Zdekomunizują ulicę Bratka?

3
Share

Do tej pory myśleliśmy, że ta zaciszańska uliczka nazwana jest od kwiatka. Okazuje się, że może chodzić o nazwisko sierżanta UB. 

 

Ulica Bratka biegnie od Codziennej do Blokowej na Zaciszu. Blog warszawazacisze.blox.pl donosi, że może nie jest jedną z kolejnych ulic nazwanych na cześć kwiatków, ale może chodzić o Feliksa Bratka.

„Zapewne nazywanie ulic rozpoczęło się  po jakimś czasie po wojnie. Być może urzędnicy nie przywiązywali wagi do prawidłowego adresowania i używali skróconego zapisu 'ul. Bratka’, tak jak „ul. Kopernika” czy „ul. Moniuszki”, chociaż powszechnie wiadomo, że obaj mieli imiona” – czytamy na blogu.

Jego autor przywołuje wspomnienie jednego z mieszkańców ulicy: „Feliks Bratek wychowywał się przed 1939 r. na Zaciszu. Można wręcz podejrzewać, że mieszkał tu z rodzicami. W czasie okupacji już jako młody człowiek miał się związać z konspiracją niepodległościową, być może partyzantką. Zginął w czasie II wojny światowej.”

Autor bloga powołuje się na jednego z mieszkańców, ale drąży sprawę dalej i wynajduje Feliksa Bratka w archiwum IPN. Według tych dokumentów pan Bratek przeżył wojnę. „Od 1945 r. był wywiadowcą w Rembertowie a potem referentem (sierżantem) UB i zmarł już po wojnie. Feliks Bratek z Zacisza (być może ten sam) widnieje w protokołach Gminnej Rady Narodowej Bródno z grudnia 1944 r. W czasie obrad zgłosił wniosek o rezolucję w sprawie przekształcenia PKWN w Rząd Tymczasowy, co 'zyskało uznanie ogółu’.”

Jeden z mieszkańców ulicy złożył nawet wniosek, żeby skorygować nazwę ulicy z „Bratka” na „Feliksa Bratka”. Miejska komisja nazewnictwa zajmowała się problemem już kilka lat temu, ale ostatecznych wniosków nie ma.

My zastanawiamy się, jak sprawa potoczy się w nowej sytuacji politycznej. Rząd PiS zamierza powrócić do porzuconego tematu dekomunizacji ulic. Na Zaciszu do wymiany pójdzie zapewne ulica Mieczysława Fersta (zginął młodo torturowany przez Niemców, ale należał do niepoprawnej dziś politycznie organizacji). Jeśli potwierdzi się, że pan Bratek był pracownikiem Urzędu Bezpieczeństwa PRL, jego ulica zapewne też trafi na czarną listę.

Przeczytaj cały wpis na zaciszańskim blogu

zdjęcie: Google Street View

3
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx