W zabytkowej fabryce powstanie Lidl

13
Share

Dawniej była dumą polskiego przemysłu. Za kilka miesięcy będzie niemieckim supermarketem. Rozpoczęły się prace w dawnej hucie przy Radzymińskiej. 

 

O Hucie Szkła przy Radzymińskiej 116 pisaliśmy już sporo, więc tylko przypomnijmy: przed wojną był to największy zakład przemysłowy Targówka. Produkowano tu szkło techniczne najbardziej zaawansowaną na tamte czasy technologią. M.in. wykonano tu pojemnik na serce Józefa Piłsudskiego, w którym włożone do srebrnej urny spoczywa na cmentarzu w Wilnie. Równie ciekawy był prowadzony w hucie tajny projekt o kryptonimie “woda kwiatowa” – na zlecenie wojska prowadzono tu eksperymentalne prace nad produkcją… szklanych granatów.

Unikalny w skali kraju był też dach największej hali. Drewniany, zbudowany w formie wielkiej kolebki, o konstrukcji drewnianej wspartej na pięciu kratownicowych przęsłach.

 

Tak zabytkowa hala główna huty wyglądała w środku / fot. archiwum targowek.info

 

Napisaliśmy „był”, bo pod koniec zeszłego tygodnia został rozebrany. Konserwator zabytków nie interesuje się Targówkiem i takie cenne pozostałości po historii dzielnicy odchodzą bezpowrotnie. Z hali zostały gołe ściany.

Wiemy też dokładnie, co tu powstanie. Potwierdzają się wcześniejsze pogłoski, więc nie jesteśmy zaskoczeni: w grudniu przy Radzymińskiej 116 otworzy się kolejny w dzielnicy supermarket Lidl.

 

huta szkla2

Tak wygląda huta szkła teraz. Po starym dachu nie ma śladu, na szczęście ocalała (jeszcze) wyjątkowa stalowa konstrukcja / fot. targowek.info

13
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx