150 tys zł na kulturę przyznane. Na co wydamy pieniądze?

6
Share

Obchody rocznicy Chrztu Polski, ale też koncerty w Parku Bródnowskim i stulecie Targówka – wiemy jakie imprezy kulturalne w 2016 roku ratusz wesprze finansowo. 

 

Co roku urząd dzielnicy ogłasza konkurs dla organizacji pozarządowych na imprez z zakresu „kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. Fundacje i stowarzyszenia mogą liczyć na dofinansowanie, o ile zgłoszą ciekawe propozycje i spełnią kryteria. Pomysły ocenia komisja konkursowa, a ostateczną decyzję podejmuje zarząd dzielnicy z burmistrzem na czele.

Co więc w tym roku przypadło do gustu włodarzom? Na liście są sprawdzone stowarzyszenia z ostatnich lat, jak Kolejka Marecka, która w poprzednim roku organizowała spacery  z przewodnikiem, a teraz przygotuje coś na stulecie przyłączenia Targówka do Warszawy. Dostanie na to 4600 zł.

Ciut więcej, bo 5000 zł, przypadnie parafia św. Marka Ewangelisty na festyn z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Nie za bardzo wiemy, dlaczego takiej imprezy nie może sponsorować kuria… Ale odnotujmy, że parafia dostanie w tym roku o połowę mniej niż w 2015.

Największa kwota wędruje do  Fundacja Concentus Pro Arte, która tak jak w minionym roku zorganizuje popularne letnie koncerty w Parku Bródnowskim. Będzie na to miała aż 11 tysięcy więcej niż rok temu, więc możemy liczyć na bardziej rozbudowany program.

Na liście nie ma Domku Herbacianego i teatrzyków w Parku Wiecha, które w zeszłym roku zgarnęły największą część puli.

Oczywiście wymienione poniżej wydarzenia, to nie cała oferta kulturalna na ten rok. Zdarzają się imprezy finansowane oddzielnie, z innych budżetów, jak letnia kino pod chmurką czy koczowanie w parku bezdomnej artystki.

Całą listę przedsięwzięć wybranych w konkursie prezentujemy poniżej (w tabeli: nazwa fundacji, cel, kwota).

A jutro napiszemy, jakie imprezy sportowe dofinansuje ratusz.

 

1. Stowarzyszenie na rzecz Warszawy, edukacji, studentów i tolerancji „West” „Niezapomniane przeboje… czyli polską piosenką rozrywkową przez XX w. – cykl koncertów w Domu Kultury „Zacisze” 15 000
2. Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „COTOPAXI” Późne debiuty: Zacisze 17 121
3. Fundacja Partytura Tango – starej melodii czar 5958
4. Kolejka Marecka Stowarzyszenie Obrony Pozostałości Warszawy Sto lat na Targówku 4636
5. Fundacja Artystyczna Concentus Pro Arte Letnie koncerty w Parku Bródnowskim 30 000
6. Teatr Baza Bajkowy Targówek – edycja 2016 12 000
7. Fundacja Miejsce Kreatywne Roztańczony Targówek – jak na przedwojennym dancingu 11 285
8. Fundacja Ave Targówek magiczny 14 000
9. Rzymsko-katolicka parafia św. Marka Ewangelisty Organizacja festynu rodzinnego pod hasłem „1050 lat temu i teraz” 5 000
10. Parafia rzymsko-katolicka Zmartwychwstania Pańskiego Kontynuacja działalności zespołu wokalno-taneczno-aktorskiego 10 000
11. Stowarzyszenie „Akademia Łucznica” Rejwach na Targówku – rodzinne pikniki artystyczne 25 000
Razem 150 000,00

 

na zdjęciu: Bajkowy Teatr w Parku Bródnowskim / fot. Urząd Miasta

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx