Wszystkie 5 projektów dla ulicy Kondratowicza [WIZUALIZACJE & OPISY]

52
Share

Węższa ulica, dogęszczone bloki, dużo placów i… zburzenie Ratusza! Tak za kilka lat MOŻE wyglądać centrum Bródna. I co wy na to?

 

Warsztaty architektoniczno-urbanistyczne dotyczące zagospodarowania ul. Kondratowicza ciągnęły się kilka miesięcy miesięcy. I wczoraj wreszcie poznaliśmy ich wyniki.

Po co to całe zamieszanie? Na początku lat 20. (to nieźle brzmi, prawda?) XXI wieku, w związku z rozbudową II linii metra, Kondratowicza zostanie gruntownie przebudowana i według założeń ratusza stanie się wizytówką i centrum Bródna.

W wyniku warsztatów pięć zespołów projektowych przedstawiło swoje pomysły za zagospodarowanie tej ulicy i jej otoczenia. Zasadniczo wszystkie proponują to samo: węższe jezdnie, więcej bloków, ścieżki rowerowe oraz duże place.

Różnią się jednak w szczegółach. Oto zaproponowane przez architektów rozwiązania – wizualizacje i opisy:

 

Utopia Bródno

UTOPIA_kondratowicza

„Utopia Bródno” jest propozycją poprawy jakości osiedla w oparciu o modernistyczne założenia, ale z uwzględnieniem współczesnej wiedzy urbanistycznej.

Najważniejszym elementem projektu jest stworzenie rozległego centrum usługowo-handlowego wzdłuż ulic Rembielińskiej i Kondratowicza. Wybudowanie obiektów usługowych, handlowych i biurowych istotnie zwiększy liczbę miejsc pracy. Pozwoli to na skrócenie odległości pokonywanej przez mieszkańców pomiędzy mieszkaniem a pracą, a także zwiększy atrakcyjność dzielnicy dla nowych mieszkańców.

Dotychczas istniejące podwórka, zdaniem autorów projektu, wymagają rewaloryzacji. Dotyczy to również zabudowy mieszkaniowej. Sugerowane przekształcenia obejmują przebudowę stref wejściowych do budynków, dodawanie lub powiększanie balkonów, instalowanie wind oraz uzupełnianie budynków o dodatkowe kondygnacje.

 

Powiązanie rozwiązaniem

powiazanie_kondratowicza

Głównym celem zmian wg autorów projektu „Powiązanie rozwiązaniem” powinno być stworzenie atrakcyjnej i ogólnodostępnej przestrzeni publicznej zaprojektowanej w ludzkiej skali. Będzie to możliwe dzięki zwężeniu jezdni, uspokojeniu ruchu i wyznaczeniu trzech placów, przylegających do ulicy: przed Urzędem Dzielnicy, pawilonami usługowymi, między ulicami Łabiszyńska i Chodecką, oraz przed kościołem. Uzupełnieniem działań będzie nowa zabudowa, tworząca pierzeje ulicy. Place powinny zyskać atrakcyjną ofertę kulturalną i handlową, aby stać się miejscem spędzania czasu.

Uzupełnieniem wizji zmian są propozycje rozwiązania najważniejszych bolączek dotykających mieszkańców. Rozwiązaniem deficytu miejsc parkingowych będzie wyznaczenie dodatkowych stanowisk na ulicach przyległych. Wychodząc naprzeciw obawom dotyczącym większej liczby aut po otwarciu metra, autorzy tej koncepsji postulują zlokalizowanie parkingów P+R w pobliżu stacji PKP Warszawa Toruńska i skomunikowanie za pomocą tramwaju bądż przedłużenia metra.

 

Następna Stacja Miasto

Nastepna Stacja_kondratowicza

Twórcy koncepcji „Następna Stacja Miasto” proponują zagęszczenie tkanki miejskiej w promieniu 400 metrów od stacji metra. Projekt przewiduje trzy centra o różnej specyfice, połączone ciągiem ulicy. Na zachodnim krańcu, przy skrzyżowaniu z ulicą Rembielińską, autorzy widzą centrum lokalne: niższą, pawilonową zabudowę, odświeżony bazarek, usługi. Na wschodzie, przy skrzyżowaniu z ulicą św. Wincentego, gdzie już dziś znajduje się Ratusz – chcą utrzymać i podkreślić reprezentacyjny charakter tej okolicy przez utworzenie tam małego centrum biznesowego: kilka mniejszych i jeden większy wieżowiec, miejsca pracy, usługi. Dwa centra połączyłby rozrywkowy pasaż wzdłuż Parku Bródnowskiego: odświeżone pawilony na północ od Kondratowicza, na południe ­ ciąg obiektów kulturalnych, sportowych i gastronomicznych.

Ulica Kondratowicza – dziś generująca wypadki i korkująca się – zostanie wg tej koncepcji zwężona i zakrzywiona w środku swojego biegu, co uspokoi ruch kołowy. Dodanie jednej ulicy poprzecznej i połączenie sieci ulic ślepych usprawni ruch wewnątrz osiedli, co dodatkowo odciąży Kondratowicza. Najbardziej palący problem ­ – parkowanie – ma być ­ rozwiązany przez położenie nacisku na parkowanie równoległe wzdłuż ulic wewnętrznych, dodanie parkingów podziemnych pod nowymi inwestycjami, parkingów pół­podziemnych, zakopanych pod miejskimi skwerami i wolnostojących, niskich parkingów silosowych.

 

Międzymetrze

Miedzymetrze_kondratowicza

Kluczową kwestią dla koncepcji „Międzymetrze” jest forma ul. Kondratowicza. Zdecydowano się na zmniejszenie jej przekroju (zmiana klasy drogi) jak i przełamanie jej przebiegu na wysokości ul. Chodeckiej. Zabieg ten uwalnia tereny inwestycyjne po północnej stronie ulicy na odcinku od ul. Rembielińskiej do ul. Chodeckiej oraz tereny po jej południowej stronie od ul. Chodeckiej do ul. Św. Wincentego. Dzięki temu rozwiązaniu powstanie również naturalny ciąg spacerowy łączący Park, Kanał i Las Bródnowski.

W projekcie przewidziano wprowadzenie szeregu nowych obiektów, które uzupełniają modernistyczną strukturę osiedli. Zaproponowano nowe budynki mieszkaniowe z garażami podziemnymi i usługami w parterach, ale też budynki biurowe (na miejscu dzisiejszego pasa parkingowego przed szpitalem). Wyprowadzono pojazdy z wnętrz osiedlowych kwartałów aby stworzyć dla nich miejsca w budynkach garażowo-usługowych.

Bazarek w sąsiedztwie kościoła zmieniłby się w otwartą halę targową z parkingiem podziemnym. Zaś przy nowoprojektowanym placu przy ul. Chodeckiej powstałby nowy budynek Ratusza Targówka! Autorzy tej koncepsji uważają, że obecny ratusz „zbyt ekstensywnie wykorzystuje teren”, więc na jego miejscu proponują wysoki budynek mieszkaniowy oraz parking typu Park&Ride, zapewniający parkowanie dla osób przesiadających się z samochodów do metra.

 

Nowy Świat

nowy swiat_kondratowicza

Podstawą rozważań autorów koncepcji „Nowy Świat” o tym terenie było wykreowanie sieci przestrzeni publicznych o różnej skali, znaczeniu, funkcji i wysokich walorach. Chcą to osiągnąć poprzez:

* Planowane zwężenie linii rozgraniczających i jezdni ul. Kondratowicza, które ma zniechęcić do traktowania jej jako ciągu tranzytowego. Pozwoliłoby to ich zdaniem m.in. na ukształtowanie wnętrz urbanistycznych nasyconych programem usługowym i poszerzenie terenów inwestycyjnych.

* Ukształtowanie sieci wnętrz urbanistycznych: reprezentacyjnego placu przed Urzędem Dzielnicy Targówek, placu akcentującego wejście do Parku Bródnowskiego oraz eleganckiej „przestrzeni mentalnej” przed kościołem św. Włodzimierza.

* Rezygnację z planowanych parkingów P&R! Autorzy tej koncepcji rekomendują w zamian przeanalizowanie wydłużenia II linii Metra do stacji Warszawa Toruńska, poprawienie sytuacji parkingowej mieszkańców miałoby nastąpić przez lokalizację zatok postojowych wzdłuż zawężanych ulic dojazdowych i zbiorczych (np. Łojewskiej), wytworzenie niewielkich placów parkingowych w istniejących wnętrzach urbanistycznych, realizację otwartych parkingów dwupoziomowych, a nawet podziemnych parkingów pod istniejącymi ciągami np. ul. Rohatyńską.

 

***

Wyniki prac warsztatowych zostały przekazane Prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz. Mają być rekomendacją dla modernizacji Kondratowicza po wybudowaniu II linii metra na Bródnie, czyli gdzieś w 2024 roku. Natomiast żadne decyzje jeszcze nie zostały podjęte – i zapewne nie będą jeszcze przez kilka lat, więc wszystko tu jeszcze może się zmienić.

Jakie są wasze opinie o tych projektach? Macie faworyta? Coś szczególnie was oburza? Zapraszamy do dyskusji na targowek.info

 

Wizualizacja na górze: ulica Rembielińska przy Kondratowicza wg projektu „Następna stacja Miasto”
Wszystkie wizualizacje / źródło: UM Warszawa

52
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx