Możemy przemalować te rury! Zagłosuj na „Odpicuj rurę” w programie Lechstarter!

14
Share

Brzydkie szare rury ciepłownicze wiją się przez pół Targówka – ale dzięki głosom mieszkańców mogą stać się ozdobą dzielnicy. Projekt przemalowania tych rur ma szansę wygrać 100 tys. zł w programie Lechstarter. Ale do tego potrzebne są wasze głosy!

 

Program Lechstarter to sponsorowana przez Kompanię Piwowarską S.A akcja społeczna, mająca na celu zainspirowanie mieszkańców polskich miast do wprowadzenia pozytywnych zmian w otaczającej nas przestrzeni.

W programie przygotowano łącznie aż milion złotych, którymi zostaną obdzielone wybrane przez samych mieszkańców projekty, wpływające pozytywnie na funkcjonowanie polskich miast. Do zdobycia jest 5 grantów o wartości 100 tysięcy złotych oraz 20 mikrograntów o wartości 25 tysięcy złotych.

Łącznie z całej Polski zostało zgłoszonych około 170 projektów z pomysłami na zmianę polskich miast – na pierwszym etapie jury zakwalifikowało do etapu głosowania 87 pomysłów.

Tylko jeden z zakwalifikowanych projektów dotyczy ściśle Targówka: to projekt „Odpicuj rurę”, zakładający pomalowanie szarych, obdrapanych, pomazanych sprejami rur ciepłowniczych, wijących się na długości około 8 km przez całą naszą dzielnicę.

Szpetne rury powstały w latach 80. XX wieku. Nie zostały zakopane w ziemi, ale puszczone po powierzchni, pomiędzy domami i nad ulicami. Wiją się od Elsnerowa, przez niemal cały Targówek Fabryczny, ponad ul. Radzymińską – tworząc paskudną „bramę wjazdową” do Warszawy – i na koniec sztucznie oddzielają Targówek Mieszkaniowy od Zacisza. Z brzydkimi szarymi rurami kojarzy naszą dzielnicę każdy, kto choć raz tędy przejeżdżał…

 

 

Starzy czytelnicy targowek.info mogą się w tym momencie szeroko uśmiechnąć. Pierwotnie akcję „Odpicuj rurę” zainicjowaliśmy my – i po nagłośnieniu naszego pomysłu w 2012 roku udało się pięknie pomalować szary kawałek rur przy rondzie u zbiegu ul. księcia Ziemowita i Kraśnickiej na Targówku Fabrycznym.

Od kilku lat wygląda on mniej więcej tak:

 

Ten pomarańczowy fragment rury z komiksowymi czarno–białymi postaciami, namalowany wspólnie przez znanego artystę Przemka „Trusta” Truścińskiego oraz samych mieszkańców Targówka, daje nam przedsmak tego, co jeszcze w tym roku może się pojawić na innych fragmentach rur w całej dzielnicy.

O ile, oczywiście, projektowi „Odpicuj rurę” uda się teraz zdobyć grant w akcji Lechstarter.

 

SZCZEGÓŁY PROJEKTU „ODPICUJ RURĘ”

Ideą naszego pomysłu jest pomalowanie rur ciepłowniczych na Targówku w dwóch etapach: A – część realizowana przez artystów muralistów, B – konkurs dla grafików amatorów, którzy mają ciekawy pomysł na zagospodarowanie powierzchni rur.

Pozyskany grant zostanie w całości przeznaczony na sfinansowanie akcji malowania rur: przede wszystkim zakup farb (podkładowych oraz do malowania), zabezpieczenia dla malujących (najbardziej zależy nam na pomalowaniu tych rur, które są najbardziej widoczne – czyli umieszczone nawet kilka metrów nad ziemią), ubezpieczenia, a także honoraria dla artystów muralistów oraz nagrody dla uczestników konkursu. Wszystkich 8 km rur prawdopodobnie nie uda się pomalować, ale mamy nadzieję, że dzięki programowi Lechstarter zdecydowana większość z nich zmieni swoje oblicze na lepsze.

Kilka rzeczy jest pewnych. Projekty będą stać na wysokim poziomie artystycznym, ale nie będą angażować się politycznie (jak nieszczęsny mural o uchodźcach). Z malowania rur zostanie wyłączony krótki kawałek nad przyszłą stacją metra Trocka – bo to jedyny fragmencik z 8 km rur na Targówku, który wreszcie będzie zakopany pod ziemią. Pewne jest też to, że jeśli „Odpicuj rurę” wygra w głosowaniu Lechstartera, rury zostaną pomalowane jeszcze w tym roku – zgodnie z regulaminem akcji musi to być zrobione do 30.09.2016 roku.

Reszta jest w rękach mieszkańców – czyli waszych. Głosujcie na projekt „Odpicuj rurę”!

 

JAK GŁOSOWAĆ?

Głosowanie odbywa się na stronie www.urbanforms.org/lechstarter. To proste!

Kliknijcie w powyższy link (albo w zdjęcie poniżej, albo w baner po prawej stronie ekranu – do wyboru) i od razu zostaniecie przeniesieni bezpośrednio na podstronę akcji „Odpicuj rurę”. Tam znajdziecie naważniejszy wielki przycisk: „GŁOSUJ”.

Klikacie, potwierdzacie, gotowe :)

( Tia… i nie przejmujcie się, że przy projekcie jest podana „Warszawa Wola” – to zwykły błąd w systemie, który organizatorzy obiecują lada chwila naprawić – z całą pewnością chodzi wyłącznie o nasz Targówek).

Bardzo ważne: głosować można jeden raz dziennie – CODZIENNIE! Czyli po zagłosowaniu na „Odpicuj rurę” dziś, zróbcie to samo ponownie jutro, i pojutrze, i popojutrze… Aż do 5 czerwca 2016, gdy głosowanie się zakończy – a projekty, które zdobędą największą liczbę głosów, wygrają granty i zostaną zrealizowane.

Wszyscy razem naprawdę możemy zrobić coś dobrego dla okolicy, w której mieszkamy. Głosujcie sami, namówcie do głosowania przyjaciół i sąsiadów, róbcie to codzienne – a mamy wielką szansę spotkać się razem w lecie i wreszcie zmienić targówkowskie rury z makabry w wizytówkę naszej dzielnicy. Wszyscy razem możemy zrobić Targówek ładniejszym! 

 

odpicuj-rure-lechstarter

wszystkie zdjęcia: archiwum targowek.info

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx