Sieć darmowego Wi-Fi gotowa. Ma zacząć działać w tym roku | | targowek.info

Sieć darmowego Wi-Fi gotowa. Ma zacząć działać w tym roku

Zamontowano już nadajniki sygnału w siedmiu miejscach na Targówku Mieszkaniowym. Dziś mają się odbyć odbiory techniczne.

 

fot. targowek.info
Antena Wi-Fi przy ul. Samarytanka

Na sieć bezprzewodowego, darmowego internetu mieszkańcy Targówka zagłosowali w edycji budżetu partycypacyjnego na 2015 rok. Dlatego punkty dostępu (hot-spot) powstaną tylko na tym osiedlu. Bezpłatny internet będzie dostępny w takich miejscach:

 • Zespół rekreacyjny przy ul. Samarytanka 1
 • Zespół rekreacyjny pomiędzy ul. Trocką i Askenazego
 • Plac zabaw przy ul. Zamiejskiej sąsiadujący z Gimnazjum nr 141
 • Boisko Orlik przy ul. Remiszewskiej 40 obok SP 114
 • Plac zabaw przy ul. Orłowskiej obok Przedszkola nr 95
 • Plac zabaw przy ul. Węgrowskiej obok OPS „Chatka Puchatka”
 • Park Wiecha (tu będą trzy nadajniki: na teatrze Rampa – od frontu, od strony płn-wsch i na słupie monitoringu miejskiego blisko głównej fontanny)

Od kilkunastu dni widać już anteny, a w środę ratusz poinformował, że sieć jest już całkowicie zamontowana. W piątek ma się odbyć odbiór techniczny. Jeśli wszystko zadziała, będzie można uruchomić Wi-Fi dla mieszkańców. Według zasad budżetu partycypacyjnego powinno się to stać jeszcze w tym roku.

 

fot. targowek.info
Antena Wi-Fi na „Chatce Puchatka” przy ul. Węgrowskiej

 

Internet ma działać w ramach miejskiego Systemu Sieci Bezprzewodowej, można się więc domyślać, że będą podobne zasady dostępu. Miejskie punkty mają zasięg 300-400 metrów. Prędkości transferu to 512 kb/s (download i upload), więc filmów oglądać się na tym nie da, ale pocztę czy Facebooka można sprawdzić. Szybciej być nie może, bo takie są regulacje Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Aby połączyć się z Internetem trzeba wyszukać na smartfonie czy tablecie dostępne sieci bezprzewodowe i wybrać UM-Warszawa. W przeglądarce internetowej wpisujemy adres dowolnej strony www, wtedy system automatycznie kieruje na stronę logowania do miejskiej sieci. Wystarczy podać adres e-mail, zatwierdzić regulamin i można surfować. Najlepiej zaczynając od lektury www.targowek.info ;).

Połączenie trwa do 60 minut, aby zacząć kolejną sesję trzeba ponownie się zalogować.

Te zasady są dość proste i oby takie obowiązywały na Targówku.

 

wszystkie zdjęcia: targowek.info

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

4 komentarzy na temat “Sieć darmowego Wi-Fi gotowa. Ma zacząć działać w tym roku

 • 11 grudnia 2015 o godz. 13:43

  Witam,

  po pierwsze nie „darmowy” a bezplatny, po drugie osobom chcacym dbac o swoja prywatnosc i bezpieczenstwo stanowczo odradzam korzystania z wszelkiej masci sieci typu Hot-Spot. Srednio zaawansowanej osobie zdeterminowanej do uzycia takiej sieci do ataku na uzytkownika nie zajmie wiecej niz kilka minut by przechwycic ruch pomiedzy routerem a np. laptopem ofiary.

  Pozdrawiam,

 • 11 grudnia 2015 o godz. 15:52

  I bardzo dobrze. A sieć jest z definicji publiczna, więc jak wszędzie musimy się liczyć z niebezpieczeństwami.

  Co, lepiej by nie było wcale?

 • 14 grudnia 2015 o godz. 13:54

  @NaJęzykuPolskimSięNieZnasz

  to teraz sa dwie opcje, albo jeszcze nie placisz podatkow z ktorych projekt zostal zrealizowany wiec dla Ciebie faktycznie ten internet jest „darmowy” lub nie masz pojecia skad biora sie pieniadze z ktorych zostal on zfinansowany… a biora sie z placonych przez nas podatkow, nie z kapelusza. Jezeli placisz podatki = zaplaciles za ten internet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.