Targówek jest podzielony. Tyle, że bez powodu

30
Share

Najgorętszy temat dyskusji w ostatnich tygodniach – w życiu i w internecie – na Targówku? Oczywiście uchodźcy/imigranci z Syrii i innych krajów arabskich, którzy mają zostać umieszczeni w naszej dzielnicy.

Zaczęło się kilkanaście dni temu od informacji podanej przez radio Zet, jakoby w ośrodku dla cudzoziemców na Targówku Fabrycznym miało zostać ulokowanych aż 1400 przybyszów (za chwilę do tej „informacji“ jeszcze wrócimy). Zaś najnowszym przyczynkiem do gorącej wymiany zdań jest wulgarny napis, który ktoś namazał na bloku przy ul. Kołowej. Każdy wie, o co w tym napisie chodzi, my jednak pozwolimy sobie zacytywać go w wersji nieco złagodzonej: „Cały Targówek pie**oli uchodźców”.

Cały? Nie, nie cały. Zanim pojawił się bohomaz na Kołowej, nieporównywalnie ładniejszy, promujący tolerancję mural został namalowany na rurach przy ul. Rozwadowskiego. A zanim pojawiła się niechęć do uchodźców, od sześciu lat ośrodek dla cudzoziemców na Targówku daje schronienie innym „obcym”: kobietom i dzieciom z muzułmańskiej Czeczenii.

 

Dwa obrazki z tego samego Targówka. Który jest prawdziwy?(fot. Facebook)

Posted by Targówek Info on 3 luty 2016

 

Jak więc jest z tym Targówkiem?

Prawda jest oczywiście taka, że Targówek – tak jak cała Warszawa i cała Polska – jest w swoich poglądach podzielony. Tak jak nie wszyscy w naszej dzielnicy głosują na jedną partię, nie piją jednego rodzaju piwa czy nie kibicują jednemu klubowi, tak też nie cała dzielnica kocha albo nienawidzi ludzi innej wiary, karnacji czy poglądów.

Zaryzykujemy wręcz stwierdzenie, że na 120-tysięcznym Targówku poglądy rozkładają mniej więcej równo po połowie. Nieco generalizując możemy powiedzeć, że im mieszkamy w mniejszych i nowszych domach, tym bardziej szanujemy innych. Zaś w im wyższych i starszych blokach, tym bardziej obcych się boimy i nie chcemy.

Podsumowując: zwolenników jednych i drugich poglądów u nas nie brakuje. Więc zarówno hasła, że „cały Targówek pie**oli uchodźców”, jak i „cały Targówek wita uchodźców”, niezależnie jak często będą się powtarzać na murach i w internecie, są od podstaw całkowicie fałszywe. I to jest punkt, z którym chyba nikt nie będzie dyskutował.

A co, w pewnym sensie, najśmieszniejsze – wszystkie te dyskusje o uchodźcach na Targówku są w ogóle pozbawione podstaw! Z całą pewnością nie będziemy mieli na Targówku 1400 uchodźców/imigrantów – ani nawet połowy, ani nawet ćwierci tej liczby.

Wspomniana wiadomość Radia Zet o 1400 uchodźcach, od której w styczniu zaczęła się obecna burza, była całkowitym nieporozumieniem. Radiowy dziennikarz na weekendowym dyżurze usłyszał coś o pięciu ośrodkach w Polsce, które zgłosiły się do przetargu na przyjęcie cudzoziemców – więc podzielił 7-7,5 tysiąca uchodźców (tyle w ciągu dwóch lat ma dotrzeć do Polski z Syrii i okolic) na 5 i wyszło mu 1400–1500 osób na miejscówkę. Tyle, że chodziło nie konkretnie o Syryjczyków, ale o przybyszów z wszelkich możliwych kierunków (np. Czeczenii lub Ukrainy). A w kontekście Targówka chodziło zaledwie o sto kilkadziesiąt osób – czyli tyle samo, ile jest u nas obecnie. Ale o tym wolnomyślący dziennikarz Radia Zet już nie pomyślał…

Pisaliśmy już na targowek.info, że ośrodek dla cudzoziemców przy ul. Księżnej Anny na Targówku Fabrycznym, przewidziany jest na 130 osób. Nawet jeśliby go teoretycznie rozbudować albo “dopchać” uchodźców ponad obowiązujące normy, to liczba łóżek mogłaby wzrosnąć dwukrotnie, może trzykrotnie – ale nie więcej.

Lecz nikt tego nie planuje robić! W tej chwili w ogóle nie na planów umieszczenia uchodźców z Syrii i okolic na Targówku. Przy Księżnej Anny zdecydowaną większość wciąż stanowią kobiety i dzieci z Czeczenii – i w dającej się przewidzieć przyszłości tak pozostanie.

Tak więc zagorzałe dyskusje w domach, w internecie oraz na murach Targówka tak naprawdę toczą się o nic. Tematu nie ma teraz – i jest wielce prawdopodobne, że nie będzie go w przyszłości. Jest bardzo możliwe, że rząd PiS wycofa się ze zgody na przyjęcie przez Polskę 7,5 tys. uchodźców. A politycy Unii Europejskiej dojrzewają do decyzji o masowym odsyłaniu uchodźców/imigrantów do krajów, z których przybyli.

zdjęcie na górze: targowek.info, Facebook (montaż)

30
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx