Dlaczego w centrum Targówka jest tak brudno? | | targowek.info

Dlaczego w centrum Targówka jest tak brudno?

– Dlaczego tutaj jest tak brudno – zapytała pięciolatka naszego czytelnika. Nie wiedział co odpowiedzieć. My też nie wiemy. Może burmistrz zna odpowiedź? 

 

To jedna z tych rzeczy, którą mijamy codziennie, może dlatego się do niej przyzwyczajamy. Nasz czytelnik Dariusz patrzy jednak na okolice ul. św. Wincentego z inne perspektywy. I widzi więcej.

Tuż przy Cmentarzu Żydowskim do Wincentego dochodzi ul. Rogowska. Wzdłuż samej Wincentego  biegnie nawet odnowiony przez ZDM chodnik i słynne, nowe słupki. Ale dalej? Dlaczego ulica nie jest asfaltowa? Dlaczego po deszczu wygląda jak biebrzańskie bagno? Dlaczego kawałek dalej straszą ruiny i strach tu chodzić po nocy?

Przeczytajcie list naszego czytelnika:

Ostatnio dużo mówi się o rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy, w tym również dzielnicy Targówek. Pozwalam sobie załączyć kilka zdjęć z okolic starego Cmentarza Żydowskiego na Targówku, z okolic skrzyżowania ul. Rogowskiej i Św. Wincentego.

Moim zdaniem teren ten wymaga chociaż zgrubnego uporządkowania, coraz więcej wycieczek, w tym autokarowych, przyjeżdża zwiedzać stary Cmentarz Żydowski, często właśnie parkując z tej strony.

Kiedyś mówiło się, że będzie to uporządkowane, po przebudowie ulicy św. Wincentego, póki co po ubiegłorocznym remoncie, przebudowa ta wydaje się być odłożona na dłuższy czas, tym bardziej, że coraz częściej odchodzi się od budowy szerokich arterii komunikacyjnych w miastach.

Jakby nie patrzeć na ten teren jest to wizytówka dzielnicy, tuż na jej brzegach, cała Warszawa jeździ na Cmentarz Bródnowski i tak uporządkowany teren nie świadczy dobrze o gospodarzach dzielnicy.

Parę dni temu, będąc u mnie, 5-letnia dziewczynka po spojrzeniu przez okno zapytała – „Dlaczego tutaj jest tak brudno?” – no i co, zawstydziłem się i nie potrafiłem jej rozsądnie odpowiedzieć.

Dariusz

A co Wy odpowiedzielibyście pięciolatce na takie pytanie?

Na zdjęciu skrzyżowanie Rogowskiej ze św. Wincentego widziane z okna naszego czytelnika

PRZECZYTAJ TEŻ:

18 komentarzy na temat “Dlaczego w centrum Targówka jest tak brudno?

 • 8 kwietnia 2016 o godz. 10:25

  bo rzadi SM brodno i pieniądze

 • 8 kwietnia 2016 o godz. 11:01

  Przestawić słupki, odgrodzić „trwaniki”, wyedukować mandatami kierowców i będzie czyściej.

 • 8 kwietnia 2016 o godz. 12:06

  5latki są mądrzejsze niż niektórzy w Gminie,to najbardziej zaniedbana część Targówka,zapomniana przez władze.Na odcinku od ronada Zaba do….tego nie wie nikt ,po stronie Rogowskiej,Cmentarnej ,Obwodowej jedyną atrakcją dla dzieci jest chyba tylko spacer na cmentarz,żadnego placu zabaw,ani głupiej piaskownicy i huśtawki.Czym różnią sie te dzieci,że nie zasługują nawet na mini plac zabaw,aż żal patrzeć jak siędza na chodnikach-tak-na chodnikach od rana do nocy,bo mama nie pozwala iść dalej

 • 8 kwietnia 2016 o godz. 12:26

  Bo to dawna gmina Brudno.

 • 8 kwietnia 2016 o godz. 10:54

  Ja bym odpowiedział że nie brudno tylko Bródno i nie tu, tylko trochę dalej… ;)

 • 8 kwietnia 2016 o godz. 13:19

  Ale na tym zdjęciu widać, że po lewej odnowiono trawnik. Nawieziona ziemia, wysiana trawka. I co robią kierowcy? Rozjeżdżają. I wy oczekujecie, że będzie schludnie i ładnie? Zacznijcie wymagać od siebie, a potem od innych, a nie na odwrót!

 • 8 kwietnia 2016 o godz. 13:29

  Dlaczego jest brudno? Bo słoiki najechały swoimi VW Golf II i jeżdżą gdzie się da. Chodzą w butach uwalonych łajnem i tak jest.

 • 8 kwietnia 2016 o godz. 14:12

  -Bo burmistrz tedy nie jeździ !!

 • 8 kwietnia 2016 o godz. 18:43

  Czy przypadkiem jakis czas temu nie robiono tam kontroli archeologicznej i okazalo sie, ze znaleziono szczatki (ktorych nie mozna przeniesc, z tego co pamietam)? Co ma ktokolwiek w takiej sytuacji zrobic? Jest bloto i bedzie.

 • 8 kwietnia 2016 o godz. 22:33

  Kto wie, o co mi chodzi to potwierdzi. Jak przejadę Wisłę i podrepczę po np. żoliborskich chodnikach czuję się jak w innym świecie – ludzie inaczej ubrani, uśmiechnięci, rodzinni, jak zupełnie z innej bajki.
  Tu na Targówku już tak jest : – Pan pozwoly że z naszymy chłopakamy ten tego ten, generalnie…
  Podsumowanie: Nie potrzebuję rad typu; – Jak Ci się nie podoba to się przeprowadź na Żoliborz.
  Targówek w większości skonsumował robociarską, prostą społeczność naszej Warszawy, przez co standardy m. in. zachowań międzyludzkich stoją tu na niższym poziomie niż np. na Żoliborzu czy Mokotowie.
  Pytania: Czy chcemy to zmienić? Czy nie żal nam tego folkloru?

 • 9 kwietnia 2016 o godz. 12:19

  typowy heniek. przyjechał ze wsi i bedzie opowiadał jak jest na ŻLB a jak na TGK. Śmieszny jesteś parobku

 • 10 kwietnia 2016 o godz. 11:30

  To wszystko przez te przeklęte słoiki rozjeżdżające NASZE ulice w NASZYM mieście, by potem zapłacić podatek w swoim zadupiu dolnym i się jeszcze rzucać że jest brudno. WON DO SIEBIE,NIE JESTEŚCIE TU MILE WIDZIANI!

 • 10 kwietnia 2016 o godz. 13:23

  Heniek ma rację nie w 100 a w 200% targówek to socjal a jak social to patologia. Warto dodać że ten socjal to nie słoiki z *** tylko miejscowe ***.

 • 10 kwietnia 2016 o godz. 19:07

  Heniek brawo nic dodać nic ująć. Prawda w oczy kole miejscową patolgię. Ruszajcie pod mops miejscowa szlachto!

 • 11 kwietnia 2016 o godz. 05:52

  „Jaki pan taki kram”, tyle stare przysłowie. Targówek to jeden wielki bałagan, śmietnik i gorzej nawet niż „Pożar w burdelu”. Tu przetrwały dawne betonowe spółdzielnie mieszkaniowe i one generują betonowych radnych i burmistrzów. Ten sposób sprawowania władzy sprawdza się w spółdzielniach, gdzie wszyscy mają wszystko gdzieś. Nie sprawdza się w całej dzielnicy. Burmistrz Bródna nie interesuje się całą dzielnicą. Burmistrzem się bywa. W spółdzielni mieszkaniowej można sobie wymościć wygodne miejsce do emerytury. Potem jeszcze ustawić tam dzieci. Co innego taki naczelnik wydziału w gminie, ten to na emeryturę nie ma zamiaru się wybrać. Gmina się buduje, deweloperzy się tłoczą. O emeryturze nie ma mowy.

 • 11 kwietnia 2016 o godz. 08:13

  Do Heniek spode mostu: Bródno przed wojną to była enklawa inteligencji warszawskiej. Jedyna w Warszawie a tworzyli ją kolejarze. w 1945 roku prawa strona liczyła 165 ryś mieszkańców a lewa. 20 tyś. Dlaczego Żoliborz i Mokotów to tak niebezpieczne Dzielnice a Targówek jest tak bezpieczny? Właśnie dlatego że tu są warszawiacy a tam powojenne słoje których ojcowie robili pańszczyznę. Dramat cały że te słoje powojenne miały nienawiść do warszawiaków i ich gnębili. Przedkładając wyższość Żoliborza nad Targówkiem przedkładasz wyższość słoja którego ojciec robił pańszczyznę nad rodowitymi warszawiakami.

 • 12 kwietnia 2016 o godz. 10:54

  A te co donoszo na pijocych browara pode klatko schodowo to słoiki i trza ich zniszczyć bo nie so za naszo Legio ! Bo My na Targówku to inteligencja miasta Warszawy, choć w dresach chodzim i plujem co zaś, to warszawiacy co nie miara. A te co się s tym nie zgadzajo to nie so za Legio. To Żydy som i słoiki. Jedna stolyca jeden klub …

 • 12 kwietnia 2016 o godz. 18:31

  Bród jest wszędzie,nie posprzątane kupy petów jeszcze z zimy,na przykład na Smoleńskiej ale z tyłu za blokami,kupy śmieci,patyków,stare materace.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.