Dlaczego mieszkańcy Targówka nie kochają swojej dzielnicy?

37
Share

Jak właściwie żyje się na Targówku? Czego tu brakuje, a na co nie możemy narzekać? Pyta o to nasz czytelnik i skłania do refleksji.

 

W ostatnim czasie odstajemy od Was sporo listów podsumowujących plusy i minusy życia na Targówku. Jedni wychwalają dzielnicę, inni nie zostawiają na niej suchej nitki.

Tym razem Andrzej przysłał list, który jest próbą podsumowania wszystkich argumentów. Oczywiście można się z nim zgodzić albo nie, ale na pewno warto się zastanowić, co nam się właściwie na Targówku podoba, a co chcielibyśmy zmienić. Zapraszamy do lektury i do wzięcia udziału w sondzie na końcu wpisu. A także do komentarzy. Na pewno są sprawy, których nie porusza poniższy list.

List Andrzeja:

Tyle się  słyszy od mieszkańców Targówka, że mieszkają w najgorszej Dzielnicy Warszawy. Klasyk kiedyś powiedział, że różnica pomiędzy optymistą a pesymistą jest taka, że optymista wierzy, że żyje w najlepszym ze światów, a pesymista obawia się, że może to być prawdą! Kim są więc mieszkańcy Targówka , KTO MA RACJĘ ; optymiści czy pesymiści? Jak mawiał kolejny klasyk: sprawdzam.

1. Kwestia bezpieczeństwa. Co jak co, ale tutaj nawet największy pesymista nie wmówi optymiście, że jest źle. We wszystkich statystykach wyglądamy dobrze i tłumaczenie największych pesymistów „ że margines z Targówka kradnie i włamuje się do mieszkań poza Targówkiem” jest  co najmniej śmieszne.  Kto więc ma racje? Jednoznacznie optymista!

2. Kwestia  przedszkoli i żłobków. Jest dobrze, żeby nie powiedzieć super. Może sytuację pogarsza trochę desant dzieci z innych Dzielnic i bazowanie przez nich na naszej infrastrukturze, ale niestety nic nie możemy poradzić. Kto ma rację ? Optymista czy pesymista? Tu muszę powiedzieć, że chyba obaj. Wiąże się to z bardzo dużym rozwojem Targówka.  Infrastruktura którą mamy w dużej mierze odziedziczyliśmy po PRL-u a w „nowożytnych” czasach nowych budowli nie przybywa wprost proporcjonalnie do mieszkańców.

3. Szkoły . Tutaj żaden optymista nie przekona największego pesymisty, że żyje w najlepszym ze światów. Pesymista nie powinien mieć problemów z przekonaniem do swoich racji optymisty. Szkoły mają betonowe boiska , nowe nie powstają a dzieci uczą się po piwnicach w szkołach!

Sama przebudowa najlepszego ogólniaka na Targówku nic tu w temacie nie wnosi nowego. Jeden wielki dramat i nic nie zapowiada że się poprawi. Stan boiska w gimnazjum na Trockiej jest najlepszym argumentem jakim może posłużyć się pesymista. Jak doda boisko ogólniaka na Żuromińskiej, to optymista zostaje „zatopiony”.

Od redakcji: tu jednak się wtrącimy. Boiska są przebudowywane na nowoczesne. Szkoły przy Bartniczej, Turmonckiej, Krasiczyńskiej, Radzymińskiej, Samarytanka, Remiszewskiej, Mieszka I  i wiele innych mają już nowe boiska ze sztuczną nawierzchnią. Podane dwa przykłady, to chyba dwa ostatnie betonowe boiska w dzielnicy.

4. Sport i rekreacja. Czy jest źle czy dobrze spiera  się optymista z pesymistą. Trwa przeciąganie liny. Kto ma rację . Chyba obaj. „Polonez-basen i lodowisko” , „Muszelka” boiska w parku Bródnowskim to twarde argumenty Optymisty.

Pesymista też ma swoje. Obiekty Junaka nie zawsze dostępne,  jeden Orlik na Targówku Mieszkaniowym to chyba mało jak na 130 tysięczną dzielnicę. Powinny powstawać nowe obiekty i powinny być powszechne i dostępne.

Bardzo nietrafionym argumentem optymisty jest mówienie że Targówek Mieszkaniowy ma blisko na Namysłowską (pływania , lodowisko) , czy Ośrodek  Prawy Brzeg. Pesymista chce lodowiska na Targówku Mieszkaniowym i nawet optymista przyznaje mu rację.

5. Kina,  teatry i domy kultury. Tutaj trzeba naprawdę Salomona, żeby rozstrzygnął kto ma rację. Żeby nie ta nieszczęsna luka na Targówku Mieszkaniowym. Optymista chyba powinien wygrać. No ale luka jest i to jest argument pesymisty szczególnie w zakresie braku tam aktywnego domu kultury. Optymista ma jednak twarde argumenty, bo DK Świt to marka nie tylko Targówku! Rampa też jest ważnym argumentem.

A Wy co sądzicie? Zapraszamy do głosowania w każdej z wymienionych dziedzin. Sonda dotyczy całej dzielnicy, czyli Targówka, Bródna, Zacisza czy Elsnerowa.

37
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx