Wyniki badań opinii na temat Mostu Krasińskiego

18
Share

Ratusz przedstawił wyniki telefonicznego badania warszawiaków – aż 80 procent mieszkańców stolicy pozytywnie ocenia pomysł budowy mostu między Targówkiem, Pragą i Żoliborzem!

 

O tym, że władze miasta zamierzają sprawdzić opinię na temat mostu Krasińskiego, informowaliśmy już dwa tygodnie temu. Badania, za pomocą wywiadów telefonicznych, przeprowadzono naprawdę szybko – pomiędzy 14 a 25 stycznia br. ankieterzy zadzwonili na komórki 1100 mieszkańców Warszawy w wieku powyżej 15 lat.

Wczoraj wieczorem urzędnicy przedstawili wyniki tych badań. W skrócie: zdecydowana większość mieszkańców Warszawy popiera ten pomysł!

Wszystkie kłamstwa o Moście Krasińskiego [PROSTUJEMY, WYJAŚNIAMY]

W szczegółach: aż 86 procent mieszkańców stolicy uważa, że Warszawa w najbliższej przyszłości potrzebuje nowego mostu. I aż 80 procent warszawiaków pozytywnie ocenia pomysł budowy konkretnie mostu Krasińskiego – z jezdniami dla samochodów, buspasem, tramwajem, ścieżką rowerową i chodnikiem dla pieszych.

Poparcie dla przeprawy jest miażdżące w całej Warszawie – na Targówku i Rembertowie chce go 94 proc. mieszkańców, na Pradze i Białołęce 86 proc. W całej Warszawie poparcie dla mostu Krasińskiego nie spada poniżej 70 procent… oczywiście za wyjątkiem Żoliborza, na którym za mostem opowiedziało się 43 proc. mieszkańców. Co, biorąc pod uwagę histeryczną kampanię przeciwko tej inwestycji, zorganizowaną przez tamtejszych radnych i aktywistów, też możemy uznać za bardzo dobry rezultat.

Dojazd do centrum z Żoliborza i z Targówka. Porównujemy opcje

Na pierwszy rzut oka niejednoznaczne wyniki dały pytania na temat prawdopodobieństwa korzystania z przyszłej przeprawy. 66 proc. mieszkańców Warszawy stwierdziło, że będzie z niej korzystać przy „przejazdach fakultatywnych” – wycieczki, sport, zakupy itd. Zaś „tylko” 32 proc., że przy „przejazdach obligatoryjnych”, czyli do pracy czy szkoły. Oczywiście antymostowi aktywiści już podbijają ten wynik jako „dowód”, że przeprawa jest niepotrzebna…

Ale dlaczego te ostatnie liczby dziwią jedynie na pierwszy rzut oka? Badania przeprowadzono w całej Warszawie, proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Tylko 7 procent (77 osób) z 1100 ankietowanych było z Targówka, zaś np. z Moktowa było ich niemal dwa razy więcej: 13 procent, czyli 143 osoby. A ilu mieszkańców Moktowa pracuje i uczy się na Targówku czy Białołęce – no, ilu?

Dodajmy jeszcze, że 1/3 badanych mieszka na prawym brzegu Wisły, więc choćby cały Grochów, Wawer i Wesoła pracowały na ul. Kondratowicza, to żaden warszawski most nie jest im po drodze. W tej sytuacji 32 procent mieszkańców Warszawy deklarujących codzienne korzystanie z mostu Krasińskiego w drodze do pracy i szkoły – czyli, przeliczając, nawet 480 tysięcy osób powyżej 15 roku życia – pokazuje, jak bardzo most i trasa Krasińskiego są Warszawie potrzebne!

Co dalej? Między 15 lutego a 13 marca odbędą się bezpośrednie (już nie telefoniczne) konsultacje z mieszkańcami na Żoliborzu, Pradze-Północ i Targówku. Mamy nadzieję, iż znów okaże się, że rozsądnie myśląca część mieszkańców miasta w zdecydowanej większości popiera most Krasińskiego.

 

Wybrane karty prezentujące wyniki badań. Pełny raport można ściągnąć z tego miejsca (plik pdf, 400 kb)

 

 

******

Na marginesie. Targowek.info jest lokalnym portalem mieszkańców Targówka, więc jest oczywiste, że w pełni popieramy budowę mostu Krasińskiego. Ale zerknęliśmy też, jak wyniki tych samych badań opisują dwa największe, z definicji „neutralne”, media ogólnowarszawskie.

TVN Warszawa informuje: „Ratusz: 80 proc. mieszkańców za mostem Krasińskiego (…) Aż 80 proc. ankietowanych opowiada się za budową tej przeprawy. Przeciwnicy inwestycji twierdzą jednak, że pytania były tendencyjne.”

Gazeta Stołeczna pisze: „Mało chętnych do jeżdżenia przeprawą za 700 mln zł (…) Fatalne dla ratusza wyniki badań na temat planowanego mostu Krasińskiego. Aż połowa warszawiaków deklaruje, że nie będzie z niego korzystać.”

Wyczuwacie różnicę w tych dwóch nagłówkach? Bo my tak…

 

18
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx