Nadchodzi najważniejszy moment budowy Trasy Świętokrzyskiej

3
Share

Trasa Świętokrzyska jest coraz bliżej Targówka. Ale na razie z jej powodu przez dwa tygodnie będą duże utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i KM.

 

Budowa Trasy Świętokrzyskiej przebiega trochę w cieniu rozpoczęcia budowy metra oraz batalii o trasę Krasińskiego – ale to wciąż jedna z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych tej dekady na Targówku. I właśnie wchodzi w decydującą fazę.

Otóż po drodze z Pragi na Targówek Fabryczny Trasa Świętokrzyska będzie przekraczać w trzech miejscach tory biegnące do Dworca Wschodniego – z tego powodu pod tymi torami budowane są trzy tunele. Pierwszy, „najprostszy” tunel znajduje się nieopodal ul. Zabranieckiej pod mało uczęszczaną linią kolejową, więc można było na niej spokojnie zamknąć ruch, rozebrać tory oraz nasyp i budować tunel tradycyjną metodą. Jest on już niemal gotowy.

Drugi tunel zbudowany został w okolicach ul. Kawęczyńskiej na Pradze i właśnie teraz, na przełomie maja i czerwca, zostanie przesunięty w swoje docelowe miejsce – pod ruchliwą trasę kolejową do Legionowa. Po wyłączeniu ruchu kolejowego i przygotowaniu przekopu w nasypie tunel „pojedzie” na miejsce za pomocą specjalistycznych wózków samobieżnych o wysokiej nośności. Samo przewożenie betonowej budowli potrwa 12 godzin, jednak w czasie zamknięcia ruchu kolejowego budowniczowie muszą zdążyć ze wszystkimi pracami, czyli demontażem torowiska i fragmentu nasypu a potem z ich odbudową.

Dlatego, jak informują miejskie służby, od 27 maja do 11 czerwca 2016 r. pociągi SKM S3 będą kursowały na trasie skróconej Warszawa Lotnisko Chopina – Warszawa Wschodnia, a więc w ogóle nie będą docierały na położone na Bródnie stacje Warszawa Praga i Warszawa Toruńska.

Z kolei pociągi SKM S9 będą jeździły na trasie Wieliszew / Legionowo – Warszawa Zachodnia / Warszawa Gdańska, ale część pociągów jadących od strony Bródna będzie kończyła kursy już na przystanku Warszawa ZOO. Jednocześnie zostanie zmieniony rozkład jazdy.

Inaczej będą kursowały także pociągi Kolei Mazowieckich i PKP Intercity.

 

Schemat kursowania pociągów po zmianach związanych z budową Trasy Świętokrzyskiej / mat. ZTM

 

Trzeci z tuneli powstanie na terenie kolejowym, pomiędzy dwoma trasami kolejowymi, a na docelowe miejsce zostanie wwieziony, wg planu, pomiędzy 5 a 22 września. On, na szczęście, nie powinien już spowodować tak dużych utrudnień w ruchu.

Długość aktualnie budowanego odcinka Trasy Świętokrzyskiej (od ul. Kijowskiej na Pradze do Zabranieckiej na Targówku Fabrycznym) to 1,2 km. Koszt tej inwestycji 76 mln zł. Wykonawcą jest firma Strabag. Zgodnie z aktualnymi zapowiedziami droga ma być gotowa we wrześniu 2017 roku.

 

zdjęcie na górze: budowany tunel Trasy Świętokrzyskiej, który wkrótce będzie wsunięty pod nasyp kolejowy / fot. archiwum ZMiD

 

CZY DZISIAJ JUŻ ZAGŁOSOWAŁEŚ?

Zagłosuj na projekt

3
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx