Na muralu są znowu czarnoskóre dzieci. Ale jakieś dziwne | targowek.info

Na muralu są znowu czarnoskóre dzieci. Ale jakieś dziwne

Ciąg dalszy zadziwiającej sprawy muralu/ruralu na Targówku Fabrycznym. Tym razem namalowane dzieci… pozamieniały się kolorami skóry! Ale już nie włosów, więc teraz jest np. Murzynka-blondynka.

 

Znów (nieoczekiwanie) zmienił się wygląd malunku na rurze ciepłowniczej przy ul. Rozwadowskiego.

Opisujemy tę sprawę od samego początku, więc tylko przypomnimy w skrócie: w listopadzie uczniowie SP58 razem z fundacją Sowa namalowały wesoły, radosny mural, z którego uśmiechały się dzieci o różnych kolorach skóry. W lutym nawiązujący do tolerancji dla uchodźców obrazek został cały zabazgrany wulgarnymi i rasistowskimi hasłami. W maju mural został odmalowany przez jego twórców, ale inaczej niż na początku – wszystkie dzieci na muralu miały biały kolor skóry.

Minęło kilka dni i twórcy malowidła kolejny raz go zmienili. Teraz dzieci na muralu znów mają różne kolory skóry. Ale wyglądają jakiś dziwnie. I brzydko.

Przyjrzeliśmy się muralowi na ul. Rozwadowskiego dokładniej. Oto fragment namalowanego rysunku, który sfotografowaliśmy w listopadzie 2015 roku…

rural01

… i ten sam fragment wczoraj (po ponownym odmalowaniu):

rural1-nowy

Widzicie różnice?

Pomijamy już, że cała rura została odmalowana niechlujnie, jakby w pośpiechu, więc np. na ubrankach dzieci widać pozostałości po wulgarnych bagrołach. To w zaistniałych okolicznościach można zrozumieć. Ale dlaczego dziewczynka w żółtej sukience była czarna, a teraz jest biała? A jej kolega obok odwrotnie – z białego stał się czarny?

I gdzie się podziały dzieci z żółtą skórą? Na całej długiej rurze nie ma dziś ani jednej buzi z Azji.

Inny fragment rury. Oryginalny, sympatyczny obrazek z listopada…

rural04

…oraz obecny stan, po kolejnym przemalowaniu:

rural4-nowy

Inne są buciki, inna trawa – lecz najdziwniejsze, że czarnoskóre dziecko stało się białe, dwoje białych stało się czarnoskórymi, ale mimo zmiany barwy skóry blondynka pozostała blondynką…

A może to wciąż nie jest ostateczna wersja odnowionego muralu? Może te wszystkie „błędy” będą jeszcze poprawione? Według aktualnych wypowiedzi współtwórców malowidła – fundacji „Sowa” – wcale nie. Tak podobno ma pozostać.

Powstało nieporozumienie, że dzieci będą tylko białe. Nie poddaliśmy się wandalom. Graffiti wróciło do pierwotnej wersji – zapewnia teraz Joanna Górczyńska z Fundacji “Sowa” Gazetę Stołeczną.

Chyba tylko my zauważyliśmy, że obecny wygląd rysunku na rurze jednak bardzo odbiega od pierwotnej wersji… Wydaje nam się, że w sprawie muralu/ruralu na Targówku ktoś się bardzo pogubił. Może chciano go naprawić za szybko, a może zbyt małym kosztem. Ale w efekcie naprawdę piękny i optymistyczny obrazek zjednoczonych dzieci różnych ras i kultur zmienił się w parodię samego siebie.

A przeciwnicy osób o innym kolorze skóry triumfują. Nie tylko zniszczony przez nich mural został dziwacznie odmalowany. Dodatkowo, mimo „renowacji”, wciąż pozostały na nim ślady ich poglądów:

rural3-nowy

wszystkie zdjęcia: targowek.info

 

MY TEŻ CHCEMY PRZEMALOWAĆ RURY, ALE BEZ PODTEKSTÓW POLITYCZNYCH.
ZAGŁOSUJ NA GRANT DLA PROJEKTU „ODPICUJ RURĘ!”

Zagłosuj na projekt

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Na muralu są znowu czarnoskóre dzieci. Ale jakieś dziwne

 • 1 czerwca 2016 o godz. 08:52

  PRZECIEZ KTOS TO ROBI SPECJALNIE, ŻEBY SPROWOKOWAĆ I WZNIECIĆ JAKĄŚ BITWĘ WEWNĘTRZNĄ. NIKT NIE MÓWI, ŻE MURZYNI NIE MAJĄ WSTĘPU, ALE ŻADNI PSEUDO UCHODZCY I ICH DZIECI WSTEPU NIE MAJĄ!

 • 1 czerwca 2016 o godz. 09:01

  Krzyczcie ot tym jeszcze głośniej, że został przywrócony pierwotny stan muralu i w kilka dni znajdą się kolejni zdolni co go będą „poprawiać”

 • 1 czerwca 2016 o godz. 09:08

  „Wyglądają dziwnie i brzydko” ~redakcja targowek.info

  Zdecydowanie się zgodzę. Wyglądają tak, ponieważ z pięknych, białych dzieci zrobiono jakieś kolorowe nie wiadomo co gorszej rasy.

 • 1 czerwca 2016 o godz. 09:27

  Niestety z tego co tu widzę to faszyzm powraca, czy znowu potrzeba jakiegoś hitlerka żeby ludzie się opamiętali ?

 • 1 czerwca 2016 o godz. 10:36

  Ludzie na naszych oczach odbywa sie walka „Black Power” z „White Power”.
  To kto tera triumfuje ? Przeciwnicy osób o kolorze skory innym niż czarny czy biały ? Jak teraz pomalowali tecdzieci na czarno to trumfują przeciwnicy kolędy skory innego niż czarny ?
  Targówek info podgrzewa tutaj tylko atmosferę.
  Zgodnie z prawem miedzynarodowym uchodźca jest sie w pierwszym kraju nieogarnietym wojną na terytorium którego sie znajduje. Uchodźca moze do nas teafić droga lądowa ale musi przejść z kraju sąsiadującego z Polską który jest ogarnięty wojną? Uchodźca może też drogą lotniczą lecąc bezpośrednio z kraju ogarniętego wojną lub droga morską. Ile osób na polskich lotniskach ląduje z krajów ogarniętych wojną i zgłasza status uchodźcy ?

 • 1 czerwca 2016 o godz. 10:37

  Cóż, na rurociągach przyjaźni (czasem narzuconej) różnie Polacy w historii wychodzili…
  Czy na Targówku nie ma poważniejszych spraw? A tak na marginesie, z ciekawości: tak naprawdę, to jakiego koloru buźki mają dzieci uchodźców zamieszkujących naszą dzielnicę? Wiele spaceruję i jakoś w naturze nie spotykam.

 • 1 czerwca 2016 o godz. 17:14

  Że też niektórym nie wstyd wypisywać te rasistowskie głupoty? Hitler i jego świta pokazali do czego prowadzi nietolerancja i ksenofobia. I Wy drodzy komentujący stoicie dziś tam gdzie stał Hitler w połowie XX wieku. Dziw bierze, że to dzieje się w kraju chrzescijańskim, ze z który w jeszcze nie tak dawno całymi garściami czerpał z różnorodności narodowej i kulturowej :(
  PS A jakby szacowni komentujący zapomnieli z lekcji Biologii, to wszystkie „rasy” (prz yokazji, nie istnieje nic takiego w rozumieniu biologicznym) człowieka wywodzą się z Afryki. Douczcie się nieuki…

 • 1 czerwca 2016 o godz. 22:00

  Fajnie byłoby się tam przyczaić na tych rasistów (jakby to lewacko nie zabrzmialo) :) To może być fajny pomysł na wieczorne spacerki po dzielnicy:) Mozna wziac gaz pieprzowy i dokonac paru obywatelskich zatrzyman:)
  Zawsze to fajnie przecwiczyc chwyty ktore robi sie na macie czy w ringu:)

  Tak hiper-poprawnosc polityczna, jak i narodowy radykalizm to dwie wielkie choroby XXI wieku.
  Umiar to cnota.

  JA UWAZAM ZE NIEZALEZNIE OD RANGI OBIEKTU – DLA ZASADY TRZEBA DAZYC DO ZACHOWANIA NORMALNOSCI, w tym przypadku by stan pierwotny zostal zachowany.

 • 2 czerwca 2016 o godz. 00:31

  zakopcie wreszcie te rury

 • 2 czerwca 2016 o godz. 05:41

  Redakcjo! Nadmuchujecie bezsensownie temat. Nie te włoski, nie te buciki… włączcie się do malowania jak chcecie. Co ma na celu taka krytyka?

 • 2 czerwca 2016 o godz. 07:34

  Ot problemy pierwszego świata.

 • 3 czerwca 2016 o godz. 10:23

  Przemo, w krajach pierwszego świata to rury ciepłownicze nie biegną przez środek miasta.

 • 5 czerwca 2016 o godz. 09:33

  do @WJ Ci Oni to ludzie tacy sami jak Ty jeśli nie potrafisz szanować innych ludzi tylko dla tego ,że są inni ( a pewnie według Ciebie gorsi) to masz problem i pewnie strasznie cierpisz i tak jak bandyta swoje nieprzyjemne emocje swoim krzykiem przekazujesz innym. Ciekawe jak byś się czuł jak życie Twojego dziecka/ matki zależałoby od lekarza ciemnoskórego – wtedy też wykazywał byś taką postawę. Jeśli cynicznie mówisz „lewactwo” to z pewnością bliżej twojemu światopoglądowi jest prawica i tak zwane wartości katolickie – chyba obrażasz swoimi wpisami chrześcijan.
  Pozdrawiam.

 • 6 czerwca 2016 o godz. 17:44

  NIEMA TOLERANCJI DLA MUZUŁMANÓW I CZARNUCHÓW W NASZYM KRAJU!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.