Nowy skwer na Zaciszu: z 7-metrową wieżą i fontanną | targowek.info

Jeszcze jeden skwer: teraz z 7-metrową wieżą i fontanną

Wkrótce na kanałkiem Bródnowskim powstanie nowe miejsce do wypoczynku.

 

W ostatnich kilku latach w okolicach kanału Bródnowskiego na Bródnie i Zaciszu władze dzielnicy zbudowały całą siatkę skwerów – z naszym ulubionym im. Grzegorza Ciechowskiego na czele. A niedługo będziemy mieli jeszcze jeden.

Nowy skwer będzie zbudowany na Zaciszu – dokładnie u zbiegu ulic Rajmunda i Lecha, niedaleko Rolanda, obok przepompowni MPWiK. Tuż przy wybudowanej dwa lata temu promenadzie spacerowej i niemal naprzeciwko innego skweru – ekologicznego, tego z ulem.

W projekcie czytamy, że skwer ma być miejscem spotkań, wypoczynku oraz zabaw dla lokalnej społeczności. Skwer został zaprojektowany w konwencji naturalnej (organiczne formy, naturalne materiały, zieleń) z mocnym nawiązaniem do historii miejsca – przez które przepływała niegdyś rzeka Brodnia.

Co dokładnie powstanie?

* Plac zabaw, a na nim m.in.: wieża drewniana o wys. do 7 metrów z krętą zjeżdżalnią ze stali nierdzewnej (projektanci zapewniają, że wejście na wieżę będzie bezpieczne dla dzieci – po schodkach zamkniętych w „klatce schodowej” z elementów drewnianych), „ptasie gniazdo” czyli kosz zawieszony na konstrukcji drewnianej z wejściem po drabince (wejście do kosza – na wysokości ok. 2 m) oraz kilka drewnianych bujaków i rzeźb, w stylu zbliżonym do tych, które już znamy z placu zabaw przy lasku Bródnowskim.

* Fontanna z sześcioma dyszami ukrytymi w nawierzchni. Woda będzie płynąć w obiegu zamkniętym, wysokość trysku wody: 1-1,5 m, dysze będą podświetlane ledowo. Projektanci wyobrażają sobie tę fontannę mniej więcej tak (biorąc poprawkę, że na Zaciszu będzie tylko 6 dysz):

 

mat. UD
zdjęcie: materiały projektowe skweru na Zaciszu/UD

 

* Poidło miejskie z wodą pitną.

* Ławki z oparciem „falującym”, śmietniki, stojaki rowerowe i inne drobiazgi.

 

Fragment projektu skweru przy ul. Lecha. Nr 1 - wieża, nr 2 - "ptasie gniazdo", nr 19 - fontanna / mat
Fragment projektu skweru przy ul. Lecha. Nr 1 – wieża, nr 2 – „ptasie gniazdo”, nr 19 – fontanna / materiały projektowe skweru na Zaciszu/UD

 

Całość stylistycznie ma nawiązywać do historii tych okolic, czyli grodziska z IX-X wieku (które wprawdzie znajdowało się kilka kilometrów dalej) i dawnej rzeki Brodni. Dlatego plac zabaw będzie ogrodzony niską „palisadą”, tu i ówdzie będą rozrzucone głazy czy otoczaki rzeczne, a dosadzone rośliny będą z gatunków rosnących przy wodzie (wysokie trawy ozdobne, wierzby itd).

Projekt już istnieje, w tej chwili trwa przetarg na wykonawcę tego skweru. W Urzędzie Dzielnicy zakładają, że skwer przy ul. Lecha/Rajmunda będzie ukończony już 30.09.2016. Termin, nie da się ukryć, bardzo optymistyczny…

Ile dokładnie będzie kosztowała budowa kolejnego skweru na Zaciszu dowiemy się po zakończeniu przetargu.

Co myślicie o nowym skwerze? Zapraszamy do komentowania poniżej.

 

CZY DZISIAJ JUŻ ZAGŁOSOWAŁEŚ?

Zagłosuj na projekt

PRZECZYTAJ TEŻ:

24 komentarzy na temat “Jeszcze jeden skwer: teraz z 7-metrową wieżą i fontanną

 • 30 maja 2016 o godz. 10:12

  Super tylko żeby nie wycinali żadnych drzew, które tam rosną

 • 30 maja 2016 o godz. 10:17

  A propos ula – to jest tylko budka, bo pszczół tam nie ma…
  A jeśliby miały być, to dla bezpieczeństwa ludzi (i pszczół) ul powinien być znacznie wyżej – najlepiej na altanie, na belkach.

 • 30 maja 2016 o godz. 10:26

  Fantastycznie, że takie place powstają na Zaciszu, szkoda, że jakoś nie kojarzę niczego takiego na Bródnie czy Podgrodziu.

 • 30 maja 2016 o godz. 11:06

  w mojej ocenie kolejny plan zabaw moze jest i dobrym rozwiazaniem, ale za Kanałkiem juz jeden jest. Natomiast zdecydowanie brakuje jakiegoś boiska do gry w piłkę. Do tej pory własnie na tej oślej łączce chłopcy grali – teraz juz nie wiadomo gdzie będą to robić….

 • 30 maja 2016 o godz. 11:16

  Super! Bardzo się cieszę :)

 • 30 maja 2016 o godz. 11:32

  Super. Targówek wychodzi z dołka.

 • 30 maja 2016 o godz. 10:26

  Bardzo cieszy nowa inwestycja, choć byłoby miło gdyby władze dzielnicy zadbały także o zieleń przy zrealizowanych wcześniej projektach wzdłuż Kanału Bródnowskiego. Smutkiem napawa np. niemal ogołocona z roślinnosci fontanna przy skwerze Ciechowskiego.

 • 30 maja 2016 o godz. 12:35

  a trafiłam tam nawet ostatnio przez przypadek.
  faktycznie miejsce budzi podziw. i żal że pod moim blokiem na Bródnie jest cały czas ten sam asfalt od ponad 40 lat, nie ma już nawet ławki ani piaskownicy…

 • 30 maja 2016 o godz. 12:36

  Pani Marto, w bliskim sąsiedztwie jest szkolne boisko.

  Dobry pomysł, tego rodzaju założeń nigdy nie jest zbyt wiele. Problemem jest brak właściwej konserwacji już istniejących rozwiązań. Czyżby nie przewidywano nakładów na sprzątanie ochronę i konserwację? Przykro patrzeć jak dewastowane są ławki i zapaćkane gryzmołami elementy architektury. Co robi Straż Miejska? Odpowiedz jest prosta, jeździ samochodami i niczego nie widzi! Podstawowe zadania SM powinny być realizowane pieszo lub latem na rowerach. Będzie skutecznie i taniej.

  .

 • 30 maja 2016 o godz. 10:47

  Skoro będzie "poidło z wodą pitną" to przydałyby się jeszcze lizawki solne Emotikon ;)

 • 30 maja 2016 o godz. 12:56

  Wszystko fajnie – ale dlaczego tak bardzo inwestuje się tylko w TE strone Zacisza. CZemu po drugiej stronie Radzymińskiej kanałek i ulice nad sa nadal niezauważane? Tam są pieniądzę a tu już nie?

 • 30 maja 2016 o godz. 14:41

  hahaha SPOŁEK DA NOSTRADAMUS :D WIEDZIAŁEM, ZE BEDZIE KOLEJNY SKWER!!! A DLACZEGO? A DLATEGO BO ŁATWIEJ WYBUDOWAĆ NOWY I ZAROBIĆ W KOPERCIE NIŻ ZADBAĆ O ISTNIEJĄCY :)
  TO SAMO ZE SKLEPAMI ROSSMANY, LIDLE ITD.
  ISTNA MAFIA :) SM …

 • 30 maja 2016 o godz. 15:18

  Na Bródnie nie może być takich skwerków, bo na Bródnie każda przestrzeń musi być „wyparkingowana”. Na Zaciszu ludzie trzymają samochody we własnych garażach.

 • 30 maja 2016 o godz. 15:46

  Ale tam rosną drzewa… wolałabym, żeby doposażono istniejący już plac zabaw na Sternhela, bo jest ubogi. A tu dzieciaki czasem graja w badmintona lub nogę. Niestety szkolne boisko jest czynne tylko w określonych godzinach, przez to trudno dostępne.

 • 30 maja 2016 o godz. 18:46

  @kolorowa woda, bo ją oświetla dioda: jasne, w garażach:-)))))) trzymają na ulicach, na chodnikach, leje się olej, gdzieniegdzie rozwalone wraki z zamontowaną kamerą włamywaczy.

 • 30 maja 2016 o godz. 20:54

  Czemu wszystkie inwestycje będą w jednym miejscu. I kanalek i ławeczki i deptak i fontanny co jeszcze tam wsadzić podświetlane płyty chodnikowe i może zadaszyć ten deptak. Chwasty nad kanalkiem siegają do nieba bo tak jest to zaniedbane. Az strach tamtedy chodzic. To już przesada powinno się również inwestować w inne części dzielnicy. Np. na ul. Tarnogorskiej chodnik jest tylko po jednej stronie ulicy a jest tam przedszkole i nie ma gdzie postawić samochodu !

 • 31 maja 2016 o godz. 08:56

  Budują nowe skwerki . Niech mi ktoś odpowie, co z pielęgnacją i utrzymaniem już istniejących?! Zachwaszczone, nie koszone,pomału niszczeją. Inwestycje odfajkowano, pora wydać kasę na nastepną. Czy nie lepiej zamiast na nowe, pieniądze wydać na porządne utrzymanie istniejących terenów. Takie zagęszczenie skwerków to przesada.

 • 31 maja 2016 o godz. 12:40

  Matko Bosko, znów jakiś bezsensowny skwer, gmina powinna te pieniądze dać ludziom palącym w zimę w piecach śmieciami, na zakup dobrego Rosyjskiego węgla, co by tak nie śmierdziało na zaciszu w zimę.

 • 31 maja 2016 o godz. 17:43

  A może by tak wreszcie coś koło DK Zacisze zrobić bo przy głównej drodze przecinającej Zacisze brud, smród i ubóstwo.

 • 5 czerwca 2016 o godz. 21:03

  zapraszam na skwer z kotwicą, brudno, pozarastane chwastami, śmieci się z koszy wysypują, elementy rozkradzione m.in. łańcuch. – włodarze nie są w stanie upilnować i zadać o to co już….

 • 30 czerwca 2016 o godz. 13:32

  Czy ktoś się orientuje kiedy wreszcie powstanie odcinek deptaku od Skweru Ciechowskiego do mostku w kierunku południowym?
  Mam na myśli ten odcinek „zasiedzony” przez właścicieli sąsiadujących działek.

 • 3 lipca 2016 o godz. 19:08

  Pomysł kompletnie niedopasowany do struktury społecznej i wiekowej mieszkańców. Zastanawia fakt, że nie był konsultowany z mieszkańcami sąsiadujących osiedli. Wieża i fontanna ! Po co to komu ?
  Zaspokojenie ambicji świeżo upieczonych projektantów nie powinno być jedynym powodem takich inwestycji. Owszem, pewne zmiany tym obszarze powinny być dokonane – likwidacja jezdni ulicy Lecha na odcinku od Dominiki do deptaka nad kanałkiem oraz wjazdu na teren przepompowni od strony Lecha. Obecnie jezdnia ta jest wykorzystywana jako wieczorne miejsce postojowe dla samochodów wypełnionych obcokrajowcami, budzącymi niepokój mieszkańców. Zamiast tych jezdni powinien być tam trawnik. W planie brak jest również połączenia skweru z pobliskim mostkiem nad kanałkiem. A tak naprawdę, to na pierwszym miejscu powinno być wykonanie wjazdu do Parku Leśnego. Od wielu lat ten kilkumetrowy odcinek nie posiada żadnej nawierzchni, co jest zdumiewające.

 • 13 lipca 2016 o godz. 20:10

  super, nic się tutaj długo nie działo. Zacisze było tylko sypialną, a teraz swietne zmiany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.