Promenada rowerowa przetnie całe Bródno | | targowek.info

Promenada rowerowa przetnie całe Bródno

Od Trasy Toruńskiej do Matki Teresy z Kalkuty przejechać wygodnie rowerem i nie wzdłuż głównych ulic? Powinno się udać już na jesieni. Ma to umożliwić kilka prostych zmian na skrzyżowaniach. 

 

Budowę takie trasy rowerowej zgłosili do budżetu partycypacyjnego mieszkańcy i dostał on aż 1298 głosów. Dlatego Zarząd Dróg Miejskich wziął się za realizację i właśnie ogłosił przetarg.

Na czym ma to polegać? Trasa ma prowadzić z północy osiedla (od ścieżki przy Trasie Toruńskiej) na południe, ale nie przy żadnej z głównych ulic.  Jej „kręgosłupem” ma być główna alejka w Parku Bródnowskim.

„Alejka wiodąca północ-południe przez osiedle i Park Bródnowski jest cicha i spokojna. Posiada ona wszelkie predyspozycje, aby stać się popularnym szlakiem przebiegając zdala od ruchliwych ulic, wiodąc po szerokich asfaltowych alejach w parku, a poza nim alejkami, które na sporej części posiadają nawierzchnie asfaltową.”

– napisał pomysłodawca projektu. I od razu wyjaśnił:

„Niestety, na przeszkodzie jej wykorzystaniu stanowią braki infrastrukturalne, szczególnie brak przejazdów rowerowych i powiązania z istniejącymi drogami rowerowymi.”

Mapy do projektu nie załączono, ale mniej więcej trasa ma prowadzić tędy:

fot. Google
fot. Google

Całą trasę powinno dać się przejechać bez zsiadania z roweru na przejściach przez ulice. Aby było to możliwe, należy wprowadzić takie ułatwienia (podajemy za specyfikacją przetargu):

 1. Korektę oznakowania pionowego na ul. Krasnobrodzkiej, umożliwiające dojazd rowerom do Trasy Toruńskiej oraz budowę azylu przy przejściu dla pieszych przez Krasnobrodzką w rejonie ul. Osiedlowej.
 2. Wyznaczenie ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Rohatyńskiej od Turmonckiej do Łojewskiej.
 3. Wyznaczenie przejazdów rowerowych przez ul. Łojewską i ul. Suwalską na wysokości ul. Rohatyńskiej.
 4. Dobudowa odgałęzienia drogi rowerowej do rampy w parku przy ul. Kondratowicza (20m). Ze względu na nachylenie terenu i rosnące drzewa, konieczna może być częściowa przebudowa istniejącej rampy lub alejki.
 5. Wyznaczenie przejazdu rowerowego na przejściu dla pieszych przez ulicę Wyszogrodzką, ustawienie progów wyspowych, dobudowa krótkiego łącznika drogi rowerowej na ulicy Wyszogrodzkiej.
 6. Budowa drogi rowerowej oraz chodnika od przystanku Bolesławicka do parkingu w ciągu alejki NS.
 7. Budowę azyli na przejściach dla pieszych na skrzyżowaniu Łabiszyńska/Suwalska oraz przez ul. Wyszogrodzką między budynkami Wyszogrodzka 1 i Wyszogrodzka 2

Na te usprawnienia projekt budżetu zakładał 164 tysiące zł. Całość ma być gotowa od koniec tego roku.

Na zdjęciu główna alejka w Parku Bródnowskim, na której wydzielony będzie ciąg dla rowerów / fot. ZDM

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Promenada rowerowa przetnie całe Bródno

 • 19 lutego 2016 o godz. 07:30

  pomysł fajny, tak naprawdę takiej drogi brakowało.

  ale ze zdaniem „alejka jest cicha i spokojna” zupełnie się nie zgadzam. to główna arteria parku; uczęszczana tłumnie przez spacerowiczów w różnym wieku i matki z dziećmi. miejmy nadzieję że zostanie uwzględnione również ich bezpieczeństwo.

 • 19 lutego 2016 o godz. 08:04

  kto glosowal za czyms takim?!

  no, na przyklad ja.

 • 19 lutego 2016 o godz. 10:36

  Sam jeżdzę na rowerze i mam wątpliwości. Większość tej trasy prowadzi przez ruchliwe chodniki ( choc czasami okresowo np. podczas dobrej pogody, ktora zacheca do spacerow, ale i do jazdy rowerem). Będą problemy, bo niestety rowerzysci nie zawsze szanują zasady bezpieczeństwa, a projekt nie przewiduje budowy oddxielonego pasa ruchu ( bo i miejsca tam nie ma).

 • 19 lutego 2016 o godz. 10:59

  Nie lepiej dopieścić (i przedłużyć) te istniejące wzdłuż Rembielińskiej i Chodeckiej? Po kiego czorta pchać się z rowerami do parku?

 • 19 lutego 2016 o godz. 13:33

  Wraz z realizacją tej trasy powinna powstać stacja rowerowa Veturilo w okolicach jej końca. Gdzieś w okolicach stadionu/pływalni lub Topaza przy Łojewskiej(druga lokalizacja chyba sensowniejsza dla okolicznych mieszkańców)

 • 19 lutego 2016 o godz. 13:37

  Żądajmy tras rowerowych z miasta do okolicznych lasów i terenów zielonych, nad Wisłę, do Ząbek, Strugi, Zielonki.

 • 19 lutego 2016 o godz. 13:42

  ahahahahahhhaha znowu kolejny skwerek :D padałem

 • 19 lutego 2016 o godz. 15:11

  potrzebna jest trasa rowerowa do kanału Żerańskiego ,Ta trasa dubluje już istniejące ,które w niektórych miejscach są w złym stanie .Park powinien pozostać dla spacerowiczów .To bardzo zły pomysł .

 • 20 lutego 2016 o godz. 07:09

  Po co w ogóle ta trasa? Przecież już jest trasa wzdłuż Odrowąża.

 • 20 lutego 2016 o godz. 09:38

  Zgadzam się w pełni z poprzednimi komentarzami.To bardzo zły pomysł.Sama jeżdżę rowerem i wiem jak trudno w pogodny dzień przejechać przez park.Setki spacerowiczów,na w/w głównej alei mnóstwo małuchów na rowerkach, psy, babcie….To w końcu dla nich jest park.Nie można uprzywilejowywać młodzieńców pędzących na rowerach na oślep! Jak już napisano, w zeszłym roku dokończono drogę rowerową od Toruńskiej do Matki Teresy wzdłuż Wysockiego.Może można jeszcze wstrzymać realizację tego nieprzemyślane go pomysłu.

 • 20 lutego 2016 o godz. 10:21

  pomysłodawca nie wziął pod uwagę jeszcze jednej kwestii, pawilon pelcowizny przy Kondratowicza ma zostać wyburzony a w jego miejscu powstanie blok – z tego co widzę namapce trasa przecina to miejsce…

 • 21 lutego 2016 o godz. 20:43

  co tu dużo mówić. znakomity pomysł! podziękowania dla autora projektu

 • 22 lutego 2016 o godz. 02:11

  BRAWO!

 • 26 lutego 2016 o godz. 15:48

  a co z pieszymi w Parku????????????????
  to znowu jest terrozryzm pedalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.