Cmentarz Żydowski nową atrakcją Targówka?

4
Share

Wydawało się, że tam nigdy nic się nie zmieni. A jednak Cmentarz Żydowski ma nowe ogrodzenie, wyremontowaną bramę i właśnie zaczęła się budowa pawilonu dla turystów. 

 

Stary kirkut przy św. Wincentego od dawna był bardzo zaniedbany. Porośnięty lasem, z macewami zepchniętymi na wielką stertę i z koczującymi tu bezdomnymi, nie przypominał zadbanego Cmentarza Żydowskiego przy Okopowej.

Wszystko zmieniło się, gdy administracją kirkutu zajęła się Żydowska Gmina Wyznaniowa (wcześniej robiła to Fundacja Nissenbaumów).  W zeszłym roku rozpoczął się remont ogrodzenia, który właśnie dobiegł końca.

Kilka dni temu odnowiono bogato zdobioną bramę główną od ul. św. Wincentego (zdjęcie na górze strony). To dzieło Dariusza Kowalskiego, Teresy Pastuszki i Leszka Waszkiewicza. Płaskorzeźba po lewej stronie to scena przekazywania pamięci pokoleniowej, natomiast druga płaskorzeźba przedstawia Żydów modlących się przed egzekucją.

Z kolei wczoraj zaczęło się wylewanie fundamentów pod pawilon z centrum informacyjnym dla turystów oraz wystawą o historii praskich Żydów i kirkutu.

 

fot. Żydowska Gmina Wyznaniowa / Facebook

Pawilon będzie przylegał do ogrodzenia od strony św. Wincentego / fot. Żydowska Gmina Wyznaniowa / Facebook

 

Nie wiemy jak dokładnie będzie wyglądał pawilon, ale przypominamy że podczas konkursu Futuwawa architektki z Gliwic zaproponowały takie rozwiązanie dla cmentarza na Targówku.

 

Pawilon Informacyjno Wystawienniczy zaproponowany na Futuwawa przez grupę 3XeM

Pawilon Informacyjno Wystawienniczy zaproponowany na Futuwawa przez grupę 3XeM

 

Pawilon razem z remontem ogrodzenia będzie kosztował 3 mln zł. Zapłaci Gmina Żydowska. W kolejnych latach macewy leżące na stosach mają zostać zinwentaryzowane i zdigitalizowane. Potem wrócą ma pryzmy jako świadectwo historii.

Więcej o kirkucie i dlaczego macewy leżą na stosach przeczytacie w tym artykule

 

4
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx