” 2015 została nominowana artystka Honorata Martin. Choć pochodzi z Gdańska, znacie ją i na pewno pamiętacie. Jej letnia akcja z początku lata, gdy na kilka tygodni koczowała w namiocie w Parku Bródnowskim, wzbudziła spore kontrowersje w całej Warszawie (które, zdaje się, zapoczątkował nasz artykuł na targowek.info :).

Współorganizowany przez Urząd Dzielnicy Targówek performance pt. “Zadomowienie”, który był głównym elementem projektu “Park Rzeźby na Bródnie: Rozdział VII”, wzbudził skrajne emocje – głównie z powodu współfinansowania z publicznych pieniędzy, co wielu osobom nie przypadło do gustu, ale też niektórym się spodobało.

 

Honorata Martin w Parku Bródnowskim / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Honorata Martin w Parku Bródnowskim / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

 

Teraz za tę akcję Honorata Martin ma szansę dostać jedną z najważniejszych nagród w Polsce. Oto fragmenty uzasadnienia jej nominacji do Paszportów „Polityki”:

Honorat Martin. Urodzona w 1984 roku w Gdańsku. Tam też ukończyła studia na Wydziale Malarstwa ASP. Artystka multimedialna: uprawia malarstwo, rysunek, rzeźbę, performance, tworzy filmy animowane i obiekty, fotografuje. W 2015 r. przygotowała ważną multimedialną wystawę „Bóg Małpa” w BWA Wrocław. Ale najgłośniejszy okazał się performance „Zadomowienie”, w ramach którego zamieszkała na jakiś czas w namiocie w Parku Rzeźb na warszawskim Bródnie. Rozmawiała z ludźmi, rysowała, organizowała zajęcia artystyczne. Krytycy nazwali to działanie „rzeźbą społeczną”, której tworzywem są stosunki międzyludzkie.  Jakub Banasiak napisał w uzasadnieniu nominacji, że „w krótkim czasie zapracowała na miano artystycznej rewelacji roku, a może i ostatnich kilku lat. (…) Jej działania udowodniły, że w sztuce ciągle najważniejsze są nonkonformizm, szczerość i indywidualny (co nie znaczy egoistyczny) punkt widzenia”. Iwo Zmyślony o jej sztuce pisał z kolei: „Trafia prosto w serce, bez potrzeby tłumaczenia i teoretyzowania”.

Laureatów Paszportów „Polityki”, wybranych przez Kapitułę, poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 stycznia 2016 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

To jak…? Trzymamy kciuki za wygraną Honoraty Martin?

 

zdjęcie na górze: Honorata Martin – POLITYKA/Leszek Zych

7
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx