MPO wybrała projektanta spalarni na Targówku

15
Share

Gigantyczna rozbudowa spalarni śmieci na Targówku Fabrycznym zbliża się wielkimi krokami.

 

Władze Warszawy i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania poinformowały wczoraj o podpisaniu umowy na zaprojektowanie rozbudowy „instalacji termicznego przekształcania odpadów” (to takie ładne określenie na spalarnię śmieci) na ul. Gwarków na Targówku Fabrycznym.

Wybrane zostało konsorcjum projektowe Sweco Consulting sp. z o.o. – międzynarodowy zespół przygotuje dokumentację zawierającą m.in. projekt budowlany oraz szczegółowe wytyczne dotyczące technologii. Konsorcjum będzie odpowiedzialne za projekt dwóch nowych linii do spalania odpadów w warunkach pracy trzyzmianowej.

Wartość podpisanej wczoraj umowy na projekt to blisko 15 mln zł netto. Wartość całej inwestycji szacowana jest na gigantyczne 1,1 mld zł netto. Po wydaniu tych pieniędzy, zakład na Targówku będzie dysponować trzema liniami technologicznymi i będzie największą z dotychczas realizowanych tego typu inwestycji w Polsce. Odzyskiwane ze spalenia śmieci ciepło będzie odsprzedawane do sieci, podobnie jak wytworzona energia elektryczna.

– Dzięki rozbudowie spalarni zamienimy odpady na energię elektryczną i cieplną, z której będą mogli korzystać mieszkańcy stolicy. Zmodernizowana i rozbudowana instalacja na Targówku przejmie m.in. odpady kierowane do instalacji na Radiowie – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

 – Obiekt będzie technologicznie bardzo zaawansowany i będzie spełniał najsurowsze wymogi pod względem ochrony środowiska naturalnego. Będzie również obiektem neutralnym dla okolicznych mieszkańców – zapewnia Krzysztof Bałanda, prezes zarządu MPO.

Nie mamy wątpliwości, że nie ma co się bać zapachów czy zanieczyszczenia powietrza. Nowoczesne filtry załatwią sprawę. Wielkim problemem – nie tylko dla okolicznych mieszkańców (których jest niewielu) ale dla całej dzielnicy – będą za to śmieciarki, które będą dowoziły na miejsce odpady z całej Warszawy.

Jak już pisaliśmy na targowek.info, w wyniku rozbudowy spalania (działająca na Targówku od 2001 roku) zwiększy swoją moc ponad siedmiokrotnie! Dziś trafia tam ok. 40 tysięcy ton śmieci rocznie, po modernizacji będzie to ponad 300 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. A 7 razy więcej śmieci, to 7 razy więcej śmieciarek na naszych ulicach.

„Na pocieszenie” trwa budowa Trasy Świętorzyskiej od ul. Kijowskiej na Pradze do Zabranieckiej na Targówku Fabrycznym. Trasa ta powinna stać się głównym dojazdem do spalarni (ul. Gwarków jest przedłużeniem Zabranieckiej). Gorzej, że nie ma śladu po ul. Nowotrockiej, która razem z istniejącą ul. Rozwadowskiego miała być drugim głównym dojazdem…

Drugim „pocieszeniem” jest zrewitalizowany kanał Bródnowski. W ramach rekompensaty za spalarnię nasz dzielnicowy ratusz przez kilka ostatnich lat dostawał spore sumy na kanałek i tylko dzięki temu mamy nową promenadę, skwery (wkrótce będzie jeszcze jeden, z fontanną i wieżą) oraz zalew przy ul. Bardowskiego (który jednak powstaje w ogromnych bólach).

Według aktualnych założeń powiększona spalarnia ruszy na początku 2019 roku.

zdjęcie na górze: archiwum targowek.info

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx