Najpierw wiadukt czy most Krasińskiego?

14
Share

Jest nowa petycja w sprawie mostu Krasińskiego. W zasadzie dobra dla Targówka… ale nie do końca.

 

Termin budowy mostu i trasy Krasińskiego cały czas wzbudza kontrowersje. Sam most od Wisłostrady do ul. Jagiellońskiej według Wieloletniej Prognozy Finansowej Warszawy ma powstać w latach 2021–23. Ale, jak pisaliśmy już nieraz, w takiej formie nie usprawni on wyjazdu z Bródna.

Budowa odcinka nad torami – od Jagiellońskiej do ul. Wysockiego – na razie nie jest ujęta w miejskiej prognozie. Ma być do niej wpisana na sesji rady miasta 18 marca. Na kiedy? Na poniedziałkowym spotkaniu w urzędzie dzielnicy, przedstawiciel miejskiego biura inwestycji zapowiedział, że budowa wiaduktu planowana jest na lata 2022–24. Czyli miałby powstać rok po moście.

Natiomiast wczoraj w internecie powstała petycja pod hasłem „Najpierw wiadukt, potem most”. W ciągu mniej niż doby podpisało się pod nią już ponad 100 osób.

Autorem postulatu jest „Ruch Sąsiedzki Targówek Bródno Zacisze” – czyli targówkowska filia aktywistów z ugrupowania „Miasto Jest Nasze”. Aktywiści ci miewają różne kontrowersyjne pomysły na naszą dzielnicę, np. to oni niedawno zaproponowali żeby zwężyć ulicę Kodratowicza do jednego pasa.

Hasło tej petycji, choć teoretycznie słuszne, jest bardzo ryzykowne. Brzmi jak propaganda części mieszkańców Żoliborza. Bo to głównie im zależy, żeby jak najbardziej odłożyć budowę mostu i trzymać mieszkańców Bródna z dala od ich „elitarnej” dzielnicy. A, niestety, spełnienie głównego postulatu petycji – czyli odłożenie budowy mostu  i postawienie w pierwszej kolejności wiaduktu – może w praktyce oznaczać, że most nigdy nie powstanie! Jeśli kolejny raz odsunie się jego budowę, lokalni populiści znowu zaczną domagać się konsultacji, znowu zaczną straszyć zwykłych mieszkańców „autostradą” itd. Więc jeśli most nie powstanie teraz, to prawdopodobnie nigdy.

Zaś jeśli nie będzie mostu, to sam wiadukt, choćby zbudowany błyskawicznie, nic nie da mieszkańcom Bródna. Umożliwi jedynie dojazd do bezludzia wzdłuż ul. Jagiellońskiej i przeniesie korki z ronda Żaba na rondo Starzyńskiego. Przejazd przez Wisłę do centrum Warszawy ciągle będzie męczarnią.

Dlatego najlepsze rozwiązanie jest takie: oba odcinki Trasy Krasińskiego należy budować  jednocześnie. Autorzy petycji dopuszczają także taką opcje – i to jest dobry postulat. Ale czy wystarczający, żeby podpisać tę ryzykowną propozycję w obecnej formie – zadecydujcie sami.

Petycję znajdziecie tutaj. 

 

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx