Znamy projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Parku Wiecha. Sprawdźcie, gdzie będą wielopoziomowe parkingi i czy coś się zmieni na terenie GKP.
Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Skweru im. Stefana Wiecheckiego „Wiecha” obejmuje sam środek Targówka – teren, którego zewnętrzne granice wyznaczają ulice Handlowa, Myszkowska, Tykocińska i Ossowskiego. Plan miejscowy określa co można, a czego nie będzie można tu zbudować, oraz jaki charakter będzie miała tu przestrzeń.
Co do zasady plan zachowuje główne elementy istniejącej zabudowy oraz ich funkcje – pozostają istniejące bloki, szkoły, przedszkola, parki, boiska i przychodnie.
To, co najciekawsze, to nowe funkcje i obiekty przewidywane przez architektów i urzędników. Po kolei:
Park Wiecha
Plan przewiduje wyznaczenie przestrzeni reprezentacyjnej na przedpolu teatru „Rampa” (czyli czegoś bardziej eleganckiego w miejscu dzisiejszych pomazanych ławek i najczęściej zepsutych fontann) oraz ukształtowanie nowej dominanty architektonicznej na drugim końcu tej osi kompozycyjnej, w rejonie ul. Remiszewskiej. W tym nowym budynku, o wysokiej jakości rozwiązań architektoniczno-przestrzennych, znalazłoby się miejsce na usługi kultury – w szczególności dom kultury.
Tuż przy północnym boku teatru (tam, gdzie dziś jest mały plac zabaw) plan zezwala na budowę amfiteatru w formie wbudowanej w teren – ale bez zadaszenia sceny ani widowni amfiteatru. Więc w deszczowe w dni z przedstawień będą nici.
W północnej części parku, bliżej ulicy Handlowej, autorzy planu przewidują miejsce na rzeźbę, postument lub pomnika powiązany tematycznie z postacią Stefana Wiecheckiego „Wiecha” – jednak bez przesądzania o jego przyszłym kształcie.
GKP Targówek
Ci, którzy obawiali się oddania terenu GKP deweloperom, mogą odetchnąć. Dla terenu zajmowanego przez klub sportowy plan pozostawia aktualne podstawowe przeznaczenie: usługi sportu i rekreacji.
Dodatkowo na części tego terenu dopuszczalne będą usługi kultury, gastronomii, turystyki, hotelarstwa, zdrowia, pomocy społecznej. Plan nie narzuca szczegółowo konkretnej dodatkowej usługi, ale zastrzega, że te dwie ostatnie nie mogą być związane ze stałym lub całodobowym pobytem ludzi – więc restauracja, przychodnia czy hotel są możliwe, ale np. szpital czy ośrodek dla uchodźców już nie.
Garaże wielopoziomowe
Autorzy planu przewidują budowę trzech dużych garaży wielopoziomowych na Targówku: 1) przy skrzyżowaniu Ossowkiego i Kołowej, 2) przy skrzyżowaniu Ossowskiego i Witebskiej oraz 3) na Ossowskiego przy Pratulińskiej, obok przyszłej stacji metra.
Dziś wszędzie tam są zwykłe, prowizoryczne parkingi społeczne. W ich miejscu mają stanąć budowle mające do 15 metrów wysokości (a więc do 4-5 pięter) – z tym, że parkingi byłyby dopiero od 1. piętra, a na parterze przewidywane są lokale użytkowe (biura, administracja, handel itp).
Basen lub hala sportowa
Ich powstanie nie jest przesądzone, jednak autorzy planu przewidują dla działki obok szkoły przy ul. Remiszewskiej (na tyłach boisk, tam, gdzie teraz jest parking) usługi oświaty lub sportu i rekreacji – w szczególności właśnie halę sportową lub basen.
Miałby to być samodzielny budynek, powiązany jednak funkcjonalnie i przestrzennie z istniejącą szkołą.
Ochrona konserwatorska
Dodatkowo plan przewiduje objęcie ochroną konserwatorską najstarszych i najpiękniejszych budynków tego rejonu: teatru Rampa, budynków szkoły przy Remiszewskiej 40 i dawnej szkoły przy Stojanowskiej 12/14, całego parku Wiecha oraz przedwojennej części ulicy Tykocińskiej.
Wcale jednak nie jest pewne, że centrum Targówka (czyli: osiedla Targówek) będzie właśnie tak wyglądało. Plan zagospodarowania jest bardzo szczegółowy, ale to wciąż tylko propozycja.
Na środę 9 marca o godz. 18:00 zaplanowano spotkanie informacyjne dla mieszkańców w Teatrze Rampa (ul. Kołowa 20). Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się w środę 16 marca 2016 r. o godz. 17:00 w Urzędzie Dzielnicy Targówek (ul. Kondratowicza 20). Odbędą się też konsultacje z makietą projektu w pawilonie bezpośrednio na Skwerze im. Stefana Wiecheckiego „Wiecha” – od 30 marca do 6 kwietnia, w godzinach 11:00-17:00. Uwagi do projektu planu będzie również można złożyć m.in. pisemnie w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy.
Zbieranie uwag potrwa do 27 kwietnia 2016 roku – później powstanie finalny projekt planu, a dopiero potem będzie głosowanie nad jego przyjęciem w radzie Warszawy. Być może uda się to zrobić w tym roku, choć rok 2017 wydaje się być bardziej prawdopodobny.
Oficjalne, szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej Urzędu Miasta (tutaj).
Nieoficjalne opinie na temat planu możecie pisać w komentarzach poniżej – do czego zachęcamy.
Fajnie, że planują garaże blisko stacji metra. Takie same powinny być przy Trockiej. I budować już teraz, a nie dopiero jak metro będzie gotowe.
skwerek skwerek skwerek prosimyyy :) tak nam ich mało!! mało brązowych min na skwerkach i butelek po piwie :)
jak nie kolejne bloki to samochody zasłonią widok z okna –
„Autorzy planu przewidują budowę trzech dużych garaży wielopoziomowych na Targówku: 1) przy skrzyżowaniu Ossowkiego i Kołowej, 2) przy skrzyżowaniu Ossowskiego i Witebskiej oraz 3) na Ossowskiego przy Pratulińskiej, obok przyszłej stacji metra.
Dziś wszędzie tam są zwykłe, prowizoryczne parkingi społeczne. W ich miejscu mają stanąć budowle mające do 15 metrów wysokości (a więc do 4-5 pięter) – z tym, że parkingi byłyby dopiero od 1. piętra, a na parterze przewidywane są lokale użytkowe (biura, administracja, handel itp).”
Garaże powinny być też przy Ratuszu.
Lepiej zacząć teraz a nie jak bedzie metro…
Czyli cały ciąg Remiszewskiej będzie zabudowany skoro przeznaczenie jest do zabudowy wielorodzinnej do 30 metrów.
Zrobi się gęsto.
Wrzućcie link ze strony urzędu Targówka do mapy z legendą do konsultacji społecznych
http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/2DA00884-EEFF-4155-BB0B-649E1877C8A9/1130247/WIECH_PLAN_rys_wyl.pdf
To znaczy że placyk przy teatrze zniknie?Parking przy Ossowskiego i Wittebskiej nie jest społeczny,kłamstwo w biały dzień.
Popatrzcie na plany !!! W parku staną cztery wentylatornie – wspaniałe miejsce na spacery z dziećmi !!!
A gdzie miejsce na plac zabaw, miejsce na boisko do koszykówki, itd. Gdzie miejsce na zieleń?
Ludzią postawią pod oknami parkingi samochodowe i Antonik zadowolony!!
Kiedy wreszcie hala dla 114? Tez olewanie tematu przez Burmistrza!!! A dzieci ćwiczyć gdzie nie mają!!
Widać, ze nikogo ta okolica nie obchodzi, jak na taki plan przystają!!
Wstyd i hańba, taka władza powinna być odwołana!!!
W 114 dzieci nie mają gdzie ćwiczyć to zobacz jak wyglada hala w Podstawówce 277 na Bródnie…
Fatalny jest ten plan… nie rozumiem po co ruszać park, jestem pewna że pół drzew wytniecie i zrobicie plac reprezentacyjny. Park jest dla nas ma tam byś spokojnie i zielono… no ludzie!!!
Parkingi piętrowe zaraz przy blokach mieszkalnych to jakiś żart chyba…