Mural z uchodźcami odmalowany. Tyle, że teraz wszyscy uchodźcy są… biali!

20
Share

Nie uwierzycie, kto przemalował mural na Targówku Fabrycznym na „biało”! To się dzieje naprawdę…

 

Krótką, ale burzliwą historię muralu (czy raczej ruralu – malowidła na rurach) czytelnicy targowek.info znają doskonale.

Antyrasistowski mural wymyśliły i namalowały Fundacja Pomocy Rodzinie „Sowa” oraz dzieci ze szkoły podstawowej nr 58 przy ul. Mieszka I,  w której oprócz Polaków uczą się dzieci uchodźców z ośrodka przy ul. Księżnej Anny. Z braku odpowiedniej ściany pomalowano paskudne rury ciepłownicze blisko ronda u zbiegu ul. Rozwadowskiego, Ziemowita i Rzecznej.

Na wesołym obrazku uśmiechnięte dzieci o różnych kolorach skóry trzymały się za ręce i radośnie witały przechodniów w różnych językach.

Mural powstal w listopadzie 2015 roku, a już w lutym został zabazgrany prymitywnymi wulgarnymi napisami i rasistowskimi symbolami. Mówiła o tym cała Warszawa.

Teraz mural/rural na Targówku został odmalowany. Znów dzieci radośnie trzymaja się za ręce i uśmiechają do przechodniów – ale jedna rzecz się zmieniła. Na muralu nie ma już dzieci z ciemnym lub żółtym odcieniem skóry. Wszystkie dzieci na muralu są teraz białe!

 

rural02

Tak mural o uchodźcach wyglądał w listopadzie 2015 r. / fot. archiwum targowek.info

 

fot. Michał Górecki / Facebook

A tak mural wygląda teraz – są na nim tylko białe dzieci /fot. Instagram/g00rek

 

Kolejna dewastacja, tylko teraz na wyższym poziomie artystycznym? Nie. Prawda jest inna i zaskakująca: tym razem to świadoma decyzja współautorów muralu – Fundacji „Sowa”!

Właśnie na zlecenie fundacji wszystkie twarze dzieci przemalowała na jeden kolor zewnętrzna firma. – Wiemy, że to wygląda dziwnie, ale uważamy, że idea pozostała. Nie wygląda to dobrze, ale pokryliśmy już malowidło specjalna farbą ochronną i nie możemy już tego zmienić – powiedziała Joanna Górczyńska z Fundacji „Sowa” portalowi wawalove.pl.

Zgadzamy się, że wygląda to co najmniej dziwnie. A czy idea muralu dla uchodźców, którzy wszyscy są biali, naprawdę pozostała bez zmian? To dobry temat do dyskusji…

 

MY TEŻ CHCEMY PRZEMALOWAĆ RURY, ALE BEZ PODTEKSTÓW POLITYCZNYCH.
ZAGŁOSUJ NA GRANT DLA PROJEKTU „ODPICUJ RURĘ!”

Zagłosuj na projekt

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx