Ogień w Lasku Bródnowskim. Apel o rozwagę [LIST]

9
Share

W wiosenne weekendy coraz więcej osób bawi się w Lasku Bródnowskim. Wszystko jest OK – dopóki nie powodują zagrożenia i pożarów.

 

Nasz czytelnik (prosi o anonimowość) w poprzedni weekend był świadkiem pożaru, jaki wybuchł w Lesie Bródnowskim. W liście do targowek.info opisuje, jak do tego doszło – i apeluje do rozsądku osób korzystających z uroku naszego lokalnego lasku.

Nie pozostaje nam nic innego, jak przytoczyć jego list – i poprzeć apel!

 

Pierwsze ciepłe weekendy w tym roku sprzyjają wypoczynkowi w Lasku Bródnowskim, któremu coraz częściej towarzyszą grille i ogniska.

Pół biedy, kiedy organizowane są one w miejscach wyizolowanych (polana) a uczestnicy imprez dbają o dogaszenie pozostałości oraz uporządkowanie po sobie terenu. Zdarzają się jednak przypadki całkowitej bezmyślności i ignorancji podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W miniony weekend pewna grupa zorganizowała ognisko bezpośrednio pod wciąż młodymi sosnami, tuż przy drewnianej wiacie w pobliżu wejścia do lasu. Nikt nie zwracał uwagi na wysokość płomieni ani snopy strzelających wokoło iskier.

 

fot. czytelnik targowek.info

Ognisko w Lasku Bródnowskim, tuż obok drzew

 

Tym razem na szczęście bardzo szybko zareagowała Policja. Wbrew pozorom jednak przyspieszone przez mundurowych zakończenie imprezy wcale nie wyeliminowało zagrożenia pożarowego w lesie.

Po kilku godzinach, kiedy na miejscu nie było już nikogo z zainteresowanych, niedogaszone pozostałości ogniska doprowadziły do zapłonu się ściółki leśnej, która dzięki czujności spacerowiczów, ugaszona została już profesjonalnie przez straż pożarną.

W tym kontekście warto zaapelować do wszystkich o rozwagę jeśli chodzi o korzystanie z ognia w lesie oraz reagowanie na wszelkie zauważone zagrożenia (niekontrolowane ogniska czy pozostawione bez nadzoru tlące się pozostałości).

Chyba lepiej prewencyjnie poinformować straż pożarną o możliwości wybuchu pożaru niż potem przez najbliższe kilkadziesiąt lat przechadzać się wśród osmalonych kikutów drzew. Warto też może „zaprosić” Straż Miejską/Policję do częstszego odwiedzania Lasku Bródnowskiego w weekendy, w tym również po zmroku.

Pamiętajmy, że w Polsce 95–99% pożarów lasów wybucha z winy człowieka!

 

fot. czytelnik targowek.info

Strażacy gaszą pożar po ognisku w Lasku Bródnowskim

 

zdjęcia: czytelnik targowek.info

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx