1300 rowerów więcej i 100 nowych stacji, w tym (być może) aż kilkanaście na Targówku – warszawski ratusz ogłosił wczoraj plany rozszerzenia sieci Veturilo.
Sezon na Veturilo zaczyna się w przyszłym tygodniu, a stołeczny ratusz już planuje, jak powiększyć system za rok. Rozpisany będzie nowy przetarg na operatora, który będzie obsługiwał rowery do 2021 roku.
W 2017 roku sieć stacji ma się poważnie rozrosnąć. Przybędzie 300 punktów. Nowe wypożyczalnie pojawią się przede wszystkim w centralnym obszarze miasta (Śródmieściu, Pradze i na bliskiej Woli), ale też na Targówku.
Warszawę podzielono na trzy obszary. Przyjęto, że w Śródmieściu stacja ma być średnio co 200 metrów, w drugim obszarze co 500 metrów, a w kolejnym co kilometr. Targówek Mieszkaniowy i sporą część Bródna zaliczono do obszaru drugiego. Ze względu na mniejszą gęstość zaludnienia, rzadziej stacje będą rozmieszczone na Targówku Fabrycznym i Zaciszu.
Gdzie zatem powstaną stacje? Urzędnicy pokazali trzy warianty rozwoju systemu. Na razie najbardziej prawdopodobne są nowe stacje w wariancie pierwszym (podajemy według kolejności ich powstawania):
——–wariant I ——–
- przy skrzyżowaniu Rembielińska – Bartnicza – pod Renovą
- przy pętli na Trockiej
——– wariant I + II ——–
- Tykocińska – Ossowskiego – przy kościele
- Krasnobrodzka – przy pętli Bródno – Podgrodzie
- przy skrzyżowaniu Kondratowicza – Chodecka
- Kondratowicza przy Lasku Bródnowskim (przy skrzyżowaniu z ul. Przy Grodzisku)
- przy skrzyżowaniu Wysockiego – Bartnicza
——– wariant I + II + III ——–
- przy skrzyżowaniu Radzymińska – Młodzieńcza
- Klukowska – Zamkowa (Osiedle Wilno)
- Geodezyjna – Kartograficzna (Decathlon Targówek)
- Trocka – Radzymińska
- Toruńska – Łabiszyńska
Decyzji, który wariant będzie realizowany, jeszcze nie ma. Może to zależeć od deklaracji władz dzielnic, czy będą chciały uczestniczyć w finansowaniu rowerów.
Rowery elektryczne i nowa aplikacja
Poza rozbudową, planowane są też nowe funkcje systemu. Nowinką będą rowery elektryczne, ale dostępne tylko w Śródmieściu, nie na Targówku. Rozwijana będzie również sieć rowerków dziecięcych – Veturilko. Planowane jest 6 specjalnych stacji, na których będzie można wypożyczyć mniejszy rower dla dziecka. Zwiększy się także liczba tandemów – do 40 takich rowerów.
Nowy system będzie wygodniejszy dla użytkowników. Terminale zyskają nowoczesne, kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym. Wprowadzona zostanie możliwość wypożyczania i zwrotu rowerów za pomocą aplikacji mobilnej.
Przypominamy, że to wszystko dopiero za rok. Ale z Veturilo można korzystać już od najbliższego poniedziałku – na starych zasadach i na dotychczasowych stacjach.
zdjęcie: Tomasz Kuran / Wikimedia Commons CC.
jaka stacja jest na zdjęciu?
Fajnie, że będą nowe, ale można było je trochę sensowniej wymyśleć
np. wysockiego-róg budowlanej, czy skrzyżowanie wysockiego i bazyliańskiej, po co na remblieńskiej skoro dwa przystanki tramwajowe jest następna. Stacja przy declatonie to stacja dla białołeki nie dla nas.
Abstrahujac od tego, ze jest to mapa rozmieszczenia stacji rowerowych, widac na niej jak na dloni, czego brakuje dzielnicy takiej jak Brodno. Brakuje polaczenia z centrum, odblokowania na sasiednie rownie dobrze rozwiniete centralne dzielnice. Jednym slowem dookola srodmiescia powinien byc jednolity pomaranczowy krag, ktory dzis jest poprzerywany. Przyszly rozwoj dzielnicy moze byc jedynie kontynuowany w przypadku zredukowania bariery jaka sa tereny kolejowe
Moze jakas stacja przydalaby sie na Zaciszu – idealnie Rolanda przy promenadzie albo okolice planowanej stacji Metra – skrzyzowanie Spojni i Rolanda. Nie widze sensu stawiania stacji bkokowa – Mlodziencza gdzie obok stacja Ratusz.
O czym tu w ogóle mowa. Stacje Veturilo muszą powstać przy Trockiej i Tykocińskiej bo będą tam stacje metra. Dopiero potem myśleć o następnych, żeby ludziom było wygodnie dojechać. Dlaczego to tak wszystko długo trwa, mam się ekscytować stacjami które powstaną za rok, przecież to śmieszne jest.
Stacja Wysockiego/Matki Teresy przewijała się chyba najczęsciej we wczesniejszych dyskisji, gdzie rozlokować nowe rowery. Ale jak widać mieszkańcy swoje, urzędnicy swoje… Na razie nasycenie stacji nie będzie duże, więc należałoby je lokować w dogodnych punktach prześadkowych, a nie gdzieś między blokami, co ograniczy użytkowników do okolicznych mieszkańców. Tramwaj jest najważniejszym połączeniem z miastem dla większosci osiedla a przystanek Wysockiego/Matki Teresy jest klamrą – tu kończy/zaczyna sie Bródno. Tu nie ma dyskusji, linią tramwajową porusza się najwiecej ludzi, autobusy są z natury bardziej rozproszone, bo są niezależne od torów. Można wyobrazić sobie taką sytucję. Dokazd rowerem do stacji i podjechanie 1,… Czytaj więcej »