Od czwartku świętujemy stulecie Targówka w Warszawie

2
Share

Nie mamy pewności czy Targówek i Bródno bardziej skorzystały na włączeniu do Warszawy, czy straciły – ale stało się. I to równo sto lat temu. Od czwartku do niedzieli huczne obchody okrągłej rocznicy.

 

Oficjalnie za datę wielkiego powiększenia Warszawy uznaje się 8 kwietnia 1916 roku, ale jak już pisaliśmy na targowek.info, tak naprawdę stało się to 1 kwietnia 1916 roku – tyle, że dopiero tydzień później oficjalne rozporządzenie podpisał generał-gubernator Hans von Beseler.

W Warszawie świętujemy jednak głównie w ten weekend. A na Targówku nawet już w czwartek.

Nasz lokalny ratusz zwołał na dziś specjalną sesję rady dzielnicy. Pokaże na nim logo obchodów stulecia Targówka w Warszawie. Zdawało nam się, że logo służy do promocji wydarzenia – ale nie. W tym przypadku było tajne i mieszkańcy poznają je oficjalnie dopiero na dzień przed rocznicą. Chyba, że czytają targowek.info – bo my pokazaliśmy je wam nieoficjalnie już dwa tygodnie temu.

 

Czwartek 7.04: sesja i koncert w urzędzie

materiały promocyjne

Nawet jeśli znacie już logo, to i tak sesja zapowiada się ciekawie, bo radni oddają głos specjalistom.

Najpierw wysłuchamy wykładu historycznego varsavianisty Jana Bergera „Dzielnica Targówek już od wieku jest częścią stolicy”.

Później Bartosz Wieczorek pokaże „Spacer 3D przedwojenną ulicą Białołęcką na Nowym Bródnie” – czyli wirtualną podróż w przeszłość. Czytelnicy targowek.info znają ją już od dawna. Robi wrażenie.

Na koniec sesji dzielnicowa Orkiestra im. Józefa Elsnera da okolicznościowy koncert.

Sesja rozpoczyna się o godz. 18:00, koncert o godz. 19:30. Urząd dzielnicy, ul. Kondratowicza 20

 

Piątek 8.04: drugi koncert i wystawa

100-lat Targówka (i Bródna!) w Warszawie obchodzi też Dom Kultury Świt.

W piątek po południu odbędzie się tam koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego  – a po nim nastąpi wernisaż wystawy „100 lat Nowego Bródna w Warszawie”, na której zostaną zaprezentowane zdjęcia związane z Bródnem od czasów przedwojennych do okresu PRL.

Koncert godz. 16:00, wernisaż godz. 17:30 – Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11. Więcej informacji tutaj.

 

Sobota 9.04: bieganie

O godz. 9 w sobotę w Parku Bródnowskim rozpocznie się okolicznościowy Parkrun – bieg na 5 km, dwa okrążenia wokół parku. Parkrun odbywa się co tydzień – to impreza dla miłośników biegania – ale tym razem przygotowano go z wielką pompą.

Uczestnicy dostaną okolicznościowe medale. A Stowarzyszenie Targówek w spódnicy wspólnie z ZOZ Targówek zapraszają do akcji „Dożyj 100 jak Targówek”. O co chodzi? 100 osób, które jako pierwsze przekroczą linię mety, otrzyma zaproszenia na pakiet bezpłatnych badań w SZPZLO Warszawa – Targówek. Zaś każdy uczestnik dostanie wodę oraz naklejkę na koszulkę z tym samym hasłem propagującym zdrowy i aktywny tryb życia.

Parkrun w sobotę, godz. 9:00. Zapisy: warszawa-brodnobiuro@parkrun.com w tytule wiadomości: BRD 100 oraz podanie imienia i nazwiska a także numer Indywidualnego Kodu Uczestnika, który można pobrać po rejestracji na tej stronie. Tu szczegóły wydarzenia. 

 

Sobota 9.04: wyprawa

Biegacze jeszcze nie zdąża odebrać medali, a spod Domku Herbacianego wyruszy kolejna okolicznościowa atrakcja. „Ekstremalne” zwiedzanie dzielnicy przygotowane przez „Ruch Sąsiedzki – Targówek, Bródno, Zacisze” pod hasłem „Wyprawa do granic Targówka”. Przewodnicy poprowadzą chętnych do najdalszych i najmniej znanych zakątków naszej dzielnicy. Więcej o wyprawie pisaliśmy już oczywiście na targowek.info.

Trasa ok. 23 km, start godz. 9:30 spod Domku Herbacianego w Parku Bródnowskim. Strona na FB.

 

Niedziele 10 i 17.04.: zwiedzanie

Jeśli komuś mało atrakcji, to uznani varsavianiści na niedzielę przygotowali kolejne spacery połączone z solidną dawką wiedzy o historii dzielnicy.

Zwiedzanie nr 1: Piotr Wierzbicki zaprasza w najbliższą niedzielę 10 kwietnia na spacer „Śladami dawnego Nowego Bródna”. 

Zbiórka o godz. 11:00 na rogu ulic Odrowąża i Pożarowej. Zwiedzanie potrwa około 120 minut. Opłata za udział w spacerze „co łaska”, czyli wedle uznania. 

Zwiedzanie nr 2: Z okazji stulecia powiększenia Warszawy spacer organizuje też biuro przewodników Skarby Warszawy. Jednak w ten weekend proponują jakieś nudne, peryferyjne dzielnice. Na Targówek zapraszają dopiero w niedzielę za tydzień – 17 kwietnia – na zwiedzanie Cmentarza Żydowskiego. Szczegóły tutaj.

 

Cały czas: plakat

Jeszcze jeden rocznicowy akcent z okazji 100-lat Targówka i Bródna w Warszawie: okolicznościowy plakat „BRD 100” autorstwa Pawła Sky.

Duże wydrukowane plakaty można było wygrać w konkursie na targowek.info – wprawdzie ten konkurs już się skończył, ale wciąż możecie pobrać plik pdf z plakatem. Za darmo. TUTAJ.

 

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx