Mural Żołnierzy Wyklętych przemalowany | targowek.info

Mural Żołnierzy Wyklętych przemalowany

Budził kontrowersje od samego początku – a od teraz będzie tylko gorzej. Ktoś na graffiti na Targówku zmienił Żołnierzy Wyklętych na „Żołnierzy Przeklętych”.

 

Namalowany pod koniec lutego 2016 mural znajduje się na ścianie stojącej na boisku przy ul. Askenazego, blisko Trockiej, tuż obok pętli autobusowej Targówek.

Graffiti stworzyli członkowie Legijnego Targówka, organizacji radykalnych kibiców piłkarskich, blisko związanej ze środowiskami narodowców. W jego odsłonięciu uczestniczył podpułkownik Leszek Mroczkowski, jeden z najbardziej znanych do dziś żyjących Żołnierzy Wyklętych.

Ale działalność Żołnierzy Wyklętych, choć niewątpliwie byli polskimi patriotami, nie jest oceniana jednoznacznie przez historyków – i podobnie nie jest jednoznacznie oceniana przez mieszkańców Targówka. Jeszcze przed odsłonięciem mural już raz został pochlapany farbą (pisaliśmy o tym na targowek.info tutaj) – ale teraz sytuacja jest inna.

Ktoś wprowadził na czarno-biało-czerwonym muralu dwie staranne zmiany. Krzyż z orłem i literami NSZ został przekreślony czerwoną farbą. Zaś słowo „Wyklęci” przemalowano na „Przeklęci”.

Dziś twórcy muralu przywracają mu już pierwotny wygląd, dlatego obecnie na murze są chwilowo sami „Żołnierze Klęci”:

 

Tak teraz wygląda mural na ul. Askenazego / fot. targowek.info
Tak teraz wygląda mural na ul. Askenazego / fot. targowek.info

 

fot. targowek.info
…a tak wyglądał tuż przed odsłonięciem w lutym /fot. archiwum targowek.info

 

Kto to zrobił? Oczywiście nie wiadomo. Choć nasuwają się skojarzenia z podobnie starannie przemalowanym graffiti z Żołnierzami Wyklętymi w Parku Szczęśliwickim – które w kwietniu też zmieniono z „Żołnierzy Wyklętych” na „Żołnierzy Przeklętych”.

Inne skojarzenie – stare polskie przysłowie: „kto mieczem wojuje, od miecza ginie”. Nie tak dawno członkowie Legijnego Targówka cieszyli się na swoim profilu na facebooku ze zniszczenia witającego uchodźców muralu na Targówku Fabrycznym – teraz ten sam los spotkał ich dzieło.

 

 

 

My ze swojej strony zachęcamy was do głosowania na projekt pomalowania szarych, obdrapanych rur ciepłowniczych, wijących się całymi kilometrami przez Targówek – i jeszcze raz zapewniamy, że te malunki nie będą angażować się np. politycznie czy w rywalizację klubów sportowych. Murale i rurale powinny łączyć, a nie dzielić!

CZY DZISIAJ JUŻ ZAGŁOSOWAŁEŚ?

Zagłosuj na projekt

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

32 komentarzy na temat “Mural Żołnierzy Wyklętych przemalowany

 • 12 maja 2016 o godz. 08:40

  Wojna polsko-polska, dzięki rządzącej partii. Dzięki PIS najgorsze wyzwiska, określenia, czyny zaczynają się robić powszechnością. Pseudo patrioci, emocjonalne bękarty siłą i butą udowadniają swoje racje. Stadionowa hołota tylko w grupie stanowi siłę i tylko to ich jednoczy – większość to patologia przeświadczona o własnej indywidualności. Możliwe, że jak by nie wagarowali to cokolwiek by osiągnęli a nie liczyli na 500+. Ale jak powiedziała laureatka nagrody noble : LUDZIE GŁUPIEJĄ HURTEM, MĄDRZEJĄ DETALICZNIE.

 • 12 maja 2016 o godz. 09:09

  No tak. Jak politycy ukraińscy oddają cześć Banderze to Polskim politykom i narodowcom piana z nienawiści między zębami wypływa.
  Jak polski Prezydent oddaje cześć „Łupaszce”, który mordował cywilów na Litwie, to mamy świętować. A to zwyczajne splunięcie w twarz Litwinom i hańba dla polskiego narodu.
  Takie to podwójne standardy w tym kraju :(

 • 12 maja 2016 o godz. 09:09

  Obiektywizmu troszkę lewacka redakcjo by się wam przydało.

 • 12 maja 2016 o godz. 09:28

  KTO JEST NA TYLE ODWAZNY BY PRZEMALOWAC ORŁA BIAŁEGO? POWIEDZ KIM JESTES NIKCZEMNIKU

 • 12 maja 2016 o godz. 09:31

  Dobre. Po pierwsze: Legia, najbardziej komunistyczny klub, klub wojskowy, klub resortowy, króry zbudował swoją pozycję na powoływaniu talentów z innych drużyn „do wojska”, klub ludowego wojska polskiego, które pacyfikowało podziemie niepodległościowe i teraz kibice tego poskomunistycznego tworu podszywają się pod patriotów, wycierają sobie gęby powstańcami i wyklętymi. Po drugie: kibole Legii w ogromnej części pochodzą z robotniczych blokowisk (nic w tym złego), ale śmieszne jest to, że proletariat odwołuje się do tradycji pańskiej Polski, jakby byli to potomkowie hrabiów i baronów. Wara wam od własności publicznej – murki powinny być po prostu estetycznie odnowione, nie służą do manifestacji politycznych. Malujcie sobie swoje prywatne dworki i pałace, a jak nie macie, to malujcie swoje 30 letnie bmw.

 • 12 maja 2016 o godz. 10:26

  @społek

  Ktoś przemalował nie Orła białego, a symbol NSZ – faszyzującej organizacji narodowców, opowiadającej się za powstaniem wyznaniowego państwa katolickiego, jawnie występującą przeciw Polakom pochodzenia żydowskiego. W dzisiejszej Polsce ich następcami i spadkobiercami jest ONR.
  Takiej Polski chcemy?

 • 12 maja 2016 o godz. 11:06

  Słusznie podkreślił @anu Targówek zasiedlony był mieszkańcami pochodzenia wiejskiego i robotniczego.Co niektórzy inteligencji i zrozumienia świata z domu rodzinnego raczej nie mogli wynieść. Historię Polski oczywiście trzeba znać i rozumieć, ale dla osiedlonych „półgłówków” fragmenty historii, „wiara katolicka”, przywiązanie do klubów sportowych to tylko pretekst żeby gdziekolwiek zaistnieć. To smutne. Ale proszę się nie martwić w pierwszej połowie lat 90 na Targówku brylowali złodzieje samochodów. Nazwiska złodziei, niektórym są dobrze znane, jeszcze na osiedlu mieszkają ich dzieci i wdowy po niektórych. Każdy margines ma swój czas ,ale to mija.

 • 12 maja 2016 o godz. 12:00

  Tak, kibole po prostu przykleili się – już nie powiem jak co do czego – do jakiejś wyimaginowanej tradycji patriotycznej. Jeszcze kilkanaście lat temu byli to po prostu zwykli troglodyci, o zerowej wiedzy historycznej. Dziś oczywiście tej wiedzy też nie mają – bo historię trzeba rozpatrywać całościowo, a nie wyrywkowo. I co się potem stało? Tusk ogłosił wojnę z bandyterką na stadionach. Również właściciel TVN zainwestował w Legię i chciał zaprosić tam zwykłych ludzi z rodzinami, co oczywiście było nie w smak żulii z żylety. Tę sytuację wykorzystał PIS i nawiązał nieformalny sojusz z kibolami, nobilitował ich do uczestnictwa w dyskursie politycznym. I nagle okazało się, że ci do dotychczas demolowali przystanki, bili ludzi, cudownie okazali się potomkami powstańców. A niestety jest to po prostu cynicznie wykorzystywanie tradycji. Łobuzerka po prostu kryje się z tradycją. Teraz zwykły żul rozpijający wódę na klatce po mieczu, nie jest już obszczymurkiem, a wyklętym, prześladowanym przez lokatorów, którzy dzwonią po policję dlatego po są zapewne potomkami esbeków.

 • 12 maja 2016 o godz. 12:47

  Mieszko był wikingiem! A przynajmniej wikingami byli jego przodkowie.
  Orzeł Biały to pożyczka od Niemców, którzy z kolei pożyczyli go od Rzymian (pierw spuściwszy im srogi łomot).
  Polscy chłopi pracowali na swoich panów-szlachciców jak Murzyni na polach bawełny w połuduniowych stanach Ameryki.

  A zanim w VII-VIII wieku nad Vistulę przyszli Słowianie, siedzieli tam Germanie.

  Patriotyzm tak.
  Nacjonalizm nie.

 • 12 maja 2016 o godz. 13:15

  Jak czytam te komentarze, to zastanawiam się, w jakiej sztucznej rzeczywistości żyję część społeczeństwa. Tusk walczący z bandytyzmem, szkoda, że ze złodziejstwem swojej partii tak nie walczył. I ciekawe, ile zajmie wyśledzenie tych kmiotów na osiedlu.

 • 12 maja 2016 o godz. 14:48

  Słuchaj, to żyjesz w sztucznej rzeczywistości: kondominium, zamach, targowica itd. Tymczasem wokół jest w miarę normalnie
  W miarę, bo nammożyło się sporo tzw. „partiorów”, którzy chcą „zabijać (dokładnie wieszać na szubienicach) wrogów ojczyzny”. Zdajesz sobie sprawę, że w tym układzie odgrywasz rolę pożytecznego idioty karmiomego przez prawicową propagandę? Bo w dobrej zmianie chodzi owszem o zianę, ale o zmianę na swoich na dobrze płatnych stanowiskach. Ty dostaniesz jedynie możliwość asysty z kibolską flagą podczas jakiejś uroczystości państwowej, a może dadzą ci zamalować wytworem twojej propagandy zamalować jakiś murek, który od lat okupujesz z piwkiem, a teraz dowiadujesz się, że byłeś w ten sposób strażnikiem tradycji.

  A może wolisz „śledzić kmiotów na osiedlu”? A szubienice dla mnie już masz?

 • 12 maja 2016 o godz. 14:49

  Ho, ho – Wiszu, liczysz na to że ktoś będzie za ciebie polował na „wrogów narodu” – ?
  Ha Ha Ha.

 • 12 maja 2016 o godz. 14:58

  To że czyjaś matka zerwała się ze wsi i na bosaka uciekła w ciąży do Warszawy urodzić bękarta to jeszcze nie oznacza że jest on Warszawiakiem.

 • 12 maja 2016 o godz. 15:01

  Moja urodziła się w praskim:) A ojciec z Woli:)
  A to gdzie czyjaś się matka rodziła i gdzie się zrywała… nijak nie ma wpływu na mnie.
  Na studiach jest taki przedmiot jak logika:) ALe chyba nie było Ci go dane zakosztować:)

  He He He:)

 • 12 maja 2016 o godz. 15:02

  Zaraz słabeusze silni tylko za klawiaturą zaczną zgrywać tutaj lokalną mafię:D
  Ależ to żałosne…

 • 12 maja 2016 o godz. 15:04

  Acha, i ucz sie polskiego ZWM7 czy jak tam sobie wpiszesz, warszawiak jesli nie jest tak jak tu pseudonimem, pisze się z małej litery. Ucz się, zamiast pisać bzdury – nisko głowa i do książek!

 • 12 maja 2016 o godz. 15:26

  Oj zabolało czyli trafione !

 • 12 maja 2016 o godz. 15:52

  Nie zabolało:) Ubawiło:)

 • 12 maja 2016 o godz. 16:28

  Jak ktoś jest narodowcem, to z denificji nie może być zwolennikiem żołnierzy wyklętych. Dmowski się pewnie w grobie przewraca..

 • 12 maja 2016 o godz. 21:16

  widzę, że czerwona redakcja wzięła się za politykę… dajcie spokój. zajmijcie się wiadomościami z dzielnicy, a nie polityką….

 • 12 maja 2016 o godz. 21:55

  Żałuję że kibice Legii robią pijarowskie sztuczki ukazujące ich jako wspierających pamięć o żołnierzach wyklętych i powstańcach. Apeluję do kibiców Legii; zajmijcie się krzewieniem kultury osobistej wśród Waszych członków. Nacjonalizm to nie patriotyzm ! Pod hasłem brzmiącym jak; Jedno miasto – jeden klub, Hitler zniszczył Europę. Wyciągnijcie z tego wnioski … Nie wspomnę o mowie nienawiści jaką zainteresowała się .Nowoczesna na meczu z Piastem … Żal …

 • 15 maja 2016 o godz. 09:01

  Jaki lewacki jad z części waszych komentarzy bije. Wiem, że nie ma sensu z tym walczyć, bo osobnik obdarzony lewackim odchyleniem jest najmądrzejszy i w swojej nadtolerancji nie toleruje innego światopoglądu niż lewacki. Dla was jest tylko jedna prawda, świat jest czarno-biały, a tęcza to nie zjawisko pogodowe, a światopoglądowe. A tak naprawdę to jesteście tacy zacietrzewieni, tak nienawidzicie tradycji, chrześcijaństwa, innych opcji politycznych, poglądowych, bohaterów narodowych, rodzin, że dla mnie jesteście faszystami. Tak dzisiejsze lewactwo, to wczorajszy faszyzm. Z przykrością stwierdzam, że wy w zasadzie wygraliście, macie media, zniszczyliście tradycje, prawie zniszczyliście chrześcijaństwo, niszczycie rodziny, wasz relatywizm tryumfuje! Wy nie walczycie o jakąś sprawę, bo walka w zasadzie jest już prawie skończona, wy dobijacie tych, którzy inaczej niż wy myślą, tak jak to robicie z tymi chłopakami, którzy zrobili mural chwalący żołnierzy wyklętych (żołnierzy, a więc tych co walczyli za ojczyznę, a nie tych co się podszywali pod żołnierzy!
  Nota dla lewackich hejterów – nie jestem pisiorem, urodziłem się w Warszawie i w życiu odnoszę sukcesy. Możecie Mnie atakować, bo: jestem osobą wierzącą, pochodzę z tradycyjnej rodziny (matka, ojciec, rodzeństwo), jestem dumny z Polski, uważam, że lewacki faszyzm to choroba umysłu.

 • 15 maja 2016 o godz. 09:15

  Michałku – może dlatego ,że tak obnażasz się z chrześcijaństwem – to zapominasz o uczuciach i emocjach i nie starasz się poznawać ludzi, czuję że cały czas boisz się i walczysz. Współczuję Ci.

 • 15 maja 2016 o godz. 09:49

  Nie czuję potrzeby wypierania się tego, że jestem chrześcijaninem, dlaczego uważasz, że to coś złego i powoduje to, że nie staram się poznawać ludzi? Zwiedziłem sporą część świata, znam masę ludzi, dlatego wiem, że z ludźmi, których łączą poglądy klasyfikowane przeze mnie jako lewackie nie ma sensu dyskutować, bo oni wiedzą lepiej. Tacy ludzie mają na wszystko, wpojone im przez mędrców, slogany: np nie masz prawa do dyskusji, bo pewnie nie jesteś z Warszawy patrz twój komentarz z dnia 12 maja 2016 r. z godz. 11:06, lub jeżeli masz inne zdane niż jedyne słuszne-lewackie to jesteś pisiorem lub pis cię inspiruje – patrz komentarz użytkowania „z10pis”. Oni mało myślą, oni wiedzą, bo ktoś im tak powiedział w telewizji,prasie czy internecie. Problem z faszyzmem lewackim jest taki, że jego wyznawcy mają klapki na oczach, nie tolerują innego światopoglądu, są zamknięci na świat i innych, żyją w hermetycznych środowiskach i nie starają się poznawać innych, oni ich zwalczają, zazwyczaj w prymitywny sposób. Co do hermetycznych środowisk to w sumie nie ich wina, bo w europie nie ma już pluralizmu, nie ma dyskusji, jest tylko jedno wyznanie -faszyzm- lewacki.
  Czy ja walczę? Nie walczę, bo to nie ma sensu, lewactwo wygrało walkę o umysły. Czy się boję? Nie za bardzo, pewnie nie bardziej niż ty.

 • 15 maja 2016 o godz. 16:56

  Lewactwo, a coż to ze słowo? Przekaz dnia, tygodnia, miesiąca, roku, dekady z Nowogrodzkiej? Nawet swojego słownictwa – choćby obraźliwego – nie potrafisz stworzyć. Szczekasz, jak cię wytresowano, jak kibolskie stado. A lewactwo – bo nie używasz słowa lewica, ludzie o lewicowych poglądach – to oczywista zbitka od robactwa. Od słów zaczął się Holocaust, Żydów też początkowo nazywano „tylko” robakami… I u nas jest tego typu postęp. Było lewactwo, są szubienice u kiboli, ale również u posła pisu. Ktoś ma media? Czytujesz branżowe pisma? Znasz atmosferę w tvp? Wiesz jakie są wzrosty reklam spółek państwowych – co było wypominane przez lata przez prawicę – w prawicowych pismach? Samodzielnie myślący chłopacy stworzyli mural? To co zrobili własną kwerendę i odkryli zapomnianą historię? Chyba kpisz, przecież to cały przemysł, łącznie z koszulkami „śmierć wrogom ojczyzny”, które zastąpiły hwdp. Wypominasz owemu lewactwu urojone/prawdziwe błędy, ale już wielokrotnego powielania w skali na prawicy nie widzisz. I to jest ten twój oświecony konserwatyzm – teraz k…a my! I jak ci nie wstyd sugerować u innych faszyzm, skoro sam powielasz tymi robakami nazistowskie kalki.

 • 16 maja 2016 o godz. 14:11

  Jeszcze słówko o twoim tzw. chrześcijaństwie. Ewangelię czytał, Jezusa zna, wie, że rozmawiał i wyciągał rękę do najbardziej potępionych? No ale prawicowe chrześcijaństwo to nie dobra nowina, ale szukanie wroga np. lewactwa.

 • 17 maja 2016 o godz. 15:53

  Po pierwsze nie „szczekam”, tylko wyrażam poglądy, po drugie nikt mnie nie „tresował”, natomiast zostałem dobrze wychowany, po trzecie nie mam nic wspólnego z „kibolstwem”, po czwarte”Anu” ” trudno ustosunkować się do twojej wypowiedzi, bo poziom „hejtu” i „mowy nienawiści” w twojej wypowiedzi zaburzył, to co chciałaś/chciałeś przekazać. Rozumiem, że boli Cię jak ktoś ma inne poglądy niż te jedyne słuszne, a twoja wypowiedź jest wybitnym dowodem na to, że „lewactwo” to nic innego niż totalitaryzm ograniczający nie tylko demokrację, ale również prawa człowieka do swoich poglądów.
  Nie wiem, czy lewactwo, wzięło się od „robactwa”, ale skoro ty tak twierdzisz, to na pewno masz rację, tacy ludzie jak ty się nie mylą, oni przecież powtarzają jedyną, właściwą prawdę. Ja pisząc „lewactwo” w swojej błogiej nieświadomości miałem na myśli potomków lewicy, która kiedyś walczyła o prawa ludzi pracy, a obecnie wyewoluowała w złą stronę i walczy o prawo do eutanazji, aborcji, adopcji dzieci przez pary homoseksualne, walczy z tradycją, demokracją, patriotyzmem, polskością. Dla przykładu lewactwo to światopogląd w myśl, którego za lekarza uznaje się człowieka, który podaje zastrzyk śmierci osobie ciężko chorej tym samym dokonując eutanazji, podczas gdy dla mnie nie -lewaka lekarzem jest człowiek leczący, wykorzystujący swoje umiejętności do walki o ludzkie życie do samego końca. Lewak to człowiek, który zwalcza inny światopogląd, jest agresywny, odtwórczy, hejterski i zamknięty w swoim światopoglądzie.
  Oczywiście ty możesz uważać, że lewak to robak, i że ludzie używający tego słowa to wyłącznie kibole, którzy szykują holokaust tym biednym osobnikom, których przecież tak nieładnie nazywają. Ja ci tego nie zabronię, bo nie jestem lewakiem i toleruję ciebie i twoje prawo do innego niż mój poglądu. Popraw się tylko i nie pluj jadem aż tak, przynajmniej podejmij próbę.

 • 18 maja 2016 o godz. 14:21

  Postulaty Lewicy (socjalne) z początku XX w. są spełniane we wszystkich krajach UE. Lewicowość to postęp w cywilizacji i sposobie myślenia. Żeby nie Lewica to do tej pory „Prawdziwi” Polacy Katoliccy Patrioci wierni tradycji i oddani autorytaryzmowi kościoła, rodziców przekonani by byli o płaskości Ziemi i wyższości np. rasy białej nad czarną, dzielili by ludzi na szlachtę i chłopów i przypisanej tym ludziom roli przez Boga – stwórcy Świata. Ludzie boją się lewicowego sposobu myślenia bo nie rozumieją co to emocje, uczucia. Nie potrafią zrozumieć, że najważniejszy jest człowiek i jego szczęście. „Tępa konserwatywna prawica” upycha dolne elementy w piramidzie Masłowa nie mając szans do samospełnienia. Strach i cierpienie doprowadza ich do nienawiści innych ludzi. I to nie ateiści wybili w pień pół świata z imieniem Chrystusa na ustach.

 • 18 maja 2016 o godz. 15:47

  Przepraszam, ale to ścianka do nauki np. gry w tenisa. Zacni forumowicze, czy zatem wypada mi przyjść i nawalać piłeczką o tą ścianę?

 • 18 maja 2016 o godz. 20:53

  Gwarek, skąd ty czerpiesz takie mądrości? Dlaczego konserwatysta jest według Ciebie tępy i nie rozumie emocji i uczuć, natomiast lewicowiec to mędrzec, człowiek uczuciowy i niosący strumień świadomości dla „Prawdziwych Polaków”? Twoja wypowiedź świadczy o tym, że jesteś konserwatystą, ponieważ dzielisz ludzi na tępych, „prawdziwych Polaków,” oraz na tych wspaniałych mądrych lewicowców…. Czy wy ludzie „lewicy” wszyscy już jesteście tacy nienawistni? Czy jesteście w stanie zaakceptować, fakt, że nie wszyscy myślą tak jak wy i to wcale nie znaczy, że nie mają wyższych uczuć i nie są tępi? Czy można myśleć i wyrażać jeszcze swoje poglądy inne od waszych, czy już ostrzycie noże, żeby zniszczyć jakąkolwiek płaszczyznę dyskusji?Wasze poglądy są niemalże faszystowskie, taki lewacki faszyzm u was zapanował. Co z Wami, przecież podobno walczycie o każdy rodzaj równości i o pełną tolerancję dla wszystkiego i wszystkich, a tu się okazuje, że dzielicie ludzi na lepszy (lewicowy) i gorszy (konserwatywny) sort ;-)

 • 19 maja 2016 o godz. 10:14

  Do @Michał
  A gdzie w mojej wypowiedzi jest stwierdzenie czy ktoś jest gorszy czy lepszy. Sam w odpowiedni sposób zaczepiony obnażasz swoje zhierarchizowany system życia – opierający się na tradycji, uprzedzeniach, systemie, stereotypach, ale ja nie oceniam czy to dobrze czy żle – robisz to sam. Jeśli jesteś rozgniewany to pewnie jeszcze nie wiesz na kogo. Ze „ludzie prawicy” mają emocje i uczucia nie ulega wątpliwości. Pytanie jakie?, czy umieją z nich korzystać? czy umieją je nazywać?
  POZDRAWIAM.

 • 10 sierpnia 2016 o godz. 11:18

  @Michał – Jak można z Tobą normalnie podyskutować, kiedy zaczynasz wypowiedź ze słowem „Lewak”. Tak, łatwo jest wrzucić do jednego wora osoby, które nie zgadzają się z Twoim poglądem. To, że jesteś Katolikiem spoko, nic mi do tego. Ale, ja się za takiego nie uważam. Co nie jestem już patriotą? To, że mam inny pogląd nt. Żołnierzy Wyklętych to jestem lewakiem? Twierdzisz, ze to dla ‚nas’ świat jest tylko czarny i biały (kiedy to właśnie ty dzielisz na lewaków i nie-lewaków), tylko dlatego, że ktoś się inaczej wypowiedział.

  Wiesz, a Tobie sugeruję poczytanie sobie nt. ‚stron’, bo chyba się Tobie coś pomyliło, bo z Twoich wypowiedzi wynika, że jesteś raczej po lewej stronie – to, że jesteś katolikiem i lubisz tradycję wcale nic nie znaczy. Taki z Ciebie konserwatywny lewicowiec bym pomyślał. Nie wiem czy głosowałeś na partię rządzącą, ale chyba tak (oczywiście mogę się mylić), bo to co mówisz sugeruje, że jesteś tak samo skonfundowany jak i oni w swoich poglądach.

  Mimo to, sam wspomniałeś, że świat nie jest czarny i biały, ale mimo to chcesz aby każdy był jak ty, wierzył w to samo i miał te same poglądy. A czy to nie Bóg dał nam wolną wolę, a Syn Jego, nie kazał nam miłować braci?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.